Як заробити польську пенсію. Частина 2

Posted by

Продовжуємо складати інструкцію Як скористатися угодою між Україною та Польщею про пенсійне забезпечення

Польські посадовці неодноразово підкреслювали, що іноземці (зокрема – громадяни України) зможуть претендувати на польську пенсію тільки у випадках, коли вони мало того, що працюють в Польщі, ще й обов’язково сплачують страхові внески в ZUS.
Це є справедливим, адже основу пенсії складає саме страховий стаж, а її розмір залежить від сплачених сум. Втім, при нарахуванні пенсії в Польщі враховуються не лише пенсійні внески. Про це – далі по тексту.

Як пересвідчитися, чи роботодавець сплачує за мене до ZUS?
Або ж можна просто зараз не поспішати виявляти ініціативу – у червні відбувається щорічна інформаційна кампанія ZUSу, під час якої ця установа розсилає листи усім застрахованим особам, на рахунок яких впродовж попереднього року надійшли бодай якісь внески. Лист містить детальну інформацію про стан пенсійного рахунку особи й навіть прогноз розміру майбутньої пенсії. Таким чином ви теж зможете дізнатися, скільки внесків додалося до вашого рахунку за попередній рік.

Також, варто взяти до уваги, що люди, які отримують польську пенсію живуть не лише в Польщі, а й за кордоном, і з ними ZUS теж листується. Тож, якщо ви зараз не в Польщі, але ZUS має для вас інформацію – ви її отримаєте. Звісно, якщо  вчасно повідомите ZUS  вашу актуальну адресу.

Наступним після Угоди між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення документом для вивчення у нас буде Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Закон доволі розлогий, має 121 сторінку тексту, але це не так багато, яе може здатися на перший погляд.
Якщо зробити собі витяг  з цього закону, прибравши статті, які описують вельми специфічні випадки (врахування стажу до 1949 року, наприклад,  або ж виплати непрацездатним тощо) то залишиться доволі компакний документ, в якому кожній людині, яка хоче претендуватина польську пенсію треба добре орієнтуватися.
Ми будемо до цього закону звертатися ще неодноразово.  І вам радити його час від часу почитувати.

А для початку нам треба знати таке:

Для призначення пенсії в Польщі може бути зарахований як стаж по сплаті страхових внесків, так і іншій  стаж, коли такі внески не сплачувалися.

До другого типу стажу (стаж за той період, коли страхові внески не сплачувалися) відносяться зокрема

  • сільгоспроботи в господарстві своїх родичів або у власному господарстві. Але важливо, аби ці роботу були підтверджені документально.
  • навчання у виші та аспірантурі. Але буде зараховано лише базовий курс (якщо навчання тривало довше, ніж розрахунковий термін – додатковий час не буде враховано). Важливо також, аби по закінченю вишу було отримано диплом. Навчання без отримання диплому не зараховується.
  • відпустка по догляду за дитиною до досягнення 4-х років (не більше 3-х років на одну дитину, загалом максимум 6 років при наявності кількох дітей).

Очевидно також, що йдеться про дільність, яка відбувалася у Польщі.
Якщо подібний досвід людина мала в Україні, то зараховуватися до пенсії він буде відповідно українського законодавства.

Важливою є також умова, що нестраховий стаж, який може бути зарахований при обчисленні пенсії, не може складати більше, ніж третину від загально нарахованого стажу. Тобто, якщо у людини є 6 років роботи в Польщі, під час якої вона сплачувала страхові внески, і пенсію людина оформлює також в Польщі, то вона може максимально збільшити свій польский стаж ще на 3 роки (якщо такий був) і мати загалом 9 років. Відповідно, для зарахування мінімального для чоловіків 25-річного стажу, треба буде документально довести 16 років стажу в Україні.

Отже, що саме може бути зараховано до стажу, на підставі якого буде нарахована пенсія а Польщі – розібратися нескладно.
Значно складніше наперед оцінити наявність в Польщі політичної волі ділитися грошима пенсійного бюжету із іноземцями в умовах, коли цього бюджету критично бракує.

А тут – ситуація двояка.
З одного боку – українці відчутно допомагають Польщі латати діру в пенсійному бюджеті,  яка виникла внаслідок нещодавного зниження пенсійного віку. Наразі ZUS має щорічний дефіцит у розмірі близько 50 міліардов злотих, які дофінансуються з державного бюджету.

А з іншого:

Прем’єр  Mateusz Morawiecki відверто визнає: “nie należymy do klubu przyjaciół relokacji”  (так він прокоментувив неучасть Польщі у офіційній зустрічі керівників країн Євросоюзу в Брюселі 24 червня поточного року, на якій обговорювалися проблеми міграції).
Звісно, прем’єр Моравецький не мав на увазі безпосередньо трудових мігрантів з України, але навряд чи варто розраховувати на виключення.

Звісно, до моменту оформлення вашої пенсії  нинішній прем’єр може бути давно у відставці, а його партія бути лише історією, але гарантії тому нема.
Звісно, є закон, а це – просто слова,  вирвані з контексту. Але ж, що заважає польським законотворцям докорінно змінити закон хоч завтра?
Звісно,  завжди можна сподіватися на краще, але й відслідковувати тенденції і розуміти напрямок руху теж не буває зайвим.  Що ми  робитимемо у наступних публікаціях по темі пенсійного забезпечення.

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s