Форми трудових відносин у Польщі

Posted by

Якщо ви плануєте працювати в Польщі. то вам варто принаймні поверхнево ознайомитися із основами оформлення трудових відносин в цій країні.

Базових варіантів тут є два (як і в Україні, зрештою)

  • трудова угода,  регламентується Трудовим кодексом (Kodeks pracy)
  • угода цивільно-правового характеру, регламентується Цивільним кодексом

Зрозуміло, що у випадку застосування трудового  законодавства,  працівник є більш захищеним від різноманітних ризиків, ніж у випадку цивільних відносин, натомість й обов’язки та відповідальність такого працівника закріплені жорсткіше.

Види найму працівника в рамках Трудового кодексу:
Mianowanie (призначення) – одна з найбільш суворих форм трудових відносин. Діє переважно в сфері органів влади (наприклад, прикордонники, поліціанти, працівники органів місцевого самоврядування тощо). За такою формою також приймаються на роботу й викладачі. Зобов’язати працівника вступати у трудові стосунки саме на умовах mianowania можна лише у випадках, коли це прямо передбачено законодавством,
Powołania є дуже близькою до Mianowania  формою трудових відносин. На таких умовах працюють у бюджетних закладах державної чи комунальної форми власності як виконавці, так і керівники установ,
Umowа o pracę  – найпоширеніша форма трудових стосунків. Включає в себе виконання всіх видів робіт, які не зумовлюють інших, суворіших умов найму. Очевидно, що з усіх доступних іноземцям форм трудових стосунків, є найправабливішою на випадок довготривалої праці, оскільки найбільше захищає працівника. Проте може бути невигідною у тому разі, коли життєві плани працівника є мінливими.
Umowа o pracę tymczasową У цьому випадку  працедавцем виступає Агенція працевлаштування, а не безпосередній працедавець. З 1-го червня 2017 року працівник, який працює на умовах тимчасової зайнятості, не може працювати більше, ніж 18 місяців впродовж кожних 36-ти незалежно від того, скільки таких угод і від скількох агенцій такий працівник має. Також не можна наймати тимчасового працівника на ту роботу, яку виконував робітник на постійній основі і який був звільнений не з власної причини.
Umowa o  pracę w formie telepracy (art. 675 kodeksu pracy) передбачає дистанційну роботу у випадках, коли працівник має не те вагомі підстави. Роботодавець у таких випадках забезпечує робітника засобами зв’язку та технічними засобами для роботи.

Відносини сторін в рамках цивільного права є гнучкішими. Тут сторони є вільнішими у зобов’язаннях, проте й ризики є вищими.
Ще однією важливою відмінністю є те, що в рамках угод цивільно-правового характеру оплата праці здійснюється на підставі рахунку, який працівник виставляє роботодавцю.
Однієї лише угоди для здійснення оплати недостатньо!

Деякі види угод цивільно-правового-характеру:
Umowa zleceniа  є найпоширенішою формою трудових стосунків. Але дуже часто працедавці вважають таку умову достатньо універсальною, аби не перейматися специфікою договірних стосунків, Відтак, останні роки відбувається багато законодавчих змін, спрямованих на  удосконалення застосування цієї форми угоди та усунення типових проблем. Зміни 2016 року стосуються оподаткування заробітної плати, якщо людина має одночасно кілька договорів з одним роботодавцем чи з кількома. У 2017 році мінімальну ставку за виконання таких робіт встановлено у розмірі 13 zł (brutto) за годину. Якщо така угода укладається на термін, більший за 1 місяць, то погодинна оплата  за підсумками місяця не має складати меншу, ніж встановлена мінімальна місячна оплата. Також виплати заробітної плати по такій угоді не можуть здійснюватися рідше 1 разу на місяць. В умові  має бути зазначений спосіб підрахунку відпрацьованих годин. Тут можна завантажити зразки умови та обрахунку відпрацьованих годин.
Umowa o świadczenie usług – укладається у разі надання замовнику одноразової послуги (наприклад, подання позову до суду або придбання об’єкту нерухомості).
Umowa o dzieło  – ця умова передбачає визначений кінцевий результат (наприклад – комплект меблів або інтернет-сторінка), натомість umowa zleceniа укладається тоді, коли робота не прив’язана до кінцевого результату (наприклад – укладання плитки безвідносно того, яку частину від загального об’єму робіт виконуватиме цей робітник). У таких відносинах працівник відповідає за кінцевий результат, а замовник робіт має широкі можливості для рекламацій.
Umowa agencyjna – укладається в випадках, коли працівник діє як агент в інтересах роботодавця.
Umowa o zarządzanie (або менеджерський контракт) – укладається з особою, яку уповноважують на функції управління.
Umowa o roboty budowalne – є одним з варіантів umowy o dzieło, якою передбачено виконання робіт у конкретній зазначеній галузі. Оскільки будівництво в Польщі є однією з працемістких галузей, то такі умови укладають доволі часто
Наведений вище перелік не є і не може бути вичерпним, адже Цивільний кодекс у Польщі передбачає свободу при укладанні угод. Одже, сторони можуть погодитися на укладання угоди з іншою назвою. Головне, що перелічені в угоді умови мають відповідати положенням Цивільного кодексу.

На короткотермінові роботи на підставі umowy o pracę,  umowy zlecenia або umowy o dzieło можуть бути прийняті іноземці. Але для того роботодавець має отримати документ, який називається oświadczeniе o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, зареєстроване у відділі праці відповідного органу самоврядування.

Тут може стати у нагоді порівняння особливостей цих трьох видів угод:

30724768_571876003191940_2181469372025929728_n

Саме по собі oświadczeniе не є угодою про найм працівника, а лише дозволом на працевлаштування іноземця. До нього обов’язково має бути складена угода одного з 3-х зазначених вище типів і обов’язково у письмовій формі.

Якщо працедавець хоче продовжити трудові відносини з працівником довше, ніж на 6 місяців, то після 3-місячного терміну роботи працівника у нього він може отримати дозвіл на це (zezwolenia).
Іноземцям, які мають диплом польских навчальних закладів zezwolenia не потрібне.

Państwowa inspekcja pracy під час перевірок слідкує за тим, аби трудові відносини були оформлені належним чином і найкраще захищали працівника. Часто трапляються випадки, коли роботодавця зобов’язують замість угоди цивільно-правового характеру укласти трудову угоду.

Детальний аналіз типів трудових договорів

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s