Короткострокове і довгострокове перебування: як ефективно використати всі дні без зайвих перетинів кордону

Posted by

Невдовзі виповнюється  рік, як українці користуються безвізовим режимом перетину кордону з ЄС.
За цей час ми встигли написати й про нові транспорті можливості, й про перетин кордону при наявності біометричного паспорту та робочої візи, й про переваги для навчання.

Але з плином часу запитань щодо безвізу на нашому сайті не меншає, а більшає.
Виглядає так, що уривчасті  пояснення по окремому питанню (Перехід з візи D на перебування по безвізу або Чи треба перетинати кордон між візою D та безвізом?) тільки заплутують.

Тому до річниці ми вирішили узагальнити найбільш популярні теми та виробити рекомендації, які дозволять уникнути помилок.

passport-biometrychniy-zakordonniyДля початку – маленький відступ.

Коли ви знаходитися за кордоном, то у вас може бути всього два типи перебування – короткострокове і довгострокове.
Короткострокове – це до 90 днів впродовж 180 (тобто, більшість днів ви проводите, умовно кажучи, вдома) і довгострокове – тобто понад 90 дні у півроку ви мешкаєте не просто поза своєю країною, а в конкретно в іншій державі.
У країнах шенгенської зони (до яких належить Польща) документом, який дає нам підставу перебувати короткостроково, є шенгенська віза/ біометричний паспорт. Це – логічно. Але є ще один момент, не дуже логічний – до корткотермінового перебування в Польщі відноситься період від моменту подання документів на карту побиту до моменту отримання децизії. Про нелогічність детальніше  тут.
Якщо ж у іноземця є обгрунтовані підстави перебувати в іншій країні понад 90 днів в півріччя, то йому буде потрібна або національна віза (D) або вид на проживання (карта побиту). Такими підставами можуть бути робота, навчання, відвідини близьких тощо.

Отже, підсумуємо.
Короткотермінове перебування – це дні по безвізу, шенгенській візі (С) та “на печатці”. Вони всі рахуються разом.
Довготермінове перебування – це віза D / карта побиту. Терміни перебування вказані на самому документі.

А тепер розглянемо доволі типові випадки.strac5bc-graniczna

 1. У мене закінчуються дні безвізу. Якщо я поїду додому і зроблю ще один біометричний паспорт – через скільки я зможу знову заїхати до Польщі?”

Прекрасний винахід!
Маєш два біометричні паспорти – і можна безперервно жити в ЄС “по безвізу”. Супер-ідея,  правда?
Якби ж ще цю  підприємливість застосувати у мирних цілях!
Як це не дивно, але доволі багато наших співгромадян переконані, що безвізовий коридор “зашитий” в паспорт.
Використав 90 днів по одному паспорту – можна скористатися другим.

Не вийде з 2-х причин:
– шенгенський коридор є у людини, а не у паспорта, і якщо вони використані – то використані. Спроби заїхати через інший прикордонний пункт і навіть іншу країну – марні.
– отримати другий біометричний паспорт – не така вже й проста  задача. Для цього треба мати серйозні підстави – часті відрядження, необхідність оформлювати візи одночасно із іншими поїздками тощо. Другий паспорт “щоб було” не оформлюють.

2. “Чи треба перетинати кордон, якщо у мене закінчується віза (безвіз), але є інший біометричний (з візою) паспорт?”

Перетинати кордон, щоб “активувати” іншу наявну у вас підставу перебування в Польщі вам може знадобитися, лише у тому випадку, якщо ви хочете перервати один тип перебування (який у вас ще не вичерпаний) і почати перебування на іншому.

Приклад: У вас є віза D з (припустимо) 01.06.2018. А ви хочете приїхати раніше і у вас є 60 днів безвізу. Якщо ви заїдете по безвізу 15 травня, то дні безвізу у вас будуть безперервно витрачатися поки не вичерпаються (до 13 липня) і лише після цього почне витрачатися віза. Якщо ви хочете для чогось зберігти свої безвізові дні, то вам дійсно треба перетнути кордон вже з візою. (А інакше як прикордонники можуть здогадатися, що ви хочете змінити підставу перебування?)
Детальніше – Перетин кордону при наявності біометричного паспорту та робочої візи одночасно

У всіх інших випадках, при вичерпанні днів одного типу перебування та наявності документу для іншого типу, перехід відбувається автоматично, кордон перетинати потреби нема.
Дотримання термінів перебуванняу вас будуть перевіряти при виїзді. Тоді ви й покажете і ваш біометричний паспорт і візу.aebb05a6f90d4b29a036e876aa4e80b1640000

Детальніше

Перехід з візи D на перебування по безвізу (ДОПОВНЕНО)
Чи треба перетинати кордон між візою D та безвізом?

3. “Так, після безвізу у вас “активується” віза, якщо вона у вас стоїть в біометричному паспорті

Це – неправда. У жодному з роз’яснень польських прикордонників, яких чимало розміщено на їхньому офіційному сайті, нема жодної згадки про те, в якому паспорті має стояти віза.
Обидва паспорти вам доведеться пред’являти при виїзді, якщо ви використовували підстави перебування, які містяться в різних паспортах, але це й все. Інших спеціальних вимог нема.

4. “У мене робоча віза в біометричному паспорті, прикордонники “вліпили” мені в’їзд по безвізу, і тепер у мене вичерпався й безвіз, й віза. Що робити?”

Прикордонникі самі по собі визначити мету вашої поїздки не можуть.
Від того, яка мета поїздки, й визначається, яка підстава для в’їзду буде застосована.
Якщо ви перетинаєте кордон в автобусі, просто здаєте паспорт прикордоннику разом з усіма іншими пасажирами і не додаєте до нього дозвіл напрацю, то й очевидно, що прикордонник вважає, що ви їдете по безвізу. Підстав вважати інше у нього немає.

5. “Як правильно порахувати, скільки днів перебування у мене залишилося?

Дні короткотермінового перебування варто рахувати за допомогою  зручного калькулятора (при тому враховувати, що під час перебування “на печатці” ліміт у  90 днів можна перевищити і це не буде проблемою при виїзді, але для в’їзду потрібно дочекатися коридору або отримати національну візу).

Довгострокове перебування рахується на підставі термінів, які вказані на самій візі.

Бажаємо легких та приємних поїздок!

Advertisements

4 comments

 1. Здравствуйте! Вньосек на карту побыта для моей дочери мы сложили 21.12.2017, не дождавшись децизии, летом 2018 выехали в Украину имея печать в паспорте. В Украине сделали второй биометрический паспорт и вернулись в начале сентября по безвизу. Таким образом, в старом паспорте стоит печать о выезде, в новом о въезде. Децизии по-прежнему нет, каким образом могу вывезти сейчас ребёнка в Украину, а точнее какой паспорт предъявлять на границе, ведь по старому она уже выезжала, а в новом дни безвиза уже давно исчерпались. Печать стоит в старом. Спасибо за ответ!

  Подобається

  1. Дуже важливо в які саме дати ви виїжджали та заїжджали.
   Якщо на момент виїзду у 2018 році ваша донька перебувала “на печатці” (в очікуванні карти) понад 90 днів без наявності візи/карти, то безвіз був вичерпаний.
   Якщо вонапробула в Україні менше 90 днів, то при в’їзді булипорушені правила перетину кордону.
   Прикордонники могли це пропустити, тому, що різні паспорти.
   Зараз при виїзді вам потрібно показати 2 паспорти – один має печатку і підтверджує легальність перебування, а другий має відмітку про в’їзд.
   Якщо на момент в’їзду у вас дійсно був вичерпаний безвіз, то є велика ймовірність, що вам присудять заборону в’їзду. Мабуть, єдина можливість цього уникнути – дочекатися карти та виїжджати із біометрією та картою, а другий паспорт не показувати взагалі

   Подобається

 2. Доброго дня. Перебуваю в Польщі по запрошенню від воєводи, термін до 22.03.19, маю ще і біометричний паспорт, чи можу залишитись до 22.04.19, чи потрібно їхати на пересічку.

  Подобається

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s