На жаль, доволі часто наші співгромядяни погоджуються працювати за найнижчу ставку погодинної оплати яка встановлена польським законодавством – 13,7 злотих, так зване “брутто”, тобто – сума до нарахування, та, що вказана в умові*
А після цього ще й стикаються із тим, що жадібний та недобросовісний роботодавець вигадує різноманітні причини, щоб не заплатити й цю мінімальну ставку.
Серед таких причин зустрічаються й компенсація працівником вартості свого робочого одягу, й винайм робочого спорядження, й оплата житла тощо.
Та фантазія не обмежується й цим. Всі можливі причини недоплати наперед передбачити неможливо.
А тому варто добре запам’ятати золоте правило: мінімальна ставка – це найменша сума, яку можна нарахувати працівнику, і нараховувати виплати, нижчі цієї суми, заборонено з будь-яких причин. Не може бути жодних компенсацій, штрафів тощо.
Що стосується житла – то з цього року на нього має укладатися окрема угода і працівник має сплачувати вартість житла самостійно.
Навіть якщо в нього мінімальна ставка.
А от щодо всіх інших відрахувань… Їх дійсно можна робити із зарплати пацівника, але лише тоді, коли він працює не на мінімальній ставці і в межах, коли після утримань із зарплати до сплати все одне залишається сума, яка не менша за мінімальну ставку.
Якщо ж людина отримала на руки менше офіційно встановленого мінімуму, то їй варто поборотися за свої права.
Перша інстанція, куди треба звертатися – це інспекція праці (РІР).
Після проведення перевірки і у разі підтвердження інформації РІР може передати справу до суду.
Роботодавцю, який занижає виплати працівникам, загрошує штраф у розмірі від 1 до 30 тисяч злотих.
* – з 1 серпня 2018 року мінімальна погодинна ставка зміниться і складатиме 14,5 зл брутто.