Кого зачеплять цьогорічні осінні звільнення? (Доповнено)

Posted by

Польські урядовці не шукають простих шляхів на ринку праці – якщо вже пропонувати рішення, то бажано таке, яке містить взаємовиключні варіанти.
Як наприклад, одночасно працевлаштовувати нудьгуючих безробітних, повертати своїх мігрантів та залучати іноземців.
Або інше, теж цікаве рішення –  залучати велику кількість іноземних працівників на тимчасові роботи й одночасно боротися із строковими договорими на працю.

21-го листопада вичерпається максимальний термін (18 місяців) на який востаннє можна було укладати такі строкові договори.
Якщо роботодавець хоче й надалі наймати того ж працівника, він мусить переукласти із ним угоду, при тому нова угода має бути безстроковою.
Така вимога є наслідком змін до Кодекс праці, які були прийняті 25 червня 2015 року і набули чинності 22 лютого 2016 року.

Також, 21 листопада вичерпується термін дії законодавчої норми, коли агенції тимчасової праці могли направляти працівника на 18 місяців до одного роботодавця, а після того – на такий самий термін до іншого.
Віднедавна працівник може працювати через агенцію тимчасової праці максимально 18 місяців, незалежно від того, скільки роботодавців він змінить за цей час.

Польські профільні видання прогнозують, що нова вимога законодавства може спричинити восени хвилю звільнень – адже роботодавець, який сам досі не був зацікавлений у тривалих трудових відносинах із працівником, просто не буде продовжувати стосунки із таким працівником і шукатиме йому заміну.

Всі перелічені вище вимоги стосуються як іноземців, так і громадян Польщі.
Але оскільки переважна більшість іноземних працівників працює в Польщі саме на строкових умовах і дуже часто саме через агенції тимчасової праці, можна очікувати, що хвиля цьогорічних звільненнь зачепить, в першу чергу їх.

Щоправда, тут варто зробити одне уточнення: Кодекс Праці регулює виключно трудові відносини, тобто – роботу на умові о праці.
Натомість, наші співгромадяни доволі часто працюють не на трудовій угоді, а на цивільноправній – зліценя та o dzielo, і в цьому випадку вимоги Кодексу Праці не діють.

Отже, алгоритм дій такий:
– Якщо ви працюєте на цівільноправній угоді – у вас нема підстав хвилюватися. Хоч вашу угоду й називають “сміттєвою”, цього разу вона вас рятує.
– Якщо ви працюєте на умові про працю і вона складена на невизначений час  – вам теж нема чого хвилюватися.
– Якщо ж ваша трудова угода має кінцевий термін – вам вже зараз варто спитати роботодавця (відділ кадрів, агенцію тимчасової праці), які у них плани щодо переукладання цієї угоди. Нажаль, може так статися, що вам доведеться шукати нову роботу і краще зробити це завчасно. Більше того, вам варто пам’ятати, що з одним роботодавцем ви можете укладати не більше 3-х поспіль строкових трудових угод і загальна тривалість цих угод не може перевищувати 33 місяці.

==========

Доповнення.

Вже після цієї публікації ми отримуємо питання на кшталт: “Я чекаю на отримання карти. Якщо я надам інспектору три (чотири) свої умови, остання з яких, відповідно до змін Кодексу є безстроковою, то чи можуть мені в таком випадку дати карту на 3 роки, а не на термін дії останньої умови?”

Наша відповідь: Норми Кодексу праці не стосуються отримання карти побиту, вони стосуються виключно умов найму працівників.

Роботодавець має право укласти з працівником строкові угоди лише тричі і лише на 33 місяці загальної тривалості.
Якщо укладена 4 угода (або 3 тривають довше 33 місяців) , то остання (третя або четверта) вважається укладеною бестроково і нвступну умову просто не треба переукладати.
Звільнити такого працівника можна лише відповідно до звичайної процедури звільнення, а не в зв’язку із закінченням умови.
Всі порушення з боку роботодавця в зв’язку з цим можна оскаржувати у ужонді праці.

Але! При тому інспектор, який веде справу по карті, не зобов’язаний рахувати ваші умови і визначати, чи є така умова безстроковою. Це завдання інспекції праці.
Якщо ви хочете карту на 3 роки, то ви спочатку із роботодавцем підписуєте безстрокову умову і вже її надаєте інспектору.

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s