Перекази від заробітчан. Ігри в статистику

Posted by

Щоразу на початку кожного року прийнято аналізувати статистику попереднього (попередніх) років і робити на підставі неї висновки та прогнози.
Коли йдеться про українців в Польщі – існує дві улюблені забавки із цифрами: скільки всього українців в Польщі і скільки грошей вони відсилають до дому.

Один з польських одіозних сайтів нарахував вже 10 мільйонів українців, які проїхали до Польщі всього лише впродовж минулого року.
Польські урядовці неодноразово стверджували, що Польща приймає біженців з України, а нині Прем’єр Моравецький пішов навіть далі – за його твердженням, надання можливості українцям зі Сходу жити в Польщі сприяє безпеці в регіоні.

Рік тому ми вже шукали відповідь на питання  Скільки українців у Польщі? Не знайшли. Й, схоже, найближчим часом однозначної відповіді на це питання ми не побачимо.

Подібна ситуація традиційно складається навколо питання – скільки грошей українці відсилають з Польщі додому?
Відповідь на це питання має не просто задовільнити банальну цікавість. Поряд й доволі чутлива тема – чи допомагають українці лише польській економіці? чи інвестують також й у свою країну?

Газета Виборча проаналізувала дані Національного банку Польщі, що стосуються грошових переказів трудових мігрантів.
З них випливає, що 2,5 мільйона поляків за 3 квартали 2017 року відправили додому 4,3 мільярда злотих (приблізно 1 мільярд євро).
А 1,8 мільйона українців (за той самий період) передали своїм рідним в Україні  3,5 мільярди злотих.  Цифри, в принципі, співмірні.
І доволі суттєві.
Що стосується переказів українців – статистика спонукає польських підприємців боротися за їхні кошті і пропонувати все більше послуг, які адресно спрямовані на трудових мігрантів. У переліку пропозицій – й рахунки в банках, й послуги мобільних операторів на дзвінки в Україну, й маршрути перевізників…

Ці цифри також корелюють із минулорічною польською статистикою: Украинцы за год заработали в Польше 8 млрд злотых

В той же час, серед польської статистики продовжується плутанина стосовно загальної кількості українців, які мешкають та/або працюють в Польщі.
За підсумками 3-х кварталів 2017 року виходить, що заяви на тимчасове перебування подали всього 137 тис.іноземців загалом.
І це явно суперечить цифрі у 1,8 млн наведеній у розрахунках вище.

Втім, це ще далеко не всі нестиковки.
Дані Національного банку України суттєво відрізняються від даних Національного банку Польщі.
По них виходить, що перекази з Польщі в Україну майже в 10 разів нижчі і за 9 місяців 2017 року склали всього 117 млн. дол.
Більше того, Польща – далеко не лідер серед країн, з яких в Україну надходять приватні перекази, а займає лише 9-е місце серед 10 країн, які потрапили в підсумковий перелік.
Така статистика руйнує міф про те, що польські заробітчани є своєрідними “інвесторами” для України.

Звісно, міфи – не найкращі помічники. Особливо в питаннях оцінки перспектив і руйнувати їх статистикою буває корисно.
Але ж – на яку статистику спиратися, якщо кожний новий погляд на цифри суперечить всім іншим? Дані НБУ та НБП не корелюють між собою. Дані НБП не корелюють із даними міграційних служб та органів праці.
І головне – яка причина того, що статистичні дані такі суперечливі?

Відтак – ми не закриваємо цю тему й будемо відслідковувати наступні публікації статистичних даних із надією, що колись вони зійдуться і допоможуть робити бодай попередні висновки та прогнози

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s