Промайнуло вже 66 днів дії безвізового режиму.
В найближчі тижні на нас наодмінно накатиться інформаційна хвиля, яка буде повідомляти вражаючу статистику випадків депортацій українців, які скористалися безвізом для подорожей шенгенською зоною і порушили умови шенгенської угоди.
Переважна більшість тих історій будуть про хлопчиків в трусіках, тобто – повною вигадкою, деякі – матимуть дуже опосередкований стосунок до реальності, але, на жаль, будуть й правдиві історії.
Це неминуче, адже й досі існує багато помилкових уявлень, як саме розраховується 90-денний коридор у шенгенській зоні. Один з випадків ненавмисної помилки у розрахунках детально описаний тут.
Отже, всім, хто подорожував / планує подорожувати шенгенською зоною, варто навчитися користуватися калькулятором аби не втрапити у неприємну історію із подальшою забороною в’їзду.
Розглянемо роботу з калькулятором на конкретних прикладах.
- Громадянин України раніше ніколи не був в шенгенськії зоні, заїхав 12 червня 2017 року по безвізу, постійно перебуває в Польщі до сьогодні і планує використати всі 90 днів за одну поїздку.
Коли ця людина найпізніше може виїхати з території шенгенскої зони, аби нічого не порушити? Коли вона зможе повернутися в Польщу наступного разу?
Отже, 90-денний коридор, який розпочався 12 червня закінчується 9 вересня.
В цей день наш уявний мандрівник має виїхати з шенгенської зони.
Тут варто звернути увагу на таке.
1. При користуванні калькулятором треба не забувати змінювати дату у верхньому віконці, інакше буде видаватися помилка.
2. Цей приклад нам доволі наочно показує, що таке коридор 90/180. На момент перетину кордону відраховується 180 днів назад (у нашому прикладі 180 днів потрапляють у проміжок 14 березня – 9 вересня) і в цей період громадянин України не має знаходитися в шенгенській зоні більше 90 днів (якщо не має дозволу на постійне перебування).
3. Калькулятор принагідно нам підказує, коли саме знову відкриється коридор для подорожей. В нашому прикладі це станеться 9 грудня.
2. Громадянин України раніше кілька приїздив із шенгенською візою, а саме: 10 квітня- 15 травня, 25 червня – 01 липня, а 20 липня заїхав по безвізу.
15 серпня ця людина збирається до дому. Чи вистачить їй днів шенгенського коридору за таких умов? Чи залишаться у неї дні для ще однієї поїздки? Якщо так, то в які терміни треба вкластися?
Як бачимо, на день виїзду (15 серпня) калькулятор нарахував ще 20 днів, доступних для наступної поїздки.
Існують версії, що дні по безвізу – то новий відлик і попередня візова історія тут не враховується.
Це не так!
На офіційному сайті прикордонної служби Польші на цей момент звертають особливу увагу:
WAŻNE! Pobyt bez obowiązku posiadania wizy nie może trwać dłużej niż 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Do 90 dni wlicza się również poprzednie pobyty krótkoterminowe cudzoziemca np. na podstawie uprzednio posiadanej wizy Schengen (również sprzed 11 czerwca!). Zgodnie z regulacjami unijnymi wszystkie pobyty krótkoterminowe są sumowane.
3. Що робити, якщо цій людині з якихось причин потрібна поїздка, тривалістю 23 дні поспіль, а наявні лише 20?
Варіанти “податися на карту”/ “отримати національну візу” тощо ми тут не розглядаємо. Не тому, що вони не можливі. Зараз ми просто вивчаємо можливості калькулятора.
Рішення тут доволі просте. Треба дочекатися, коли коридор зсунеться і почнуть відкриватися нові дні.
Це дуже добре видно на цих двох картинках:
Якщо наступну поїздку здійснити до 16 вересня включно, то доступними будуть лише 20 днів.
А вже з 17-го вересня до коридора додадуться ті 36 днів, які були використані у квітні-травні.
І наостанок – в калькуляторі є ще одна зручна дрібничка.
Якщо залишок доступних для подорожі днів дорівнює нулю – повідомлення про це буде написане чорним кольором.
Якщо результат обрахунку позитивний, то він буде показаний зеленим кольором.
А якщо ліміт перебування у шенгенський зоні перебрано, то калькулятор сповістить про це червоним, що сигналізує про небезпеку, а саме – небезпеку опинитися у списку порушників та отримати заборону в’їзду:
Наведені приклади далеко не вичерпують всіх можливих ситуацій.
Будемо вдячні відвідувачам сайту за ваші власні історії та складні задачі з обрахунку днів шенгенського коридору. Їх можна залишати в коментарях або через форму зворотнього зв’язку в кінці публікації.
Ми хочемо, аби прикрих несподіванок при перетині кордону траплялося якомога менше.
Будемо раді дізнатися, що ми допомогли людям уникнути наприємностей і використати свої можливості на повну.