Чого можуть навчитися мігранти у страйкуючих поліцейських?

Posted by

opole_baner_protest_dpn10 липня має розпочатися загальнопольський страйк поліцейських. Про це оголосила Незалежна Самоврядна Прфспілка Поліцейських (Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów).

Страйк полягатиме в тому, що поліцейські будуть лише частково виконувати свої посадові обов’язки (так званий “італійський страйк”).
Замість штрафів вони виписуватимуть попередження. У випадках поганого почуття – звертатимуться до лікарів із наміром отримати лікарняний. А також… масово здаватимуть кров та братимуть за це належну компенсацію у вигляді вихідного дня.
Вимоги страйкарів доволі стандартні: підвищення зарплатні, зміни у пенсійному забезпеченні, покриття лікарняних та справедлива оплата понаднормової праці.
Перемовини Профспілки  та уряду тривали 2 роки та зайшли в глухий кут.
Відучора на будівлях комендатур почали з’являтися банери, які інформують про початок страйку.

Деякі наші співгромадяни жартують: хто вже замучився дотримуватися суворих правил аби не витрачатися на штрафи, отримає короткострокову свободу – можна буде порушувати безкоштовно.
Сподіваємося все ж таки, що українці обмежаться лише жартами і будуть дотримуватися правил з міркувань безпеки, а не економії.

Але уявна свобода від штрафів – це не головне, що ми з користю для себе можемо винести з цієї акції.
Зрештою, ті українці, які зараз мешкають в Польщі стануть свідками унікального для нас явища. Пам’ятаєте, коли востаннє страйкували наші поліцейські?
Навряд чи!  Чому?

По-перше, в Україні нема профспілки поліцейських. І профспілок держслужбовців теж нема. Хіба що якісь номінальні структури, які збирають гроші, а радше розподіляють путівки. У нас вважається, що дерслужбовці не мають права збиратися в організації, щоб боротися із державою. Хоч і за свої права.
Виявляється, це є цілком можливим.

По-друге, в Україні вважається, що держслужбовці, а тим більше – силовики, не мають права брати участь в  протестах взагалі. Будь-яка публічна акція може бути розцінена як участь у політичній діяльності (хоч це й за свої права), а це прямо заборонено Конституцією.
Навряд чи в Польщі поліцейським дозволено займатися політичною діяльністю. Але й розуміння суті такої діяльності очевидно є відмінним.
Що поліцейським точно прямо заборонено – так це повноцінний страйк. Саме тому оголошено  “італійський страйк”, який дозволяє не порушувати заборону, але й виявити свій протест.
Більше того. Багато хто вважає, що боротьба мігрантів за свої права – теж може вважатися політичною діяльністю, яка, звісна річ, іноземцям заборонена.
Тепер матимемо наочне підтвердження, що відстоювання своїх природніх прав не є політикою, а є лише звичайним людським правозахистом.

По-третє, ми звикли, що протест – це обов’язково щось спонтанне, от щойно накипіло, урвався терпець – і рвануло. Лише тоді, а не раніше. І обов’язково – непередбачувано.
Виявляється, що протест можна спланувати за кілька місяців, скоординувати, заздалегідь оголосити – і від того він не стане менш рішучим. Більше того, ініціатори не побоюються того, що акція провалиться тому, що влада почне їй протидіяти одразу ж по оголошенню.

Правда ж – цікавий досвід?
Отже, від  10 липня маємо можливість уважно спостерігати, вчитися та переймати досвід.
Ймовірно, він нам ще знадобиться.

Зрештою,  чому досі в Польщі нема дієвих профспілок заробітчан?

Для довідки: До Незалежної Самоврядної Прфспілки Поліцейських входить понад 30 тисяч осіб. 99% з них схвалили проведення страйку. Опитування проводилося шляхом анкетування.

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s