Хто такий податковий резидент і чому у вас вимагають таку довідку?

Posted by

Українські громадяни, які працювали за кордоном, продовжують отримувати листи від податківців.
Така практика для України поки що є незвичною, а відтак – лякає.

На цей момент зафіксовано масові розсилки 2-х типів:

  • листи до тих громадян, які брали довідку податкового нерезидента із нагадуванням про необхідність сплати податків в Україні
  • листи до тих громадян, щодо яких є обгрунтовані підстави вважати, що вони працюють за кордоном, в такому випадку їм повідомляють про обов’язок декларувати свої доходи, терміни декларування та поради, як це зробити.

Практичним порадам з заповнення української податкової декларації на підставі польських РІТ-11, РІТ-37, ETF-1 тощо ми плануємо присвятити окрему публікацію.

А сьогодні говоримо про статус податкового резидента України, звідки він береться, чи може роботодавець його вимагати і до чого він зобов’язує працівника.

Так склалося роками, що  в нашій країні  всі податки/ обов’язкові платежі найманого працівника зобов’язаний здійснювати роботодавець.
Відтак, люди звикли оцінювати ціну своєї праці по тому, скільки грошей отримують в руки (нетто), а не по  тому, скільки записано в трудовому договорі (брутто).
І з двох пропозицій роботи працівник скоріше обере ту, де він отримає більше в руки. Особливо це стосується короткотермінових робіт, які не вимагають професійної кваліфікації від виконавця.
За таких умов не дуже відповідальні працедавці, які намагаються всіма способами зменшити виплати, на які працівник не зважає, отримують перевагу – їхні пропозиції зарплати виглядають привабливіше.
Відтак, такі працедавці просять (а трапляється – висувають як обов’язкову умову працевлаштування) своїх працівників з України приїхати із довідкою податкового резидента.
Таким нечистим на руку роботодавцям допомагають й посередники, які переконують заробітчан, що довідка податкового резидента є необхідною, інакше вони будуть оподатковані двічі та втратять свої гроші.

Якщо при тому роботодавець попереджає, що працівник має свої податки в Україні сплатити сам, надає роздруківку нарахувань зарплати, з якої видно, які саме обов’язкові платежі сплачено, а які  – ні, то такий роботодавець заслужено може вважатися чесним та  порядним.
Зовсім правильно буде, якщо сума зарплати нетто буде такою, що після вирахування з неї майбутнього податку, працівник не почуватиметься ошуканим.
Якщо ж працівник сподівається й в Польщі зекономити, й в Україні “відкосити”, то варто усвідомити, що вольниця тут закінчується, система контролю налагоджується, наші країни вже повідомили про поглиблений обмін податковою інформацією, так що краще починати вчитися декларувати та оподатковувати свої доходи.

Довідка податкового резидента.

Кожний громадянин України має право взяти у податковій інспекції за місцем своєї реєстрації (проживання) довідку (сертифікат) податкового резидента України, яка дозволяє  звільняти (зменшувати) від оподаткування його доходи, отримані  у зарубіжній державі, з якою Україна уклала двосторонні договори про уникнення подвійного оподаткування.
Якщо ж податки вже були сплачені  на території зарубіжної держави, то статус податкового резидента України дає право громадянину на відшкодування в тій країні (в даному разі йдеться про Польщу)  уже сплачених раніше  податків.
Україна та Польща таку двосторонню угоду мають.

Термін дії такої довідки – один рік. Кожного календарного року довідка має оновлюватися. Довідка, яка видана більше року тому,  стає недійсною.
Нормативним актом для видання такої довідки є наказ ДПА України від 12.04.2002 №173 «Про підтвердження статусу податкового резидента України».

За вашим бажанням, якщо ви самі хочете сплатити податки в Україні, ви берете в податковій інспекції в Україні сертифікат резидента і надаєте його для свого роботодавця. При цьому ваш роботодавець не буде платити за вас податки в Польщі, в результаті ви будете отримувати на руки більше коштів, але при поверненні в Україну ви будете зобов’язані самі подати в Україні до податкової декларацію про свої доходи за кордоном і сплатити з них належні податки.

Якщо ви раніше ніколи не дакларували свої доходи і ніколи не сплачували податки (за себе чи за інших) вам слід добряче подумати,  чи вартує пропозиція роботи на таких умовах тих випробувань, які чекатимуть на вас після повернення.

Зарплатна відомість.

Якщо ж ви все-таки вирішили спробувати…

Що вам варто знати, аби спростити своє завдання по сплаті податків в Україні.

Три основні платежі, які сплачує найманий працівник в Україні, це – військовий збір, ЄСВ (єдиний соціальний внесок)  та ПДФО (податок на доходи фізічних осіб).

Очевидно, що військовий збір ви в Польщі сплачувавати не будете за будь-яких умов. Тому у роздруківці його точно не буде.
Втім, це всього лише 1,5 % від доходу.

ЄСВ. Це повний аналог польського ZUS`у. Отже, якщо ваш роботодавець платить за вас ZUS (а найчастіше так і буде, не залежно від того, чи ви є податковим резидентом, чи ні), то вам не доведеться сплачувати ЄСВ в Україні.
Більше того, ця інформація вам може знадобитися, якщо ваша родина вдома хоче отримати субсидію.

А от податок на дохід, якщо у вас довідка податкового резидента, скоріше за все у відомості буде відсутній і саме  його вам доведеться сплачувати в Україні.
Цей податок складає 18% від доходу, але може бути зменшений, якщо на вашому утраманні знаходяться діти.

Отже, якщо ваш роботодавець зобов’язав вас  привезти довідку податкового резидента, то відніміть від тих грошей, що ви отримуєте “на руки”, 20%. Це й  буде (за грубим розрахунком) та ваша зарплата, яка залишиться у вас після уплати податків.
І зважте – чи є вона справедливою?

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s