Чим небезпечна купівля піврічних дозволів на роботу?

Posted by

Про це намагаються вголос не говорити, але водночас багато хто переконаний, що “всі так роблять”.

Йдеться про не дуже законну, але поширену практику отримання піврічної робочої візи на підставі так завних “запрошень на роботу” (насправді – дозволів на працю), які за гроші роблять посередницькі фірми. У більшості випадків за цим “запрошенням” реальної роботи нема, його використовують виключно для того, аби отримати візу, приїхати в Польщу і вже на місці шукати роботу на свій смак.

Так робили багато людей багато років. Але нескінченно це все одне тривати не могло.  Було очевидно, що колись спробують цю схему прикрити.

Цей момент настав 1 січня поточного року: вступили в силу зміни до законодавства щодо працевлаштування, які мали унеможливити користування фіктивними дозволами.

Якщо коротко:  був створений електронний реєстр освядчень (oswiadczen), роботодавець зобов’язаний повідомляти, коли працівник став до роботи, а також, якщо працівник не з’явився. Оформити нове oswiadczenie, поки працівник “прив’язаний” до попереднього роботодавця: можна лише у випадку неповної зайнятості на обох роботах.
Детальніше – у нашій публікації Що станеться з освядченями у наступному році?

Ті роботодавці, до яких не приїздять працівники або ж вони відразу “відкріпляються” мали б швидко потрапляти у “чорний список” і таким чином торгівля освядченями могла б зникнути.

Але ж звички так просто позбутися не виходить і ще сьогодні можна зустріти багато запитань “Хто може допомогти із запрошенням?”, а після них –  прохання про пораду такого змісту:

Приехал в Польшу по полугодовой визе (купил соответственно) теперь не могу устроиться официально на работу . Так как числюсь там, где давали Oswiadczenia. Я связался с людьми которые делали мне Oswiadczenia. И они как бы сняли меня! Но при оформлении опять такая ситуация! Опять звоню… Вопрос.Как решить проблему? Как узнать затруднен ли я???

Відтак тим, хто все ще за звичкою купує дозволи на роботу, варто знати, які неприємності вас можуть спіткати:

 • на етапі отримання візи:   вам можуть несподівано для вас відмовити у візі лише на підставі того, що роботодавець, від імені якого оформлено дозвіл, вже має проблеми із працевлаштуванням (законодавством прямо передбачено таку відмову)111111122
 • на етапі перетину кордону: вас можуть не пропустити через кордон навіть за наявності візи та дозволу на роботу, якщо прикордонники визначать дозвіл як “сумнівний”  лише на підставі даних реєстру (тоді у паспорті ставиться  такий штамп, позначений літерою Е,, яка в подальшому навряд чи позитивно вплине на отримання наступної візи навіть й по новому та достовірному дозволу)
 • по приїзду в Польщу: навіть якщо вам вдалося отримати візу по купленому дозволу,  перетнути кордон та знайти роботу, яка вас повністю влаштовує – не поспішайте радіти. Ваш новий роботодавець не зможе отримати на вас новий дозвіл до тих пір, поки ви не “відкріпитеся” від попереднього.
  Роботодавці мають надсилати в управління праці сповіщення за таким шаблоном:

1212121212

При тому у варіантах 1-2 (початок роботи) повідомлення є обов’язковим, а в 3-му варіанті (закінчення роботи) – добровільним.
Ті, хто займається торгівлею дозволами, зазвичай коректніст/ даних в реєстрі не переймаються – воно їм ні до чого.
Тобто, вам буде ще необхідно вмовити ту фірму, в якій ви купили свій дозвіл, відкріпити вас від нього.
Ви це можете зробити й самостійно. Але для цього потрібно особисто прийти в те управління праці, яке цей дозвіл видало.
Лише після цього новий роботодавець зможе подати заяву на новий дозвіл для вас.

Звісно, вся ця система ще працює не  досконало, багатьом вдалося проскочити і відтак вони підбадьорюють інших – не бійтеся, все працює як й було.
Так може бути, але лише до того моменту, як черговий сміливець не потрапить в ситуацію,  яку можна побачити у цьому листі від управління праці до роботодавця, який хотів отримати oswiadczenie для нового працівника:

1111111111

Зміст листа українською:

За данніми реєстру освядчень іноземець ХХХХ цього року відпрацював по освядченях 3 періоди, загалом 166 днів.
А тому із загальних 180 днів роботи на такому дозволі залишилося 14.
Тож, управління праці хоче знати – видавати освядченя на 14 днів (і в які саме дати), чи заява буде відкликана.

Таких історій буде все більше й більше. Все лише починається.

Втім, є й хороша новина.
Увесь цей суворий контроль стросується виключно дозволів типу oswiadczenie.
Zezwolenie (сленгова назва “воевудське запрошення“) поки що нововведення не зачепили, тут діють ті самі правила, що й рік чи два тому.
Тут ще можна пробувати скористатися старими схемами.
Але чи варто?

 

Advertisements

2 comments

 1. Цікавить таке питання, чоловік працював водієм ТІРа і їздив до Німеччини. Документи на карту часового побиту склав у грудні 2017 р. Децизію отримав 19.10.18 року і за пару днів вислав підтвердження оплати пластику. На сьогоднішній день карту ще не отримав, але його звільнили з роботи, так як для нього немає роботи, бо він не може їздити за кордон. Свої дні роботи на освядченні він використав, бо мусив відкривати візу, щоб їздити за кордон. Він знайшов іншу роботу, але на підставі чого його може затруднити новий роботодавець, дні роботи на освядченні він використав, а на зезволеніє довго чекати? Як правильно все зробити, щоб не отримати депортацію?

  Подобається

  1. В Польщі є 3 види дозволи на роботу.
   Сезонні тут не підходять взагалі.
   Лише освядчення або зезволеня.
   Якщо дні по освядченю відпрацьовані, то єдина можливість – зезволеня.
   Якщо цей роботодавець готовий продовжувати наймати вашого чоловіка і проблема лише у відсутності документа для поїздок за кордон, то лише 2 варіанти
   – дочекатися карти
   – отримати зезволеня та поїхати додому по візу.
   Якщо ж відносини із цим роботодавцем вичерпані – то ситуація ще складніша

   Подобається

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s