Примусові вихідні на свята

Posted by

Свято наближається!
В повітрі – святкова атмосфера. Ярмарки. Кольрове освітлення. Фейерверки.
Це все чудово і радісно.
Але є ті люди, які всю цю  святковість забезпечують своєю працею.
Часто – важкою.
І це був свідомий вибір.
Хтось поїхав на заробітки саме в цей період з розрахунку за короткий час заробити гроші на свої свята і свої подарунки. Хтось очікував  на додаткові робочі місця саме тому, що поляки в цей період воліють брати короткі відпустки.

Але по факту все сталося із точністю до навпаки.

Саме в цей період збільшується кількість запитань – що робити, якщо роботодавець примусово відправляє у відпустку, або ж робить додаткові вихідні, все це не оплачується, а гроші на цей неплановий відпочинок ще не зароблені?

Хороша новина полягає в тому, що відповідно до польського законодавства роботодавець не може в односторонньому порядку призначати дати відпустки працівникові. Крім того, відпустки мають відбуватися за планом, який складається заздалегідь і в якому роботодавець має намагатися максимально врахувати заяви працівників щодо бажаного періоду для відпустки (але з урахуванням потреб підприємства, що є логічним).

handel1

Погана новина полягає в тому, що хороша новина стосується виключно тих, хто працює на умові о праці (якщо ще точніше – то на умові о праці такий робітник має пропрацювати щонайменше півроку, аби у нього взагалі виникло право на планову оплачувану відпустку).

Чому йдеться виключно про умову о праце?

Тому що всі ці вимоги прописані у Кодексі праці (або ж Трудовому кодексі, це більш звична для нас назва)

Art. 163.
§ 1. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

Тобто, якщо працівник має (відносно) тривалу трудову угоду і при складанні плану відпусток на рік роботодавець не попередив його, що в певний святковий період підприємство не буде працювати або ж працюватиме у скороченому святковому режимі, аж раптом у  грудні вирішив дати працівникам перепочити – він має це зробити за власний рахунок (тобто, із оплатою повного робочого часу).
Втім, якщо працівнику така відпустка є прийнятною – він може скористатися пропозицією. Але – виключно добровільно.
Компромісним варіантом може бути така організація роботи, коли працівник є вихідний під час святкових канікул,  але має додаткові робочі дні в інший період, що дозволяє йому заробити таку зарплатню, на яку він розраховував.

Якщо ж відпустка є неплановою і ще й неоплачуваною, працівник має право поскаржитися в інспекцію праці.

gf-W2zK-CKXw-QUPU_praca-w-swieta-664x442-nocrop

Втім, далеко не всі трудові мігранти працюють на умові о праце.
Особливо це стосується тих, хто приїхав попрацювати як раз на короткий період перед нашими зимовими святами. В таких випадках переважно укладається umowa zlicennia або ж umowa o dziełо.
Обидві ці умови не є трудовими, а є цивільно-правовими, а це означає, що регулюються вони не Кодексом праці, а Цивільним кодексом.

Чи випливає з цього, що працівники на цивільно-правових умовах не мають право на відпустку або ж їх можна залишати без роботи будь-коли?

Ні, не випливає.
Але стандартних правил чи норм закону тут нема.
Відносини сторін регулюються виключно договором (умовою).
Все, що в договорі прямо прописано є обов’язковим до виконання.
Те, що не прописано – може здійснюватися як завгодно. Це стосується як роботодавців, так і працівників.

Тож, якщо ви укладаєте цивільно-правову угоду читайте її значно уважніше, ніж умову о праці. Якщо в умові о праці щось суперечить закону, головним буде закон, а не умова.

У цивільно-правових відносинах умова – це і є закон. Ну, дещо умовно, але так є по суті.
Відтак – при подписанні умови аналізуйте кожний пункт. Приміряйте його на себе. Уявляйте, чи зможете ви його виконати. Задавайте собі питання – а що, якщо ні? якщо ви не зможете? якщо інша сторона не виконає?
І перед підписанням уточніть всі тонкі моменти із роботодавцем.
Зайвим, мабуть, буде казати, що умова має бути складеною зрозумілою для вас мовою.

І наостанок – про свята.
Якщо ви їдете з метою добряче попрацювати як раз завдяки тому, що поляки святкують. а в умові нічого про святкові дні не сказано, не соромтеся – спитайте прямо.
Принаймні так у вас не буде невиправданих очікувань і вам не доведеться вигадувати чим зайняти себе у тривалі вихідні і як компенсувати ті незароблені гроші, на які ви так розраховували.

Приємних та веселих свят вам!

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s