Що можна зробити, якщо вам відмовили у допомозі Dobry Start?

Posted by

Минуло вже  майже 3 місяці від оголошення в Польщі нової урядової програми допомоги сім’ям, в яких є школярі, –  Dobry Start.
За цей час накопичився практичний позитивний та негативний досвід, з’явилися питання, які потребують відповідей.
Спробуємо розібратися, що ще можна зробити до 1-го листопада, поки кампанія подання заяв ще триває.

Перша неприємна несподіванка, з якою стикнулися батькі школярів, які першими поквапилися подати заяву на допомогу – це відмова на підставі того, що вони перебувають в Польщі “на печатці” або по візі, а годиться лише карта побиту, при тому не будь-яка, а із доступом до ринку праці.

При призначенні допомоги на дітей (Dobry Start або ж 500+) місцеві соціальні служби (MOPS`и) послуговуються положеннями закону USTAWA z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dziecі

І так, дійсно, цей закон починається з визначення груп осіб, які можуть претендувати на соціальну допомогу на дітей  в Польщі:

Art. 1.
1. Ustawa określa warunki nabywania prawa do świadczenia wychowawczego oraz zasady przyznawania i wypłacania tego świadczenia.

2. Prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje:

1) obywatelom polskim;

2) cudzoziemcom:
a) do których stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego,
b) jeżeli wynika to z wiążących Rzeczpospolitą Polską dwustronnych umów międzynarodowych o zabezpieczeniu społecznym,
c) przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 127 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. poz. 1650, z późn. zm.[2])), jeżeli zamieszkują z członkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d) posiadającym kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”, jeżeli zamieszkują z członkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyłączeniem obywateli państw trzecich, którzy uzyskali zezwolenie na pracę na terytorium państwa członkowskiego na okres nieprzekraczający sześciu miesięcy, obywateli państw trzecich przyjętych w celu podjęcia studiów oraz obywateli państw trzecich, którzy mają prawo do wykonywania pracy na podstawie wizy.

3. Prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje osobom, o których mowa w ust. 2, jeżeli zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres, w jakim mają otrzymywać świadczenie wychowawcze, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Тобто, вимога мати карту побиту із доступом до ринку праці міститься в ст. 1 п. 2 п/п d.
І дійсно, варіант “на візі” виключений, а варіант “на печатці” взагалі не передбачений.

АЛЕ!

Це не означає, що треба отак просто брати і здаватися.
Виплата Dobry Start  призначається всім польським школярам незалежно від того, який дохід мають їхні батьки. Ця виплата має на меті частково компенсувати шкільний портфелик, який батьки щороку збирають до навчання.
І українські діти мають такий самий цей портфелик,  як і всі інші діти з іхнього класу, а отже, ділення дітей за ознакою того, на якій підставі їхні батьки легально (!) знаходяться в Польщі, тхне дискримінацією.

Те, що статус батьків для подібної допомоги не має братися до уваги опосередковано підтверджує судова справа, яку виграла українка стосовно виплати 500+.
Щоправда, того разу спір стосувався дитини, яка має польське громадянство.

Коли йдеться про програму Dobry Start – варто пам’ятати, що це – одноразова допомога і дитина не може бути поставлена в інші умови суто тому, що польські чиновники дуже довго, у порушення законних термінів, не легалізовують її батьків.

Що ж можна зробити в цій ситуації?

Якщо ви подавали заяву на Dobry Start і отримали відмову з причини відсутності у вас потрібної форми легалізації – не зволікайте, якомога скоріше напишите електронного листа на адресу Ministerstwа Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (поштову скриньку можна знайти тут), детально опишіть ситуацію і чемно запитайте, наприклад:

Маємо дитину, яка вчиться (місце навчання, клас, вік). (Дата) подали заяву на Dobry Start. (Дата) отримали відмову (додається). Причина відмови – (скопіюйте з листа).
Просимо роз’яснити, чи діти громадян інших країн, які вчаться у польських школах і батьки яких сплачують в Польщі податки, мають інші витрати на навчання? Чи  Ministerstwо Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej відрізняє у правах дітей із різним громадянством?
(Запитань можна додати більше)

Якщо ви так зробите – неодмінно поділіться з нами відповіддю.
Можете бути певними – якщо таких листів буде багато, до 1 листопада (остання дата прийому заяв) рішення буде знайдено, для польської бюрократії права людини – не пустий звук!

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s