Словник мігрантського сленгу

Posted by

Питання, які задають на нашому сайті часто починаються словами: “Маю запрошеня…”
Те ж саме можна зустріти в соцмережах – цілий набір слів, яким вільно оперують досвідчені заробітчани / агенції, але яких нема в законодавстві / документах/ на офіційних сайтах, вони дезорієнтують новачків і змушують думати про складність втілення задуманого.
Аби спростити завдання новачкам, ми вирішили створити такий простенький словничок сленгу, який курсує серед мігрантів / посередників.
Надалі він буде доповнюватися й розширюватися.  Сподіваємося – із вашою допомогою.

Отже, найчастіше вживані слова мігрантського сленгу:

“Запрошення”
У польському законодавстві щодо іноземців,  про термін  Запрошення йдеться коли фізична особа запрошує до себе погостювати. В такому разі запрошення завіряється у визначених законом установах і на підставі нього запрошені можуть отримати візу.
Але в середовищі заробітчан термін Запрошення  активно використовується зовсім іншому значенні.
Часто можна зустріти “Маю запрошення від роботодавця”…
Зазвичай у таких випадках йдеться про oświadczenie – піврічний дозвіл на роботу іноземця. Повна назва цього документу “заява про доручення роботи іноземцю”.
І коли посередники кажуть “вас запрошують на работу”, це не зовсім точний вислів.
Відтоді, як з’явився новий тип дозволів на працю (сезонний дозвіл), його по аналогії часто йменують “сезонним запрошенням”.

“Воєвудське запрошення”
Запрошеннями також часто називають й річний дозвіл на роботу – zezwolenie na pracę dla cudzoziemca.
Але для позначення саме річного дозволу до слова запрошення зазвичай додають
слово”воєвудське”

“Воєвудська віза”, відповідно, це та національна віза (D), яку відкривають на підставі річного дозволу на роботу. Зовсім сленговим відповідником цьому терміну є слово “воєвудка”. Також її  позначають як “віза 365/365”.

“Перебування на печатці” – означає статус, коли людина має підтвердження подачі документів на отримання тимчасового/сталого побиту. Такий документ дозволяє легально перебувати на території Польщі.  (Детальніше). “Перебування на печатці” відноситься до  короткотермінових перебувань в Польщі і обраховується разом із шенгенською візою/безвізом.

“Робоча віза”
Відповідно до Закону про іноземців, віза з метою виконання роботи може бути як шенгенською, так і національною, в залежності від тривалості періоду, в який іноземець має намір працювати.
Але ще з добезвізових часів у сленгу слово робоча надійно причепилося  до національних віз. Проте, аби бути точнішими, то замість терміну “робоча віза” коректніше казати “віза D 180/365” (піврічна, з коридором) або “віза D 365/365” (річна, без коридору)

“Депорт, Депортація”
Термін “Депортація” теж існує, але має дещо інше значення, ніж те, яке йому надають в запитаннях: “чи не депортують мене при виїзді”.
Депортація – це коли людину примусово препроваджують до кордону та змушують виїхати з країни.
Якщо ви вже виїжджаєте, то вам може загрожувати штраф та подальша заборона в’їзду на той термін, який визначать прикордонники або суд.

Дні безвізу
Це дуже поширений вислів, але насправді нема якихось спеціальних “днів безвізу”. Так звані “дні безвізу” – це звичайний шенгенський коридор або короткострокове перебування в шенгенській зоні, до якого відносяться дні перебування в рамках безвізового руху ТА дні перебуваня по шенгенській візі ТА (коли мова йде про Польщу) дні “на печатці”.

“Митник поставив печатку в паспорт”
Митники не перевіряють паспорти тих, хто перетинає кордон, якщо лише це не пов’язане із декларуванням.
Митниця — це установа, що контролює перевезення товарів через кордон. Товарів, не людей. Відтак, подорожуючі при перетині кордону передають паспорти для контролю прикорданникам, але не митникам. І помітки про перетин кордону в паспорт ставлять саме прикордонники, але не митники.
Подорожувальники, які не перевозять товарів, які підлягають декларуванню або  не повертають податок за принципом Tax Free, з митниками на кордоні взагалі справи не мають.

“Блакитна карта”
В Польщі існують два різних поняття, яким відповідає термін “блакитна карта”. Але коли йдеться про трудових мігрантів та роботу в Польщі, “блакитна карта” означає Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacjі (Де подивитися список професій, вимагаючих високої кваліфікації? )

“Карта побиту від роботодавця”Карта із доступом до ринку праці

“Коридори”Все про почерговість коридорів

ПІТ” (він же – PIT) – декларація платника податків у Польщі. Про декларування доходів за 2018 рік у Польщі можна вже не переживати

Етат”/ “Піветату” –  це те саме, що в Україні називається ставка чи півставки.  Просто цей термін часто пишуть кирилкою без перекладу.

“Робота на акорд” –  це такий вид розрахунку за виконану роботу, коли оплата залежить від виробітку (якщо норма зроблена – то оплата суттєво вища).  Небезпека тут полягає у тому, що в оголошенні фігурує та оплата, яку можна заробити при виконанні норми, але самі норми встановлені таки, що виробити їх надто складно, і в реальності люди отримують менше грошей, ніж обіцяно.

Наш словник буде надалі поповнюватися, щойно  ми будемо зустрічати новий термін в середовищі українських мігрантів в Польщі.

І звертаємося до наших читачів із проханням: якщо ви очікуєте від нас  інформацію/ консультацію, будь-ласка, намагайтеся застосовувати терміни, якомога більше наближені до офіційних (в ідеалі – ті, які є в законах).
Тоді ви отримаєте коректнішу відповідь і збережете час – свій, та тих, хто вам допомагає

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s