Коли настане кінець умовам зліценя?

Posted by

На початку цього року по польських інформаційних сайтах прокотилася хвиля повідомлень про наближення відміни договорів цивільно-правового характеру у трудових відносинах (найбільш поширеними з них є umowa zlecenia та umowa о dzieło).

Така зміна могла б суттєво зачепити інтереси заробітчан, адже саме умова зліценя є  найпоширенішою підставою для працевлаштування в Польщі для наших співгромадян.

Умови зліцення на польському ринку праці мають не дуже хорошу репутацію, їх навіть зневажливо називають “сміттєвими”, оскільки вони практично не захищають інтереси працівників, але іноземці змушені працювати на таких підставах, оскільки це вимога працедавців.

Що ж спричинило розмови про відміну/заборону укладати умови зліцення?

Урядовці Польщі близько 2 років тому вирішили, що Кодекс праці, який було прийнято у 1974 році, морально застарів і точкові зміни ситуацію не рятують.
У серпні 2016 року була створена спеціальна комісія (Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy) й розпочалася робота над новою версією Кодексу.
Його прийняття очікували вже в цьому році. Саме з цієї причини преса й почала заздалегідь готувати суспільну думку – умова зліцення залишиться у минулому, оскільки однією з революційних змін, що були запропоновані Комісією, була відміна можливості укладати умови цивільно-правового характеру (zlecenia та о dzieło) у трудових відносинах..

14 березня Комісія завершила свою роботу і  передала  Уряду для подальшого узгодження одразу два проекти майбутнього Кодексу праці.
Профільний мінстр Elżbieta Rafalska на прес-конференції 22 березня підкркеслила, що для урядового аналізу запропонованих проектів знадобиться щонайменше місяць.

Але на почтаку квітня з’явилися припущення, що напрацювання комісії згодом потраплять у сміттєвий кошик, адже урядовці передумали щось змінювати. Принаймі з квітня і по сьогодні про новий Кодекс праці в польских змі більше не згадували.

Тим часом, профільні урядові структури  продовжують посилено латати дірки у трудовому законодавстві.
Найсвіжіша (за часом) пропозиія від PIP полягає у більш ретельному контролі витраченого робочого часу для працівників на умовах зліценя.

А сам Кодекс праці, який ось-ось мав піти у забуття, продовжує регулярно оновлюватися.  В грудні минулого року та у січні поточного були прийняті зміни до Кодексу праці, які почергово  набувають чинності  у поточному і навіть наступному роках.

Нижче по тексту наводимо ті зміни до Кодексу праці, про які варто знати нашим заробітчанам.
Вони викладені у хронологічному порядку по даті їхнього вступу в дію.

З 1 вересня 2018:
– на 1 рік знижується дозволений вік, відколи можна працювати. З 1 вересня на роботу (за певних умов) можна буде наймати осіб від 15 років.

З 1 січня 2019 :
– працедавець може вимагати від працівника надання раквізитів банківського рахунку для перерахування платні, якщо працівник не написав заяву про виплату зарплатні на руки (на практиці це має означати, що відкриття рахунку – це клопіт працівника, а не роботодавця). Заява про виплату на руки може бути подана в паперовому або електронному вигляді
– посилюється відповідальність роботодавця за неналежне зберігання (включно із недотриманням визначених законом термінів) інформації про працівника, покращуються умови зберігання такої інформації  (це може знадобитися тим працівникам, які через певний час потребуватимуть доказів трудового стажу, сплати внесків, підтвердження кваліфікації тощо)

А коли ж настане кінець умовам зліцення?
Схоже, що точно не цього року. Судячи з останніх новин, їм поки що нічого не загрожує. Щоправда, ми вже знаємо випадки, коли все йде по плану – і раптом умови змінюються аж до навпаки. Зрештою, Кодекс праці від 1974 року дійсно потребує принаймні переосмислення.

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s