Як скористатися угодою між Україною та Польщею про пенсійне забезпечення

Posted by

Кожна людина, яка має бодай мінімальний досвід роботи в Польщі, у певний момент задається питаннями, яким чином цей стаж вплине на майбутню пенсію.

Інформації в інтернеті не бракує. Але інколи вона буває суперечливою. Інколи – застрарілою, адже пенсійне законодавство останніми роками змінюється й в Польщі, й в Україні. Інколи така  інформація занадто теоретична.

Цією публікацією ми відкриваємо нову серію  – адже одним лаконічним текстом таку змістовну тему в достатній мірі розкрити неможливо.
І будемо разом з вами крок по кроку просуватися крізь інформаційні блоки, аби зрозуміти – що, як і коли треба робити, аби з польського трудового досвіду отримати максимальний зиск на заслуженому відпочінку.
Підписуйтеся на наші оновленя, аби не пропустити важливого!

Отже, відправною точкою в темі пенсій для нас буде Угода між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення, яка діє з 1 січня 2014 року.
Судячи з обговорень в соцмережах – цю угоду мало хто читав, але багато хто розраховує на неї  як на панацею.
Більше того, попри те, що угода була підписана ще 6 років тому і навіть набула чинності вже понад 4 роки тому, ще у жовтні  мінулого року профільний заступник міністра коментував її застосування суто як теорію, яка хіба що буде застосована у віддаленому майбутньому.
Щоправді у тому ж самому жовтні структура ZUS, що відповідає за реалізацію зазначеної угоди між Польщею та Україною, виплатила україцям пенсій на 112 тис. злотих.
Варто також зважати, що коментар посадовця був спричинений тим, що в медіа потроху почала розгортатися кампанія “українці відберуть пенсії у поляків”. Ця кампанія ще неодноразово нагадає про себе і треба бути просто до неї готовими.

Наразі ситуація виглядає так,  що очікування наших співгромадян від зазначеної угоди є перевищеними.  Подібні договори Україна підписала із цілою низкою країн, вони є типовими і доволі формальними, вони виконуються, але якихось суттєвих переваг не створюють.

Угода між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення є  коротенькою, стосується доволі широкого переліку соціальних виплат, не лише пенсій.
Ії можна дуже легко і швидко прочитати, з розумінням буде складніше, адже вона вакладена  звичайною бюрократичною мовою міжнародних договорів.
Зрозіміти її зміст радже допоможуть практичні приклади, яких з часом більшатиме, ми їх намагатимемося збирати, аналізувати та коментувати.

Щодо тексту – Угода декларує дуже загальні принципи й головне, що нам треба знати для  початку:
– виплати нараховуються відповідно до законодавства тієї країни, де оформлюється ця виплата;
– виплата нараховується в тій країні, по законодавству якої людина має на неї право.

Загальний підхід для нарахування пенсій, як в Україні, так і в Польщі, нині залежить не від трудового стажу (як було колись), а від страхового – тобто,  скільки часу та у яких обсягах людина сплачувала пенсійні внески у Пенсійний фонд в Україні та/або в ZUS в Польщі.

А загалом, жовтень минулого року був чомусь багатий на дискусії щодо Угоди, підписаної багато років тому.
Тоді ж, у жовтні, ZUS помістив на своєму сайті роз’яснення, деякі моменти якого можуть дуже не сподобатися тим, хто розраховує на польську пенсію:

  • Періоди, за які нарахрвується пенсія в кожній з країн не можуть перетинатися (okresy te nie mogą się pokrywać). Це стосується, звісно, не всіх. Але хіба ми не знаємо випадків, коли трудова книжка у людини “висить” десь в Україні, а вона працює в Польщі?
  • Не правда, що ZUS буде фінансувати пенсії українцям за ті роки, що вони працювали вдома (Nie jest prawdą, że polski ZUS będzie finansował emerytury i renty obywateli Ukrainy za okresy pracy na terenie ich macierzystego kraju). Завдяки угоді є хіба що можливим, аби українська пенсія (її частка в загальній пенсії) надходила на банківські рахунки пенсіонерів в Польщу
  • Якщо людина працювала 15 років в Україні та 10 років в Польщі, то в Польщі цього стажу буде достатньо для нарахування мінімальної пенсії (йдеться про чоловіків, для яких мінімальний стаж в Польщі складає 25 років)
  • Підставою для виплати пенсії від ZUS, є постійне проживання людини в Польщі (Warunkiem wypłacanie minimalnej emerytury przez ZUS obywatelom Ukrainy jest ich stałe zamieszkanie na terytorium Polski).

Завершується роз’яснення від ZUS доволі саркастичним зауваженням: Угоди про пенсійне забезпечення у Польщі є із багатьма країнами, але попри те, що розміри виплат в цих країнах відрізняються суттєво, випадків масового користування такою можливістю досі не траплялося:

Warto zaznaczyć, że koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w UE na podobnych zasadach pozwala Polakom na korzystanie z sumowania okresów przepracowanych w Polsce i w Unii Europejskiej. Mimo dużych różnić w poziomie wynagrodzeń i świadczeń między poszczególnymi krajami nie zaobserwowano masowego wykorzystywania tego mechanizmu do korzystania z wyższych świadczeń poza granicami kraju.
(Джерело)

На цьому ми  вивчення пенсійних можливостей наразі пригальмуємо.
У наступних публікаціях нас чекатиме: калькулятор для розрахунку ймовірних пенсійних виплат, часто обговорювані питання з соцмереж, цитати від посадовців та ще багато цікавого та мудрого.

Всі публікації га цю тематику можна побачити в розділі Пенсії

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s