Робота в очікуванні дозволу на працю

Posted by

У продовження теми Робота на печатці спробуємо розібратися у питанні, яке часто задають на консультаціях, у соцмережах та форумах: чи можна працювати, поки чекаєш дозвіл на працю?

Відповідь: Так, така можливість існує.
Звісно,  йдеться про легальну працю без всяких “обхідних шляхів”.
Тут ми не розглядаємо варіант, коли людина має карту із доступом до ринку праці, яка не вимагає окремого дозволу на роботу.

Для того, аби розібратися із цим алгоритмом, почнемо з самого початку.

Іноземцю в Польщі потрібні два різні дозволи.
Один – на перебування в цій країні.
Таким дозволом є: біометричний паспорт в рамках безвізового руху, національна або шенгенська віза, карта тимчасового перебування.
Звісно, не всі іноземці потребують дозволу, але для громадян України такий дозвіл є обов’язковою вимогою.
За умови, що карта перебування ще не отримана, нам буде достатньо принаймні печатки в паспорті, яка підтверджує подачу документів.

Перелічені вище дозволи дають право на перебування в Польщі, але для права на роботу потрібний інший дозвіл.  Дозволи на роботу з початку поточного року діляться на 3-х види: освядченя (Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi), дозвіл на працю (zezwolenia na pracę), сезонний дозвіл на працю.

Відповідно до змін у трудовому законодавстві Польщі з 1 січня 2018 року до базового закону щодо працевлаштування іноземців Ustawa o promocji zatrudnienie i instytucjach rynku pracy додано статтю 88za

Wniosek o zezwolenie na pracę cudzoziemca na tym samym stanowisku na podstawie umowy o pracę
1. Jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, który zatrudniał cudzoziemca przez okres nie krótszy niż 3 miesiące w związku z oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanym do ewidencji oświadczeń, złożył przed upływem daty zakończenia pracy wskazanej w oświadczeniu wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla tego cudzoziemca na tym samym stanowisku na podstawie umowy o pracę, a wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie, pracę cudzoziemca na warunkach nie gorszych niż określone w oświadczeniu wpisanym do ewidencji oświadczeń uważa się za legalną od dnia upływu ważności tego oświadczenia do dnia wydania zezwolenia na pracę lub doręczenia decyzji odmownej w tej sprawie.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku zawieszenia postępowania na wniosek strony.

3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku wniosku cudzoziemca o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, o którym mowa w art. 114 przesłanki udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, w celu kontynuacji zatrudnienia u danego pracodawcy.

Тобто – праця іноземця вважається легальною навіть до моменту отримання дозволу на працю (йдеться про зезволеня, оформлення яких вимагає найбільше часу),  якщо виконані наступні умови:
– перебування в Польщі є легальним (тобто, щонайменше є печатка в паспорті) і документи на карту подано у зв’язку із продовженням роботи у того самого роботодавця на тих самих (або не гірших) умовах
– працівник відпрацював у свого роботодавця щонайменше 3 місяці на підставі освядченя і продовжує працю у цього роботодавця
– роботодавець вчасно подав заяву на видачу дозволу (зезволеня) на працю цьому іноземцю (вчасним вважається подання заяви коли до закінчення поточного дозволу на роботу залишилося не менше 30 днів) на тих самих умовах та на підставі умови о праці.

Отже, як виконати ці всі умови і не переривати роботу, поки робиться зезволеня?

1. Стартувати можна щонайменше з піврічної робочої візи (і відповідно – освядченя).  Терміну безвізу для виконання всіх умов не вистачить.
2. Якнайшвидше варто подати документи на карту, і докласти зусиль, аби печатку в паспорт поставили до закінчення дії візи.
3. Перші місяці працівник може працювати на умові злеценя. Але надалі важливо перейти на умову о праці. Якщо працівник та працедавець зацікавлені один в одному, то такий крок буде в їхніх спільних інтересах. Умова о праці має вже бути укладеною на момент подання роботодавцем заяви на дозвіл на працю (зезволеня). Це є важливою вимогою для того, аби працювати під час очікування дозволу.
4. Щойно цей працівник відпрацює 3 місяці – можна одразу подавати заяву на зезволеня (або на дозвіл на побит і працю).
Якщо виконані всі ці вимоги, то працівник може спокійно та легально працювати у цього роботодавця до моменту отримання зезволення та/або карти.
Саме тут трапляється це диво, коли людина може ще мати лише печатку в паспорті та лише подану заяву на зезволеня, а праця тим часом буде легальною.

Складно? Так. Але можливо!

Advertisements

8 comments

 1. Доброго дня! Підскажіть будь-ласка,а якщо працюєш на умові злецення то працювати очікуючи зезволення не можна? Не переходячи на умову о праці? Обов’язково треба три місяці відпрацювати на умові о праці?

  Подобається

  1. Якщо ви мали на увазі під зезволеням дозвіл на перебування та працю (карту побиту), то так, закон дозволяє продовжувати працювати до того, як є дозвіл на працю лише за умови дотримання чітких вимог. Одна з них – це умова о праце

   Подобається

 2. У мене робоча віза ( типу D) на 180 днів і працюю на ” Umowa o pracę” закінчується віза і тільки подала фірма на річ не воєвудське запрошення це потрібно чекати біля 2- 2.5 місяці .У мене є біометричний паспорт чи можу продовжувати працювати по біометриці 90 днів доки не отримаю чергову робочу візу

  Подобається

  1. Якщо ви працюєте у цього роботодавця не менше 3-х місяців і якщо роботодавець завчасно подав заяву на зезволеня (воєвудське запрошення) (завчасним вважається термін 1 місяць до закінчення освядченя), то ви можете продовжувати працювати, перебуваючи по безвізу, до тих пір, поки не буде готове зезволеня або на закінчиться безвіз

   Подобається

 3. Формулювання “zatrudniał cudzoziemca” перекладається як “працевлаштував іноземця”. Підкажіть будь ласка, звідки взялася теза?
  “– працівник відпрацював у свого роботодавця щонайменше 3 місяці”

  Подобається

   1. Розумію що “Працевлаштував – це взяв на роботу (заключив договір)” на певний термін, який ще може бути попереду, а відпрацював це однозначно минулий час. Тож та, різниця принципова.

    Подобається

   2. zatrudniał – це минулий час 😉
    Тож, йдеться не про угоду про виконання робіт у майбутньому на підставі освядчення, яке колись буде отримано, а саме про виконану роботу ПІСЛЯ якої працедавець подає заяву на отримання зезволення.
    Не варто в законах висмикувати окреме словосполучення з контексту цілого абзацу, це може прислужити погану службу

    Подобається

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s