Доросла освіта – найрозумніша інвестиція

Posted by

Термін “безперервна освіта” (інший варіант – освіта впродовж життя) почав активно поширюватися відносно нещодавно – трохи більше 20 років тому.

Ідея пожиттєвої освіти швидко набула популярності в Європі аж настільки, що поточний 2017 рік  був визначений як “Рік освіти  для дорослих в Європі“.
На хвилі спроб реформувати освіту на перетині 1990-х – 2000-х років, цей підхід  намагалися реалізувати й в Україні, але, на жаль, від декларацій до практичних дій так і не перейшли.

DSCN0141

Звісно, у нас, в Україні, нема обмежень по віку для вступу у середні спеціальні та вищі навчальні заклади. Але це не є освітою для дорослих у її європейському розумінні.
Так, у нас доволі популярним є отримання 2-ї та навіть 3-ї вищої освіти. Але це теж не те, про що йдеться.
При певних спеціальностях у вишах є курси підвищення кваліфікації (як от для педагогів, приміром). Було воно, здається завжди, і до нашої теми має дуже опосередкований стосунок.

Деякі паростки освіти дорослих у її європейському розумінні у нас, між тим існують. Знайти їх поки що можна переважно у сфері неформальної освіти, але – менше з тим. Попит існує, зростає і дає надію, що система освіти дорослих буде реалізована в повній мірі й у нас.

Тож – що ж таке та “доросла освіта”? Навіщо вона нам потрібна?
Чому вона наразі є такою поширеною в світі? В чому секрет її популярності?

Пояснюється це  доволі просто.
З одного боку – постійно зростає тривалість життя, а відтак – збільшується продуктивний вік, коли людина хоче і може повноцінно реалізувати себе.
З іншого – постійні та стрімкі зміни чи не щодня потребують опанування нових навичок.  З’являються нові  професії та геть зникають ті, на  навчання яким не так давно людина витратила кілька років свого життя.
Освіта більше не є привілеєм вузького елітарного кола, ті самі можливості є й у віддалених населених пунктах, й для різних соціальних категорій.
Відтак – просто одна освіта вже не є перевагою на ринку праці. Найбільш цінуєтся унікальне поєднання знань та навичок, отриманих в декількох, бажано – несуміжних галузях.

Системній освіті дорослих вдається доволі оперативно та вдало реагувати на перелічені виклики.

19113818_314428815665579_795497405004619574_nКрім того, учнів доволі часто може чекати несподіваний та приємний бонус: дорослі, які свідомо вирішили присвітити час та/або гроші навчанню, часто є дуже вмотивованими, приходять на заняття підготовленими, вивчають теми значно ширше, ніж запропонований мінімум, намагаються отримати якнайбільше користі від групи та викладача. Таким чином, сама група задає високу планку й до себе, й до викладача, а відтак – усі отримують кращий результат на виході.

Як працює освіта для дорослих, приміром, в Польщі?

Edukacja dorosłych – kształcenie podejmowane przez osoby dorosłe z powodu chęci rozwoju, dostosowania i zmiany kompetencji oraz kwalifikacji do przemian społeczno-gospodarczych. Джерело

Отже, основні відмінності від тих можливостей, які існують в Україні:

  • Крім різноманітних пропозицій неформальної освіти, існує розгалужена система навчальних закладів, орієнтовних саме на дорослих (професійні школи, технікуми, ліцеї). Ці заклади узгоджують навчальні програми із Міністерством освіти і, відповідно, мають акредитацію та право проводити державні іспити й видавати документи про освіту державного зразка.
  • Навчальна програма складається так, аби повністю підготувати людину для роботи за певною професією (переважно такою, яка затребувана на рінку праці).
  • Графік занять та навчальне навантаження максимально адаптовані для людей, які на додачу до навчання ще й працюють. Доволі популярними є форми навчання, коли заняття проводяться ввечері або по вихідних днях, залишаючи при тому час на особисті справи та відпочинок.
  • Така освіта підтримується бюджетними коштами,  є чималий перелік професій, навчання яким відбувається безкоштовно для учнів.
  • Навчання може бути як відносно короткотерміновим (3-6 місяців, так і значно тривалішим – до 2-років)

А  отже, для людини, яка певний час знаходиться/ планує працювати в Польщі, тут виникає гарна нагода: зробити найвигіднішішу інвестицію з усіх можливих – інвестицію у себе, у власний розвиток, у власні можливості.
Ці вкладення можуть бути лише у вигляді вашого часу. Або вимагати й часу, й грошей.
Поєднувати роботу та навчання? Обирати безкоштовні курси? Зростати в одній профеійній сфері?  Опанувати якомога більше професій?
Вирішувати вам.
Вибір – величезний.
І він дійсно відкриває нові можливості.

Більше по темі:

Що варто врахувати при виборі навчального закладу?

Цікаво?
На нашому сайті можна знайти

Бажаємо нових яскравих вражень від навчання!

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Це єдине джерело, яке дозволяє нам покривати витрати на підтримку сайту.

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s