Компенсація за тривале очікування карти

Posted by

380px-pl_gd_oliwa_cathedralМісяць тому польский суд прийняв рішення, яке мало б сколихнути українську громаду в Польщі. Але, на жаль, чомусь на цю подію мало хто звернув увагу.

Спробуємо розібратися, чому це рішення є таким важливим.

Йдеться про виграш в суді українського трудового мігранта, якому довелося чекати на оформлення карти тимчасового перебування майже півтора роки.

Позитивне рішення суду важливе й само по собі, адже далеко не кожний українець в Польщі наважується відстоювати свої права, та ще й через суд. Але в цій справі важливими є також й змістовні моменти.

Перше. Воєвода пояснював, що затримка рішення про тимчасове перебування іноземця сталася тому, що додаткові документи, які надавав пошукач у відповідь на запити управління, не прояснювали інформацію, а навпаки – породжували нові неточності.
Це – типове пояснення переважної більшості зволікань у прийнятті рішень місцевими адміністраціями. Саме завдяки численним вимогам надавати нові й нові документи, які повторюються із періодичністю у 2-3 місяці, адміністраціям вдається тягти час у відносно  правовому полі.

Суд не визнав такі пояснення прийнятними.
Звідси випливає, що нескінченні уточнення, які вимагають у пошукача карти побиту, не є прийнятними з точки зору польського законодавства.

Друге. Суд погодився, що в законі про іноземців прямо не сказано, за який максимальний термін має бути прийняте рішення про дозвіл на тимчасове перебування. Але суд зазначив, що за таких умов треба за аналогією застосовувати норми, які містяться  у Кодексі адміністративного судочинства. Відтак, загальний час на розгляд справи воєводою не має перевищувати два місяці.

Термін у 2 місяці є важливим з огляду на 90-денний коридор, який передбачений шенгенською угодою. Якби іноземець міг легко подати документи на карту побиту впродовж першого місяця перебування в Польщі і міг гарантовано отримати рішення впродовж наступних двох місяців, то не виникало б ситуацій, коли людина фактично позбавлена права на свободу пересування по завершенню 90-денного терміну перебування в Польщі. Крім того, якби польські місцеві адміністрації дотримувалися термінів, які підтвердив суд, не виникало б численних проблем при перетині кордону для тих українців, у яких з’являється пореба поїхати до дому.

Щоправда, рішення суду ще не є остаточним. Воєвода пообіцяв оскаржити його в касаційній інстанції.
Якщо касація залишить в силі рішення суду першої інстанції, він додасть упраїнцям наснаги у відстоювані своїх інтересів.
Тим більше, що є й додатковий стимул – в описаній історії суд присудив виплатити постраждалому українцю 5 тис. злотих компенсації. Це не така вже й значна сума з огляду на відсутність можливості офіційно працювати впродовж багатьох місяців, але це все ж таки краще, ніж нічого.

=====

(Доповнено) Станом на осінь 2018 року ця справа вже не є поодиноким випадком. Декілька справ вже було виграно у Нижньосилезському воєвудстві.

Advertisements

One comment

  1. Кто сказал что Украинец все это время не мог официально работать? В период ожидания карты можно и нужно официально работать иначе карту точно не получишь

    Подобається

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s