Перетин кордону з печаткою/децизією

Posted by

ВАЖЛИВО! Польська Прикордонна Служба віднедавна почала відносити перебування на печатці до короткотермінового.

Детальніше про це читайте у публікації В’їзд в Польщу в очікуванні карти. Відтак поради, написані в цій публікації, за нових умов можуть бути неактуальними!

=====
strac5bc-granicznaЧас  від початку дії безвізового режиму промайнув швидко і доволі буденно.
За перший місяць  95 461 українець скористався можливістю подорожувати з біометричними  паспортами без віз. Третина подорожуючих (32 062 з них)  попрямували до Польщі. Це був найбільш популярний напрямок безвізовіх подорожей. До другої за популярністю Угорщини в рамках першого місяця безвізу в’їхали 13 600 українців.

Причин, чому так багато подорожуючих вірішили перетининати кордон ЄС саме через Польщу – декілька.
Одна з них нарешті почала привідкривати проблему, яка зріла впродовж 2-х попередніх років і про яку досі публічно намагалися не говорити.
Польща доволі давно була зацікавлена у мігрантах з України, про це відкрито говорили, заради цих мігрантів адаптували законодавство та впроваджували комплексні програми з заохочення приїзду працівників та студентів.

Зрештою, активні промоції, з одного боку,  та події в Україні, з іншого,  призвели до того, що приток мігрантів став таким, що польські органи самоврядування не змогли забезпечити проведення процедур легалізації перебування в Польщі  іноземців (в першу чергу – українців) у ті терміни, що передбачені законом.
У містах, які є найбільш популярними серед мігрантів (Варшава, Вроцлав, Краків тощо) доволі розповсюдженою є ситуація, коли у людини приймають документи на тимчасовий/сталий побут, а рішення про його надання/відмову доводиться чекати понад рік.
Очевидно, що за цей час віза закінчується у всіх, якою б тривалою вона не була. Тим більше, що людина має законне право подати документи на побит навіть й в останній день дії візи.

Так з’явився специфічний сленг серед мігрантів в Польщі:

 • перебувати на печатці означає статус, коли людина має підтвердження подачі документів на отримання тимчасового/сталого побиту. Такий документ дозволяє легально перебувати на території Польщі. З таким документом можна виїхати з Польщі в Україну без жодних штрафних санкцій. Інших можливостей пересування людина не має. Щоправда, тут існує декілька варіантів розуміння, що таке є та “печатка” – це може бути штамп, поставлений у закордонний паспорт іноземця (зокрема – українця), а може бути окремий папірець, на якому зазначено, що документи на карту подані, є дата та штамп. Існують версії, що печатка в паспорті – це документ, а папірець з печаткою – ні. Це не так. У якому вигляді людина отримала підтвердження її легального статусу перебування у Польщі залежить не від неї, а від польських посадовців, відтак польські прикордонники мають на це зважати відповідно.
 • мати децизію означає дочекатися того щасливого моменту, коли людині поштою приходить лист від місцевого органу влади про розгляд її документів на побит та прийняття позитивного рішення з цього питання. Після того пластикову карту, яка є основним документом, що підтверджує відповідний статус, доведеться чекати ще декілька місяців.

За ці два роки, коли перебування на печатці/децизії стало тривалим та набуло масових масштабів, українці вже звикли, що мають залишатися в Польщі аж до самісінької перемоги – тобто, або до отримання омріяного “пластика” (карти) або до вичерпання всіх можливостей для оскарження негативної децизії.
У самому крайньому разі розглядався варіант поїхати додому, там знову оформити візу і їхати за своєю децизією/картою по візі, дочекавшися появи доступних днів у візовому коридорі відповідно до типу отриманої візи.

Очевидно, що такий стан речей не давав можливості українським мігрантам почувати себе вільними людьми.
Аж тут раптом такий очікуваний, вимріяний і надихаючий безвіз!

І посипалися запитання у соцмережах, відповіді на які бувають діаметрально протилежними – від “неможна нікуди їхати, отримаєш депортацію” до “ніяких підтверджуючих документів не потрібно, лише біометричний паспорт”.

Виглядає таке спілкування приблизно так:

Ми навмисно залишили лише перший та фінальний  допис подорожуючого, який зрештою повідомив, що  12 коментаторів дарма лякали його всякими негараздами і необхідністю підтверджувати мету приїзду в Польщу цілим пакетом документів.

Аби допомогти зорієнтуватися тим українцям, які хочуть перетнути кордон Україна-Польща або подорожувати шенгенською зоною з Польщі, ми будемо збирати практичні поради по кожному можливому варіанту.

Отже, які документи треба мати/як поводитися/на що очікувати, якщо:

Людина знаходиться в Польщі, документи на карту подані, ані печатки, ані децізії ще нема.

Чи можу я поїхати у відпустку в Німеччину чи іншу країну? Паспорт не біометричний

На жаль. Для виїзду в Україну потрібна щонайменше печатка/підтвердження факту подачі документів. За таких умов перебування в Польщі є легальним.
В інші країни поїхати не вдасться.
Єдиний варіант –  їхати у відпустку в Україну, робити біометричний паспорт і вже з ним мати можливість подорожувати. Або ж робити туристичну шенгенську візу у  діючий паспорт.

Людина знаходиться в Польщі, має печатку.

Типовий приклад:

Здала на карту побиту ще в груднi, досi не маю вiдповiдi, а в жовтнi закiнчується паспорт, чи можу без децизii поiхати в Украiну i повернутися вже по бiометричному паспорту

Відповідь: Так, можна.
Підставою для безпроблемного перетину кордону з Польщі в Україну буде печатка. Не має значення в якому вигляді. Прикордонники мають доступ до бази даних поданих заяв на побут.
Підставою для в’їзду в Польщу буде наявність біометричного паспорту. Мета поїздки – отримання децизії.

Маємо печатку. Чи можемо поїхати з Польщі в Італію власною автівкою?

Відповідь: Ця поїздка – доволі великий ризик.
Ваша печатка – це документ, який дозволяє легально знаходитися в Польщі.
Якщо у вас біометричний паспорт і не вичерпані 90-й днів перебування у шенгенській зоні, ви можете також в’їхати у країну ЄС.
Питання лише в тому, аби коректно перетнути кордон і отримати відмітку в паспорті про такий перетин.
Для цього, наприклад, можут підійти країни ЄС, які ще не зняли контроль на своїх внутрішніх кордонах:  Болгарія, Кіпр, Румунія та Хорватія.
Вже є повідомлення, що таке можливо:

Тиждень назад ми летіли з Польщі до Хорватії по біометриці, маємо не печатки, а папірчик про вньосек з печаткою. Поки без проблем, вертаємося до Польщі через тиждень, побачимо як пройде все.
Irina Koliada

Будемо відстежувати подібний досвід, аби скласти об’єктивну картину.

Маю печатку. Термін дії віз скінчився. Паспорт не біометричний.
Чи обовязково маю вїжджати до України з Польщі, чи могла би вїхати з Угорщини?

Відповідь: Для прикордонників Угорщини польська “печатка” не є документом, який легалізує ваше перебування в шенгенській зоні. Тому кордон Україна-Шенгенська зона варто перетинати саме з Польщі.

На даний момент перебуваю в Польщі, була піврічна робоча віза D. Останній в’їзд в Польщу був в червні на підставі цієї візи.
Ще до її закінчення, подала документи на карту побиту на підставі працевлаштування.
Також у мене є актуальна Польська Шенгенська віза на 2 роки (з 2016 по 2018 рік).
Питання – чи можу я виїжджати за межі Польщі, в країни Шенгенської зони, в період очікування карти, користуючись Шенгенською візою?

Відповідь: За наявності доступних днів  шенгенського коридору ви можете подорожувати по шенгенській зоні. Єдине застереження.
Всередині шенгенської зони (майже) нема внутрішніх кордонів.
Тому, якщо в шенгені у вас перевірять документи та неможливо буде встановити, коли саме ви виїхали з Польщі й скількі днів перебуваєте в шенгені на підставі візи С, то можуть виникнути складнощі.
Тому подорожувати по шенгену можна, але варто все ж таки отримати в паспорт штамп із датою, коли ви в’їхали в шенген по візі С.
Наприклад, можна поїхати в ту країну, яка ще не зняла внутрішній кордон (це Болгарія, Кіпр, Румунія та Хорватія).
З іншого боку, якщо ви не порушуєте терміни перебування у шенгені по візі С (90 днів з 180) – то це не має бути вашою проблемою, як саме їх коректно обчислити.
іІ ще один важливий момент. Якщо у вас буде штамп перетину шенгенского кордону по візі С, а назад ви повернетеся у Польщу без зворотнього штампу, то у вас вичерпаються 90 днів шенгенського коридору, і тільки потім почне діяти печатка (така позиція польських прикордонників).

Людина знаходиться в Польщі, має децизію

В такому випадку дицизія є достатнім документом, аби виїхати з Польщі в Україну та заїхати по безвізу з України в Польщу. Мета приїзду в Польщу – отримання карти.

Дитина віком 7 міс., народилася в Польщі. Отримала децизію, має з батьками виїхати в Україну і за декілька тижнів знову повертатися до Польщі, карту виготовити не встигли, але дитина має біометричний паспорт.
Чи не буде проблем при перетині кордону?

Відповідь: Щодо виїзду з Польші жодних застережень нема.
Щодо в’їзду – подібні перетини кордону вже траплялися. Напередодні подорожі різні профільні структури давали батькам коментарі, які супеерчать один одному.
На практиці вийшло наступне:
Польський прикордонник подивився децизію, спитав “Коли термін отримання карти?”, попередив, що карту обов’язково треба отримати впродовж 90 днів та поставив печатку на в’їзд.
Можна сперечатися, чи є відповідальністю батьків терміни виготовлення карти, але головне тут в наступному: так, з децизією та біометричним паспортом дитина може в’їхати в Польщу.

Людина знаходиться в Польщі, має діючу карту, печатку про подачу документів на  нову карту

Здавалося – повна легітимація наявна.
Але треба поїхати до дому.
І виникають питання – коли краще виїхати та заїхати

Маю діючу річну карту до 31-го серпня, біометричний паспорт та печатку, що документи на нову карту подані у червні.
Чи зможу я заїхати по безвізу, припустимо, 2 вересня?

Відповідь: Якщо вам принципово повернутся вже після закінчення дії карти, то ви, вочевидь, зможете заїхати 2-го вересня по безвізу.
Але 31-го серпня ви зможете заїхати по карті і не витрачати свої 90 днів безвізу. Вони вам зможуть стати в нагоді, якщо нову карту доведеться чекати надто довго.

Людина знаходиться в Україні, хоче приїхати в Польщу

Три дні тому отримав позитивну децизію (сталий побит), але другий тиждень вже знаходжусь в Україні, чи можу заїхати по біометричному паспорту?

Відповідь: Ймовірно, так.
З маленьким уточненням.  При перетині кордону перевірятимуть, чи не вичерпані у вас дні шенгенського коридору (треба відрахувати 180 днів назад і з тієї дати до дня перетину кордону ви  мали бути в шенгенській зоні по візі С/безвізу  не більше  89 днів. Тут можна прочитати детальніше пояснення про обрахунок днів)

Маю децизію та звичайний, не біометричний паспорт.
Як я можу приїхати в Польщу, аби отримати карту?

Наразі є неофіційна інформація, що консульства оформлюють візи на тій підставі, що у людини є децизія.
Це – логічно. Адже людина вже отримала дозвіл на перебування в країні, надавши при тому необхідний пакет документів. Відповідно, вона має право приїхати й отримати карту.
Єдине питання, яке тут може виникати – на який термін буде відкрито таку візу і якого типу. Адже, карта побиту це аналог візи типу D. Якщо вона вже випущена, то  візу D відкрити не можна – у людини може бути лише одна віза визначеного типу.
Відкривати  візу С на 90 днів теж не має сенсу, адже стосовно Польщі вона потрібна рівно на 1 день, лише для перетину кордону. В Польщі перебування стає легальним на підставі децизії.
Тобто, якщо людина не планує подорожувати за межі Польщі впродовж найближчих 3-х місяців, то можна просити одноразову шенгенську візу хоч й на 1-2 дні.
Якщо є плани подорожів Європою – то краще просити шенгенську візу 90/180, але для обгрунтовання потреби у такій візі однієї децизії, скоріш за все, буде замало.

========

Загальні рекомендації по всіх перелічених вище варіантах.
При прийнятті рішення стосовно поїздки, отримання біометричного паспорту/національної візи варто врахувати таке:

 • в Україні зараз дуже високий попит на біометричні паспорти, є проблеми із записом до черги
 • біометричний паспорт можна також замовити в Консульствах України в Польщі. Обійдеться він дорожче (від 600 злотих) і виготовлятиметься довше
 • при перетині кордону є окрема черга подорожуючих із біометричними паспортами та окрема – із візами. Перша рухається суттєво швидше
 • Якщо ви заїдете по безвізу – то у вас спочатку рахуються дні перебування у шенгені навіть якщо у вас є децизія (адже децизія не є візою). Відтак, навіть за наявності децизії, у вас спочатку вичерпаються дозволені 90 днів у шенгені, а потім ваше перебування в країні буде легалізовано децизією/картою.
  Якщо вам доведаться чекати карту більше 90 днів, то ви на ті самі 90 днів обмежите себе у можливостях подорожування – до України поїхати зможете, у іншу країну ЄС – ні, у нешенгенську країну – лише за умови наявності відповідної візи. Якщо ви отримаєте карту швидше, ніж за 90 днів, то варто подумати про те, аби перетнути кордон ще раз і в’їхати вже по карті, аби припинити витрачати “шенгенські” дні. Раптом, вони вам знадобляться?
 • Наразі розповсюдженими є твердження, що у людини, яка чекає на карту в Польщі, “шенгенський” коридор завжди є вичерпаним. Це помилкове твердження. Закон зворотньої сили не має. Правило, яке процитоване нижче діє лише з 11 червня і дні шенгенського коридору рахуються одноразово – одразу по перетину кордону. Після вичерпання “шенгенських” днів людина отримує той самий статус, як й на національній візі.

  Do obliczenia dozwolonego okresu pobytu w ramach ruchu bezwizowego nie wlicza się okresu pobytu na samej stampili, natomiast należy mieć na uwadze, że okres pobytu na stampili rozpoczyna się nie z dniem jej otrzymania, lecz z dniem wyczerpania okresu pobytu, do którego cudzoziemiec był uprawniony w ramach ruchu bezwizowego. To oznacza, że dopiero po wykorzystaniu całego okresu pobytu przysługującego w ramach ruchu bezwizowego, następuje płynne przejście na uprawnienia wynikające ze złożenia w terminie wniosku na pobyt czasowy, pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE. Джерело

Advertisements

584 comments

 1. Вибачте що надоїдаю вам але ще одне питання якщо я зараз на Україні то дні які у мене залишились у візі є не змінними вони так і зостануться ? І чи можна буде купити на кордоні страхівку і яку краще взяти на скільки днів ? На разі дякую

  Подобається

  1. Візи бувають різні.
   Може бути, наприклад віза 80/180 з термінами від і до. Тоді вона дає можливість перебувати певну кількість днів (80 у нашому прикладі) впродовж встановленого періоду (півроку – у нашому прикладі).
   В такому випадку, якщо людина знаходиться поза межами Польщі, дні візи зберігаються.
   Якщо, наприклад, у вас віза 30/30 з 01.01.19 по 30.01.19, а ви в цей час в Україні, то дні візи просто пропадають.
   Страховка людині потрібна не для перетину кордону, а для покриття витрат у вападку настання страхового випадку. Тому купувати її треба не на кордоні, а у тієї страхової компанії, якій ви довіряєте

   Подобається

 2. Скажіть будь ласка а перетинаючи кордон потрібно мати з собою 2 паспорти попередній той що був з візою і новий який біометричний який тільки зробила щоб вїхати по печатці

  Подобається

 3. Як рахувати дні щоб знати чи є коридор Віза у мене 165 днів а діяла до 30 листопада я виїхала в Україну 29 жовтня а на печатці була у Польщі з25 травня

  Подобається

 4. Доброго дня! 3.09.2018 подала документи на карту побиту, маю печатку в паспорті. В Поморському воєводстві розгляд справи може тривати до 2 (!) років. Проте я найближчим часом хочу похати в Україну. Чи існує можливість виробити в Україні робочу візу й по ній в’їхати назад до Польщі? Я маю дозвіл на роботу й контракт з роботодавцем. Паспорт звичайний, не біометричний. В консульстві сказали, що не зроблять мені біометричний паспорт, оскільки я не маю ані візи, ані актуальної карти побиту. Дякую за відповідь.

  Подобається

  1. Так, ви можете зробити в Україні національну візу на підставі дозволу на роботу та інших стандартних документів, що зазвичай вимаагються.
   Також ви можете під час перебування в Україні подати документи на виготовлення біометричного паспорта, його зараз швидко роблять.
   Втім, для в’їзду в Польщу вам лише біометричного паспорту буде недостатньо, коридор вже “з’їла” печатка, ще до того, як ви оформили паспорт

   Подобається

 5. Добрий день.
  Маю візу тип D, яка закінчується 12 січня 2019 року. На карту побуту подавався 8 жовтня 2018 року (маю печатку у паспорті).
  Маю біометричний паспорт.
  Чи можна поїхати після 12 січня 2019 року до іншої країни ЄС (на відпочинок) поки діє біоместричний паспорт? Чи завдяки печатці на карту термін дії біометрії вичерпався?
  Дякую.

  Подобається

  1. В той період, коли є віза, печатка не вичерпує шенгенський коридор.
   Ви перебуваєте в Польщі на умовах довгострокового, а не короткострокового перебування. 90 днів шенгенського корудору у вас починають вичерпуватися при виїзді в за межі Польщі але в межах шенгенської зони. Після 12-го січня шенгенський коридор буде вичерпуватися ц в Польщі також

   Подобається

   1. Тобто можна буде спокійно подорожувати по Європі ще 3 місяці після 12 січня?
    Принаймі в такі країни як Греція, Іспанія и тд.

    Подобається

 6. Я подав на карту побиту на 89 дні безвізу з біометричними паспортом , вже чекаю у Польщі понад місяць , штамп є , чи можу я виїхати в Україну і повернутися до Польщі?

  Подобається

 7. Доброго дня. Мої діти хочуть на свята поїхати в Україну, дочка повнолітня і має сталий побит, а син має 15 років, і має тільки децизію і печать в паспорті. Чи може син у супроводі своєї сестри перетнути кордон повертаючись в Польщу маючи дозвіл тільки від мене, матері і не маючи від батька. Маємо нотаріальну згоду від нього, але на супровід зі мною, матір’ю. Цікавить, чи маючи децизію вистачить тільки моєї згоди. P. S. Ми проживаємо в Польщі.

  Подобається

  1. Українських прикордонників не цікавлять ваші підстави перебування в Польщі (чи є карта чи децизія).
   Вони перевіряють правомірність виїзду неповнолітніх. Якщо дозвіл батька передбачає супровід матері, то прикордонники мають право не випустити.
   Також врахуйте – децизія не є підставою для в’їзду в Польщу, Має бути або карта, або віза, або безвіз

   Подобається

   1. Щиро дякую. Син маємо візу, але на деяких сайтах написано, якщо є відмітка в паспорті про сталий побит достатньо згоди одного з батьків

    Подобається

   2. Українські прикордонники керуються українськими законоами.
    А в українському законодавстві терміну “сталий побит” нема взагалі.
    Осбливих умов для тих, хто має дозвіл на постійне проживання за кордоном теж нема. Вони такі саме громадани.
    Втім, щиро бажаємо, аби у вас вийшло поїхати так, як ви спланували

    Подобається

 8. Доброго дня.Підскажіть будь ласка. У мене є дійсне Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi до 31 грудня. Чи можна з 1-го січня отримати нове,для того,щоб поїхати додому та зробити візу?

  Подобається

  1. На жаль, не можна.
   По освядченю можна працювати 180 днів на рік, при тому рік не співпадає із календарним, а рахується від першого дня роботи по освядченю.
   Тобто, якшо у вас було освядчення від 10 червня на 180 днів, то наступне ви зможете оформити також з 10 червня, якщо ви почали роботу вчасно. Або навіть пізнішою датою, якщо затрималися із приїздом.
   Детальніше про освядченя можна прочитати у цій статті – https://leewadia.wordpress.com/2017/12/12/%d1%89%d0%be-%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%bd%d0%b5%d1%82%d1%8c%d1%81%d1%8f-%d0%b7-%d0%be%d1%81%d0%b2%d1%8f%d0%b4%d1%87%d0%b5%d0%bd%d1%8f%d0%bc%d0%b8-%d1%83-%d0%bd%d0%b0%d1%81%d1%82%d1%83%d0%bf%d0%bd%d0%be/

   Подобається

   1. Дякую. А підскажіть ще будь ласка,а якщо зробити гостьове запрошення і по ньому туристичну візу,то можна буде без проблем заїхати і далі чекати на карту чи ні?І якщо так,то за скільки часу можна зробити таке запрошення?

    Подобається

   2. Якщо у вас біометричний паспорт, то туристичну візу вам не дадуть.
    І в ній нема сенсу.
    Коли є дні безвізу – ви їдете по біометрії.
    Коли нема – то або чекаєте, або отримуєте національну візу.
    Якщо у вас небіометричний паспорт – то простіше і швидше отримати новий паспорт, ніж чекати на запрошення і візу

    Подобається

   3. Вибачте за те,що займаю Ваш час,але останнє питання- у мене два діючих паспорта,в одному стоїть печатка,а другий біометричний(з вичерпаними днями.)Це ситуації не міняє?Все одно не можна зробити туристичну візу? А національну ж не можна зробити без oswiadczenie…😢

    Подобається

   4. Споава в тому, що шенгенський коридор (90/180) дається не паспорту, а людині.
    Навіть якщо у вас 5 паспортів, ви, людина, можете перебувати в шенгенській зоні всього 90 днів, які включабть в себе безвіз, туристичну візу або ж “печатку”.
    Так що коли безвіз вичерпаний – ніяка туристична віза не допоможе

    Подобається

 9. Літом виїхав по карті тимчасового побиту (польській), її дія закінчилась 1 грудня 2018р. зараз ще перебуваю у Польщі маю біометрію. Чи можу я спокійно поїхати в Україну та вернутись вже по біометричному паспорті?

  Подобається

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s