Що таке безперервне перебування в Польщі?

Posted by

Здавалося б – простенький термін “безперервне перебування”.
Безперервне – воно і є безперервне; Що тут незрозумілого?

Але таке розважливе ставлення проходить, коли виявляється, що це – термін, який використовується у законодавстві, і від його вірного розуміння подекуди  залежить статус іноземця.

На сьогодні термін “безперервне перебування” найчастіше зустрічаєється в контексті обговорення 3 випадків:

В пошуках точного визначення терміну “безперервне перебування” (pobyt  nieprzerwany) почнемо з кінця – з інформації старости для дозволу на тимчасове перебування і працю.

Норма закону щодо звільнення іноземця від інформації старости при отриманні дозволу на перебування та працю після 3-х років проживання в Польщі міститься в ст. 114:

art.114 Закону про іноземців
1. Zezwolenia na pobyt czasowy i pracę udziela się, gdy celem pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest wykonywanie pracy oraz spełnione są łącznie następujące w arunki
3) podmiot powierzający wykonywanie pracy nie ma możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy;

3. Przepisu ust. 1 pkt 3 nie stosuje się, gdy:
2b) cudzoziemiec w okresie 3 lat poprzedzających złożenie wniosku przebywał legalnie i nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub

3a. Do ustalenia, że pobyt cudzoziemca, o którym mowa w ust. 3 pkt 2b, jest nieprzerwany, stosuje się przepis art. 195 przesłanki udzielenia zezwolenia na pobyt stały ust. 4

Отже, ця частина закону  (видання дозволу на тимчасове перебування) відсилає нас до 195-ї статті цього ж закону, яка знаходиться в розділі Дозвіл на сталий побит та дозвіл довготерміного резидента ЕС (Zezwolenie na pobyt stały i zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE), а отже – визначення для всіх трьох випадків буде універсальним, що значно полегшує нам подальше застосування терміну “безперервне перебування”:

Art. 195.

4. Pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanowiący podstawę do udzielenia mu zezwolenia na pobyt stały uznaje się za nieprzerwany, jeżeli żadna z przerw w nim nie była dłuższa niż 6 miesięcy i wszystkie przerwy nie przekroczyły łącznie 10 miesięcy w okresach stanowiących podstawę do udzielenia mu zezwolenia na pobyt stały, chyba że przerwa była spowodowana:
1) wykonywaniem przez cudzoziemca obowiązków zawodowych lub świadczeniem przez niego pracy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umowy zawartej z pracodawcą, którego siedziba znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polski ej, lub
2) towarzyszeniem cudzoziemcowi, o którym mowa w pkt 1, przez jego małżonka lub małoletnie dziecko, lub
3) szczególną sytuacją osobistą wymagającą obecności cudzoziemca poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i trwała nie dłużej niż 6 miesięcy, l ub
4) wyjazdem poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu odbycia praktyk lub uczestnictwa w zajęciach, przewidzianych w toku studiów w polskiej uczelni.

Тобто – перебування в Польщі вважається безперервним впродовж певного проміжку часу, якщо в цей період жодна перерва в перебуванні не була довша за 6 місяців, а всі перерви разом складають не більше 10 місяців.
При тому навіть й ці періоди відсутності можуть бути довшими. якщо іноземець був у відрядженні від польського роботодавця, супроводжував близьких членів родини у такому відрядженні, проходив стажування в рамках навчання у польскому виші, або мав особливі особисті причини для такої відсутності.

Визначення безперервного перебування для отримання статусу довготермінового резидента ЄС  (за виключенням власників “Блакитної карти ЄС”) по суті  співпадає із визначенням  ст; 195:

Art.212.

3. Pobyt cudzoziemca stanowiący podstawę do udzielenia mu zezwolenia na
pobyt rezydenta długoterminowego UE uznaje się za nieprzerwany, jeżeli żadna z
przerw w nim:
1) nie była dłuższa niż 6 miesięcy i wszystkie przerwy nie przek roczyły łącznie
10 miesięcy w 5- letnim okresie, o którym mowa w art. 211 ust. 1 – w przypadku
pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
Тобто, трохи спрощено, але близько по суті, можемо сформулювати загальне визначення безперервного перебування в Польщі для всіх випадків, коли таке перебування вимагається законом про іноземців, таким чином:
Безперервне перебування – це такий формат життя в Польщі, коли жодний з періодів відсутності не перевищує 6 місяців, а всі таки періоди відсутності в сумі складають не більше 10 місяців
Отже, якщо ви плануєте отримувати статус, який потребує постійного перебування, це не означає, що ви не можете виїжджати з Польщі. Але вести обрахунок своїх поїздок дійсно варто. Колись точні дати цих поїздок вам ще знадобоиться при заповненні формуляру.

 

Advertisements

3 comments

  1. Тобто … Чи правильно я розумію, що закон вимагає для власників карт Поляка 1 рік перебування в Польщі, після отримання карти стали побиту, щоб можна було податися на Громадянство. Це означає, що з цього 1 року, можна 10 місяців бути відсутнім?!

    Подобається

    1. В публікації не міститься аналізу закону щодо отримання громадянства.
      Йдеться виключно про сталий побит, статус довготермінового резидента ЄС та про можливість обійтися без тесту ринку при працевлаштуванні

      Подобається

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s