Чому не варто зловживати дозволами на роботу для того, аби привезти в Польщу родину

Posted by

Коли польські посадовці озвучували  потребу Польщі у великій кількості іноземних (а якщо вже зовсім точно, то конкретно українських) працівників, то вони собі уявляли цю ситуацію приблизно так:  створюють спеціальні процедури і (відносно) комфортні умови  для короткострокових працівників (агенції тимчасової праці, наприклад) , які дозволяють по принципу вахтового методу приїхати, попрацювати на важких, виснажливих, непопулярних роботах, натомість трохи підзібрати грошей і – додому. Втомлені, проте із грошима.
А  ці місця одразу ж займають нові працівники.
Якщо хочеш – можеш так працювати хоч і щороку по  6 місяців.

У поодиноких випадках, коли працівник виявився цінним для роботодавця, можна докласти трохи більше зусиль та зробити дозвіл навіть й на три роки роботи поспіль.

Так це виглядало з точки зору урядовців, які шукали шляхи розвитку економіки Польщі  і не особливо бачили живу людину за цифрами інвестицій, бюджету, робочих місць тощо.

А та жива людина ситуацію бачить зі своєї точки зору.
Приїхав, облаштувався, на роботі закріпився і – захотів аби його родина була поряд з ним.
В принципі, цілком природньо.
А як привезти родину?
Доволі часто такі робітники щиро не знають інших шляхів потрапляня в Польщу на відносно тривалий термін, окрім як взяти дозвіл на працю та отримати робочу візу.
Відтак, користуються двома основними перевіреними шляхами:

 • попросити свого роботодавця взяти на роботу й свою дружину також
 • купити дозвіл на роботу через посередників

У першому варіанті інколи навіть зізнаються, що дружина не має наміру працювати (принаймі це чесно, і роботодавець сам вирішує, чи брати на себе ваші клопоти). Але частіше про таке не повідомляють. По приїзду дружини “раптом” трапляються всілякі несподіванки, типу – молодша дитина пішла в садок і одразу захворіла, а у старшої в школі одразу середина року, і дружина так зайнята дітьми, що працювати ніяк не виходить…
Звісно, вся родина по приїзду подається на карту на підставі “проживання з іноземцем” (тобто чоловіком і батьком), який на той момент й сам ще чекає карту.
І всі разом ще довгі місяці мають знайомий багатьом статус “на печатці”.
Зустрічали такі історії, правда?

Тепер маєте змогу дізнатися зміст наступних серій.

Ось повідомлення в одній з груп у фейсбуці.
Автор – реальна людина, давно актвно спілкується в групі.
Тож, історія не вигадана.
Всі  персональні дані автора прибрані з етичних міркувань.
Звісно, не у всіх трапляється неочікувана вагітність, але історія разом із тим доволі типова, а тому може розглядатися просто як приклад.

Суть ситуації.
Дружина приїхала до чоловіка, маючи візу, яка була відкрита по річному дозволу на працю (zezwolenie або ж “воєвуда”).
На роботу не пішла.
Подала документи на карту побиту “по іншим обставинам (побит з іноземцем)”, тобто те, що називають “подалася на карту чоловіка”.
Щасливо прожила вже більше року, за цей час родина ще збільшилася, і нарешті жінка отримала лист від інспектора:

46525660_142616980043132_6412353458162106368_n

Насправді вимога інспектора не виглядає підставою для занепокоєння  – всього лише написати пояснення, чому людина, перебуваючи на робочій візі, не працювала.

123456

Цілком можливо, що ця історія закінчиться добре – інспектор врахує вагітність як достатню підставу, аби людина нецільово використала візу. І навіть винесе позитивну децизію в інтересах цієї родини.
Багато чого буде залежати від того, де саме працює її чоловік, скільки вже працює, на якій посаді, які в ного доходи тощо.

Але загалом цей приклад привідкриває нам те, що  роблять працівники ужонду, коли так довго розглядають наші справи, що саме вони перевіряють і з якою метою.

Відповідно до положень закону “Про іноземців” (Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach) базовою вимогою для всіх, хто просить про надання дозволу, є легальність перебування на території Польщі.
Разом із тим, ситуація, коли людина приїздить із однією метою, але не реалізовує її, одразу піддає сумніву легальність такого перебування.

45461956_135112274126936_8008580454607224832_n

 

На додачу, наведемо також думку Ірини Юрчак, генерального директора юридичної фірми Ansatt

В чому полягає проблема?
І чому інспектор вимагає доказів про роботу, чи пояснення, чому не працювала на роботі в роботодавця від якого є дозвіл, на підставі якого була відкрита віза?

1. Віза видана на підставі дозволу на роботу, тобто вона є для роботи.
Відповідно має бути дотримано підставу видачі, тобто використання за призначенням даної візи.
2.Даний вид дозволу, а саме Zezwolenie A ( в народі запрошення від воєвуди) не вимагає того, щоб роботодавець попередив UP про початок роботи працівника або кінець роботи ( 7днів) , бо видавався даний дозвіл в UW.
a).перше, що є логічним це те, що інспектор UW вимагає підтвердження роботи до дозволу на роботу, який видав UW.
b) друге, що є не менш логічним, для тих хто знає процедуру працевлаштування, є те, що, якщо людина не працює, по Zezwoleniu A від роботодавця, що його видав, то переходить робити до нового роботодавця, і переоформлення дозволу на роботу, можливе тільки на oświadczenie. З цього виникає, що роботодавець має попередити UP про початок роботи нового працівника в терміні 7 днів, як було вказано вище.
Розглянувши пункии a та b, людині, що використовує візу за призначенням ( тобто для роботи і працює легально) донести інформацію ту, що вимагає інспектор є елементарно просто.

Проблема набагато глибша, як може виглядати на перший погляд.
На сьогоднішній день влада і урядовці Польщі дуже серйозно боряться з корупцією. Також не меншою є боротьба з недобросовісними роботодавцями. В цю категорію потрапляють і ті, що продають дозволи на роботу, на підставі, яких люди відкривають собі візи для роботи.
Дане порушення закону класифікується, як підробка документів. В польському законодавстві – Podrabianie dokumentów art 270.
Деколи карається законом і до 10 років позбавлення волі.
Це дуже наглядний приклад, щоб показати вам, як легко потрапити під таку перевірку.
Пам’ятайте, що коли ви купуєте oświadczenie/Zezwolenie A, ви дуже просто можете потрапити під пильний погляд поліції чи прокуратури.
Рано чи пізно “засвітиться” ваш продавець, або його клієнти, а всі вони є в базі PUP i UW.

Джерело

А отже,

 • якщо  в даному випадку це буде одиничний випадок для цього роботодавця, коли працівник, приїхавши по візі не виходить на роботу, це не потягне санкцій для нього, але відмітка в реєстрі робтодавців може з’явитися (а роботодавець ще згадає кріпким словом свою доброту)
 • якщо ж дозвіл на працю (“воєвуда”) виявиться купленим чи фальшивим, то тут наслідки можуть бути значно серйознішими як для фірми, яка надала послугу, так і для родини, яка таким чином хотіла отримати дозвіл не перебування

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграмі

Advertisements

3 comments

 1. Здравствуйте.
  А можно узнать не по теме такой момент касаемо получения песеля или нип в Польше?
  Я слышал есть два варианта, один известный, через прописку.
  А второй вроди как если есть свидетельство о рождении.
  Так ли это?
  Особенно интересно детали по второму варианту!
  Спасибо!!

  Подобається

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s