Масової заміни водійських посвідчень боятися не варто


flag-es-ukraine-flazhok-v-avto-max-500Соцмережи накрила чергова хвиля сповіщень на кшталт: “Заміна посвідчення водія є обов’язковою! Офіційне підтвердження МВС”

Звісно, такі повідомлення викликають ледь не паніку серед водіїв, які подорожують на авто по ЄС. Особливо такі сповіщення зачіпають інтереси тих, хто постійно мешкає в країнах ЄС, зокрема – в Польші, адже начебто запропонований МВС алгоритм заміни водійського посвідчення простим не назвеш.

Спробуємо розібратися, що відбувається на справді.

По-перше, звертає на себе увагу особливість поширення “офіційних” повідомлень від МВС.
Власне, на офіційному сайті МВС жодних нещодавніх повідомлень щодо заміни водійських посвідчень немає.  Натомість начебто гаряча новина поширюється виключно через сайти дуже сумнівного походження.
До того ж, сайти, які посилаються на “офіційне підтвердження МВС”, роблять це лише на словах.  Жодних лінків на офіційні джерела в них знайти не вдається.
До того ж, новини апелюють до директиви ЄС,  без вказання її номеру/дати/назви, що  робить неможливим пеервірку джерела.

Отже, “гаряча новина” має всі ознаки інформаційної провокації.
З чим вона може бути пов’язаною?

1 вересня набуває чинності Угода про Асоціацію Україна-ЄС.
Ця Угода має декілька пунктів щодо водійських посвідчень, а саме:

ДОДАТОК ХХХІІ
ДО ГЛАВИ 7 «ТРАНСПОРТ»
РОЗДІЛУ V «ЕКОНОМІЧНЕ І ГАЛУЗЕВЕ СПІВРОБІТНИЦТВО»

Умови безпеки

Директива Ради No 91/439/ЄЕС від 29 липня 1991 року про посвідчення водія:

–  Введення категорій посвідчень водія (ст. 3);

Графік: Ці положення Директиви мають бути впроваджені протягом 3 років з дати набрання чинності цією Угодою.

–  Умови видачі посвідчень водія (ст. 4, 5, 6 та 7);

Графік: Ці положення Директиви мають бути впроваджені протягом 3 років з дати набрання чинності цією Угодою.

–  Вимоги для тестів на отримання посвідчення водія (Додатки ІІ та ІІІ);

Графік: Ці положення Директиви мають бути впроваджені протягом 3 років з дати набрання чинності цією Угодою

Це – повний перелік вимог щодо посвідчення водія, який містить Угода про Асоціацію.
Щоправда, зазначена в Угоді про Асоціацію директива у 2006 році набула нової редакції у вигляді Директиви 2006/126/ від 20 грудня (польською мовою).
Ця директива передбачає, що водійське посвідчення має бути не безстроковим, а видаватися на визначений термін.
Саме навколо терміну дії посвідчення й відбуваються інформаційні маніпуляції.

Саме маніпуляції, адже в Угоді про Асоціацію вказано не Директиву 2006 року, а її попередню версію.
З іншого боку – Україна дійсно прагне гармонізувати своє законодавство із європейським. Але з питання заміни водійських посвідчень лише готуються пропозиції змін до законодавства. При тому ті версії, які зараз обговорюються,  стосуються видачі нових посвідчень, але не загальної заміни документу як такого.

І наостанок: навіть якщо в результаті імплементації Угоди про Асоціацію у водійських посвідченнях й відбудуться якісь зміни, то вони точно не мають бути терміновими та одномоментними – Угодою передбачено цілих три роки на впровадження Директиви, яка процитована вище.

Інші публікації по цій темі на нашому сайті:

Зміна водійського посвідчення

Замена водительского удостоверения на польское

Advertisements