Робота в умовах безвізу

Posted by

Вже майже тиждень, як запрацював безвізовий режим.
У перший день його активно тестували політики, журналісти, активісти громадських рухів. Ніяких несподіванок  не трапилося.

Поступово ажіотаж вчухає. Негативні прогнози не справджуються.
На пропускних пунктах нема шалених черг. Проте вони є біля пунктів оформлення закордонних паспортів.
Прикордонники не прискипуються до подорожуючих. В багатьох випадках підтверджуючі документи на кордоні й не питають. Як наслідок – час на перетин кордону суттєво скоротився.
Кожний випадок, коли людину завернули від кордону, відомий і кожного разу підстави відмови у в’їзді більш, ніж вагомі.

Напередодні вступу в дію безвізового режиму посольства встигли заявити, що припиняють прийом документів для оформленні віз.
Очевидно, що такий крок був передчасним, адже біометричні паспорти мають ще далеко не всі, до того ж в людини може бути різноманітні причини, коли отримання візи станеться швидше і простіше, аніж нового паспорта. Зрештою, власники паспорта старого зразка просто мають право ним користуватися, поки не вичерпається термін його дії.
Тож, припинення оформлення віз має статися поступово, природнім шляхом через зникнення попиту.

passport-biometrychniy-zakordonniy

По тому сплеск здивування викликали пояснення прикордонної служби Польщі про те, що в умовах безвізу українські громадяни зможуть тут працювати:

Obywatele Ukrainy przekraczający granicę w ruchu bezwizowym będą mogli wykonywać pracę na terytorium Polski, pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów do realizacji tego celu, np. oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy lub odpowiedniego zezwolenia na pracę.

Здавалося б, така умова є  логічною.
Якщо перетин кордону не потребує візи, це означає, що не потребує. Жодної.

Чому ж виникає аж таке надмірне здивування?

Далеко не всі знають, що й по шенгенській візі також можна було працювати  в Польщі. Це правило не діє в інших країнах Євросоюзу, адже Польща таку можливість спеціально прописала у Законі про іноземців.

Шенгенська віза (а тепер – безвіз) сприймається в Польщі як робоча у разі дотримання 2-х умов:
– перебувати в шенгенській зоні не більше 90 днів впродовж півроку
– при перетині кордону мати запрошення на виконання такої роботи (наявність запрошення на роботу відповідно скасовує необхідність мати при собі зворотній квиток, бронь готелю та гроші на весь період перебування).

Очевидно, що можливість працювати лише 3 місяці підряд максимум, або, ще гірше – витратити дорогоцінні 90 днів на пошук роботи, не всіх влаштовує.
Тому ті, хто мав  плани працювати довше, намагалися одразу отримати національну візу (на півроку чи рік), яка дозволяє перебувати в країні вдвічі більше,  ніж за  “шенгенських” умов.
Саме про таку, національну  візу D з метою 05,  зайзвичий йдеться, коли ми чуємо сленговий  термін  “робоча”.

Але ж твердження, що шенгенська віза не дозволяє працевлаштування, є лише міфом, породженим системою заборон та обмежень.
Насправді, польське законодавство подекуди ставиться м’якіше саме до шенгенських віз, аніж до інших форм легалізації перебування іноземців в Польщі.
Наприклад, у Законі про іноземців (USTAWA z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach) можемо знайти таку статтю:

Art. 491.

Cudzoziemcy, którzy posiadają kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy” lub wizę Schengen lub wizę krajową wydaną w celu wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, mogą podejmować i odbywać studia wyższe, studia doktoranckie oraz kształcenie w innych formach, a także uczestniczyć w badaniach naukowych i pracach rozwojowych na za- sadach odpłatności.

Тобто, для навчання у вишах або участі у наукових дослідженнях потрібно мати або карту побиту із доступом до рінку праці, або національну візу, видану з метою роботи або ж будь-яку шенгенську візу.

В тому ж самому Законі про іноземців (USTAWA z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach) зазначено, що з метою праці іноземцям видається шенгенська АБО національна віза із кодом 05 чи 06

Art. 60.

1. Wizę Schengen lub wizę krajową wydaje się w celu:

….

5) wykonywania pracy, w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy w ciągu ko- lejnych 12 miesięcy, na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy;

6) wykonywania pracy na podstawie dokumentu innego niż określony w pkt 5;
…..

Art. 64.

1. Wiza w celu, o którym mowa w art. 60 ust. 1 pkt 5 lub 6, może być wydana cudzoziemcowi, który przedstawi zezwolenie na pracę, w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 43a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo pisemne oświadczenie pracodawcy o zamiarze powierzenia cudzoziemcowi wykonywania pracy, jeżeli zezwolenie na pracę nie jest wymagane.

Ще одне офіційне підтвердження ставленя Прикордонної служби до перетину польського кордону з метою працевлаштування міститься в листі ціого відомства на офіційний запит установи SAS LOGISTIC19399501_434541350246517_1583916148290290458_n

 

Тож, підсумуємо:

 • Якщо у громадянина України є біометричний закордонний паспорт – йому не треба отримувати візу (ані шенгенську, ані національну)  для подорожі у будь-яку країну, з якою діє безвізовий режим
 • Біометричний паспорт – це документ, який є необхідною умовою для перетину кордону
 • Необхідною, але не достатньою. Прикордонники мають право з’ясовувати мету поїздки і відмовляти у перетині кордону людям, мета поїздки яких є сумнівною. Отже, подорожуючим треба бути готовими переконливо та внятно пояснити  куди і навіщо вони прямують. Дуже бажано до того ж бути чесними. Переконливо – не означає обов’язково мати документи із “мокрими” печатками на гербових бланках 😉 Достатньо бути готовими знати назви міст, готелів, імена людей, що вас запрошуть тощо. Підходить звичайне робоче листування, яке можна показати з телефону.
 • Що ж буде достатнім, якщо людина прямує в Польщу з метою праці?
  – запрошення від роботодавця/ агенції праці на ім’я подорожуючого
  –  спроможність роботодавця наймати на роботу іноземців (oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi)
  – якщо ж людина має диплом польського навчального закладу і може працювати без дозволу, то їй варто мати з собою копію цього документу та бути готовим пояснити, де саме і яку роботу шукатиме, у який спосіб, де і на які кошти житиме в процесі пошуку.
 • Те, що людині, яка в’їжджає на територію Польщі з метою працевлаштування, не потрібно підтверджувати свою платоспроможність, прямо зазначено в Законі про іноземців (USTAWA z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, ст. 25, підпункт  3/ 1/ с)

Втім, як вже було сказано вище, все це можуть й не спитати.

За 6 днів  безвізу з біометричними паспортами кордон перетнули 13 тисяч осіб, відмовили лише 17 за серйозні порушення: відсутність паспорту, вичерпані “шенгенські” дні тощо. Жодного випадку, коли українським громадянам не дозволили в’їзд на територію Євросоюзу з причини браку коштів чи відсутності зворотніх квитків, за 6 днів безвізу зафіксовано не було.

Open Europe Map

І ще варто пам’ятати, що із 1 січня 2018 року відбудуться чергові Зміни у працевлаштуванні іноземців, які усунуть частину поточних проблемних моментів.

Корисно: Форми трудових відносин у Польщі

—-
Більше інформації по темі дивіться  у розділі Трудоустройство

8 comments

 1. Добрый вечер , можете помочь посчитать безвизовый режим.
  Заехали первый раз на территорию Польши по безвизу ,пробыли 2.5 месяца ( работали ) в Украине про.вди 20 дней ( делали раб.визу полугодовую . Сейчас находимся на территории Польши , по окончании визы ( визу дали на 4.5 месяца ) биометрический работает 90 дней или нет .

  Подобається

   1. Значит 3 мес не нужно пробыть в Украине, что бы заработал новый безвиз?

    Подобається

 2. Прошу подсказать, на каком основании лучше подать на карту жене, при условии , что муж имеет карту на временное проживание и работу сроком на три года.

  Подобається

  1. Лучше – это критерий очень субъективный и зависит от того, что лучше вам и что вам доступно.
   “По воссоединению семьи” вы можете подавать после 2-х лет вашего проживания в Польше.
   Для карты “По другим обстоятельствам” (проживание с иностранцем) необходимо лишь соблюдение условия по доходу на каждого члена семьи.
   В обоих случаях карта жены будет оформляться на срок вашей карты.
   Если же вы хотите большей независимости (как минимум – карт), то можно жене подаваться самостоятельно.
   По учебе (если она хочет учиться) или по работе (в этом случае взнос будет на 100 зл больше).
   При этом нужно учитывать, что Польша прямо декларирует, что ей нужны рабочие руки, а не новые потребители или, например, заполняемость детских садиков.
   Ваши дела будут распределены к случайным инспекторам, а не к одному, и документы нужно будет доносить независимо друг от друга

   Подобається

 3. Здравствуйте, подскажите пожалуйста, дело в том что я работала в Польше по польской рабочей визе с мая по октябрь, сейчас хочу ехать дальше на работу в Польшу по безвизу, могу ли я это сделать?

  Подобається

  1. Віза та безвіз – це підстава для в’їзду, а не для роботи.
   Аби працбвати в Польщі потрібний дозвіл на роботу.
   Дозволи бувають 3-х видів: oświadczenie, zezwolenie typ a та zezwolenie sezonowe.
   Якщо ви працювали по освядченю – то ви вже використали 180 днів в цьому році для роботи по такому виду дозволів і зможете знову працювати по освядченю з травня наступного року.
   Але ви й зараз можете працювати по зезволеню. Щоправда, його потрібно чекати декілька місяців, і якщо їхати по бзвізу, то краще вже мати його з собою, а не чекати на місці

   Подобається

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s