Чи убезпечить ZUS українців?

Posted by

Черговий звіт Інспекції Праці (Państwowa Inspekcja Pracy) дав поштовх для дискусії навколо страхових внесків до ZUS.

Статистичні дані свідчать про лавиноподібне зростання кількості іноземних працівників в Польщі, які наразі застраховані в ZUS та сплачують страхові внески. Левова частка таких страховок припадає на долю українців.
Поточна цифра застрахованих в ZUS українців складає 227 тисяч осіб з загальної кількості у 330 тисяч  зареєстрованих там іноземців.

Втім, та ж сама статистика свідчить й про те, що значна кількість іноземців працює у Польщі без належного оформлення й, відповідно, без страхових відрахувань. Скільки їх точно сказати ніхто не береться, але базові розрахунки тут такі:  минулого року польські працедавці зареєстрували 1 млн 300 тис заяв про намір взяти на роботу іноземця. Звісно, це не означає, що у 100% випадків цей намір здійснився. Втім, різниця між 1 млн 300 тис та 330 тис надто велика, аби казати про звичайну похибку.

Звіт Інспекції Праці стверджує, що нелегальна праця в Польщі дійсно поширена. До того ж, серед іноземних працівників, які працюють в Польщі нелегально, 84% складають громадяни України.
За результатами річної перевірки 26 агенцій з працевлаштування були виключені з відповідного реєстру.

Ще два висновки Інспекції Праці, що безпосередньо стосуються українців,  є такими:

  • Менше 10% іноземців працюють в Польщі у великих компаніях із кількістю працівників 250 осіб і більше
  • Найчастіше іноземці працюють в Польщі на основі договору про надання послуг –  43%, а найменш на підставі договору про роботу – 12%

За приблизними підрахунками внески іноземців до страхового фонду FUS складають біля 2,2 млрд злотих, а до бюджету – 440 млн злотих на рік.

При тому голова Товариства підприємців та роботодавців  Cezary Kaźmierczak стверджує, що офіційно працюючі українці сплачують у Польщі надподатки – адже їхні страхові внески допомагають виплачувати пенсії нинішнім польським пенсіонерам, проте залишають тих самих українців без жодних пенсійних перспектив.

Це твердження виглядає щонайменше дискусійним, адже існує Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym, sporządzona w Kijowie dnia 18 maja 2012 r., про яку очільник профільної організації просто не може не знати.
Отже, питання – чому працедавці Польщі вважають, що українські заробітчани не забезпечують себе пенсією? – наразі залишається відкритим.

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s