Як пересвідчитися, що роботодавець сплачує ваші внески до ZUS?

Posted by

“Як пересвідчитися, чи роботодавець сплачує за мене до ZUS?” – доволі популярне питаня у соцмережах.

Й справді – як?

Коли заробітчанин працює на умові про працю – тут нема підстав хвилюватися. Сплата страхових внесків за працівників є обов’язком і відповідальністю роботодавця. Навіть якщо ваш роботодавець намагається ухилятися від обов’язків, існують дієві механізми до “заохочення” його це робити.

Але ж серед трудових мігрантів не всім щастить знайти роботу на підставі умови про працю, поширеними також є умова зліценя (zlecenia) та умова о dzieło.

Якщо ви працюєте на умові о dzieło – теж нема про що хвилюватися. Роботодавець не має сплачувати ваші страхові внески, а отже очевидно, що й не робить цього.

Якщо ж трудовий мігрант працює на умові зліценя,  тут ситуація не така однозначна.
Як бачимо з цієї таблички, є ситуації, коли по умові зліценя роботодавець може цілком законно страхові внески не сплачувати.
І хоча польське законодавство намагається такі випадки мінімізувати, але вони все ще є.

30724768_571876003191940_2181469372025929728_n

Роботодавець буде звільнений від  внесків до  ZUS, наприклад, якщо у працівника є інша, основна робота і на ній він вже сплачує мінімально необхідну ставку внеску. Також, ZUS не буде сплачуватися для студента, молодшего за 26 років.

І навпаки. Якщо робітник працює у певного роботодавця на умові про працю і, крім неї, укладає з цим самим роботодавцем ще й умову зліценя, то вважається найманим працівником в обох випадках і працедавець має сплачувати за нього повний перелік соціальних виплат.
Таким чином польське законодавство захищає працівників від нав’язування їм “внутрішнього сумісництва” на навигідних їм умовах.

Отже, якщо роботодавець має сплачувати за вас внески, ви завжди можете попросити в бухгалтерії відомість нарахувань. Ця форма зветься ZUS RMUA.

Якщо ж, з якихось причин,  звертатися до бухгалтерії вам незручно, то ви можете створити особитий профіль на сайті ZUS і завжди мати доступ до повної інформації, коли і скільки для вас було сплачено страхових внесків.
Зробити це можна тут. Для реєстрації вам знадобиться PESEL
Оскільки у вашому персональному профілі на сайті ZUS міститься ваша особова інформація, вам буде необхідно ідентифікувати себе. Зробити це можна або через ваш профіль в системі ePUAP, або за допомогою електронного цифрового підпису, або банківського ключа. Якщо нічого з переліченого у вас нема – на порталі буде сформовано вхід через логін/пароль.
Вам також доведеться одноразово особисто навідатися до свого місцевого відділення, аби підтвердити, свою особу. Тоді вам буде відкрито доступ до профілю.

Якщо ж вам робота із сайтом не видається зручною – ви можете особисто навідуватися  до свого місцевого відділення  ZUS у робочий час та отримувати повну інформацію про стан свого рахунку застрахованої особи.

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s