Субсидії в родинах мігрантів. Зміни 2018 року

Posted by

573_93cd56ff6542da98a92b62bef94bf0a8_8343Кілька місяців тому ми обіцяли розповісти, як цієї осені оформити субсидію, якщо хтось з членів родини працює в Польщі.

Із наближенням холодів та здорожченням газу, тема оформлення субсидій набуває все більшої актуальності, а соцмережі сповнюються питаннями на кшталт:

які потрібно документи, шоб дома подати на субсидію якшо я тут легально працюю?

Отже, що треба знати цієї осені, аби ваша родина, яка мешкає в Україні, змогла отримати субсидію, якщо її потребує?

З 2018 р. комунальна субсидія надається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців і розраховується:

 • на неопалювальний сезон — з 1 травня по 30 вересня
 • на опалювальний сезон — з 1 жовтня по 30 квітня

Отже, з 1-го жовтня зазвичай зростає кількість домогосподарств, які можуть претендувати на субсидію.
При тому тим, хто вже є отримувачем субсидії, нову заяву подавати не потрібно – нову суму субсидії нарахують автоматично.

Право на отримання субсидії має кожна українська родина або окрема особа, чиї витрати на оплату житлово-комунальних послуг перевищують в середньому 15% щомісячного сукупного доходу, за виключенням таких категорій громадян:

 • орендодавці, які не задекларували доходи від здачі майна в оренду
 • особи, які вчинили одноразову покупку або оплатили послуги вартістю понад 50 тисяч гривень
 • володарі автомобілів, з дня випуску яких пройшло менше 5 років. Виняток становлять мопеди або машини, видані соцорганами
 • особи, які протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією отримали спадщину або іншим законним спосіб набули право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб
 • боржники з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума двомісячної заборгованості яких перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
 • власники житлових приміщень з великою квадратурою: площа квартири перевищує 120 кв. метрів, а будинку — 200 кв. м. Обмеження не поширюється на дитячі будинки сімейного типу, прийомні та багатодітні сім’ї
 • особи працездатного віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку в Центрі зайнятості як безробітні. Таким громадянам органи УПтаСЗН автоматично зараховують в дохід три прожиткові мінімуми, що істотно знижує ймовірність нарахування субсидії
  (Джерело)

Оскільки йдеться про сукупний дохід родини (людей, які проживають за певною адресою), очевидно, що в тих квартирах/ будинках, в яких зареєстровані громадяни України, які проживають/ працюють за кордоном, можуть виникати складнощі, коли необхідно підтвердити сукупний дохід і, відповідно, розрахувати вартість субсидії, на яку може претендувати родина.

З 1 жовтня цього року при обрахунку сукупного доходу родини не враховуються сплачені аліменти та спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби.
Опалювальна площа житла не має перевищувати 120 кв.м для квартири і 200 кв.м  для будинку.
Мають право на субсидію громадяни, у яких є борг зі сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ) з вини працедавця. Відповідно, якщо в родині є такі люди, які не сплачують ЄСВ, то таке домогосподарство на субсидію претендувати не може. Тобто, в цьому пункті маємо ту вимогу, яка зачіпає інтереси сімей заробітчан. І тут – увага! – є важливе уточнення:

Без обов’язкової сплати ЄСВ субсидію можуть отримати:

 • Безробітні в сільській місцевості, райцентрі, селищах міського типу. Комісія з питань призначення житлових субсидій вправі прийняти позитивне для заявника рішення;
 • Безробітні в місті за умови перебування на обліку в центрі зайнятості;
 • Громадяни, які працюють за кордоном і сплачують там ЄСВ, що підтверджується документально. Тоді  субсидію в Україні домогоподарство, де зареєстрована така особа, має змогу отримати на загальних умовах. 

Тобто, якщо ви легально працюєте в Польщі, сплачуєте внески в ZUS, ви можете дуже легко і просто взяти довідку про сплату таких внесків і ваші родичі зможуть використати її, аби претендувати на субсидію в Україні.
Інша справа, що ваша зарплатня, вказана у цій довідці,  буде порахована у складі спільного доходу родини.

Багато хто вважає, що це – несправедливо, адже вони ведуть окреме господарство і окремо сплачують за отримані комунальні послуги за кордоном. Це – теж вірно. Але якщо людина не подбала про зміну реєстрації свого місця проживання – то кому тут дорікати?

Втім, й тут не все так безнадійно, як здається на перший погляд.  Якщо людина не проживає за місцем реєстрації, не має змоги самостійно виписатися, то її родичі можуть звернутися до комісії, які утворені при відділах оформлення субсидій. Ця комісія може вивчити ситуацію й прийняти рішенння про нарахування субсидії, виходячи з реальної кількості мешканців цієї квартири/ будинку.

Якщо ж комісія не знайшла можливим призначити субсидію  без урахування того члена родини, який працює за кордоном, то й тут є ще одна можливість.
Ті заробітчани, які не хочуть показувати в службі соцзахисту свої доходи, можуть сплатити єдиний соціальний внесок за 3 місяці і таким чином розблокувати своїй родині можливість отримання субсидії. Зрештою, ЄСВ за 3 місяці складає всього 2457 грн 18 коп. Якщо вартість субсидії за опалювальний період  може перевищити цю суму – то чому б не піти таким шляхом?

Розмір своєї субсидії можна дізнатися он-лайн – на сайті subsidii.ioc.gov.ua
Оформити субсидію також можна через цей сайт, за умови, що ви маєте електронний цифровий підпис (наприклад, той, який видає Приватбанк як BankID).

Якщо підсумувати це все, то є 3 загальних сценарія дій, аби зберегти субсидію:
– виписатися з квартири в Україні
– надати довідку про сплачені в Польщі страхові пенсійні внески
– не декларувати роботу в Польщі і сплатити 3 мінімальних ЄСВ.

Всі 3 варіанти мають свої плюси та мінуси, однозначної переваги не має жодний.
Але якби нас спитали “який з них кращий?”, то відповідь була б:

Це залежить від того, скільки часу ви працювали /працюєте в Польщі.
Якщо це були всього 3 місяці в межах безвізу, то краще надати довідку про сплачені в Польщі платежі.
Якщо ж ви в Польщі на тривалий термін – то правильніше буде виписатися з квартири.

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s