Нові умови вступу в поліцеальні школи?

Posted by

Навчання у поліцеальній школі набуває все більшої популярності серед українців, які мешкають в Польщі.

Ось-ось розпочнеться масовий набір у такі школи на весняний семестр 2019 року, та наші співгромадяни непосидющі.
Вони вже закидують свою потенційну школу запитаннями та намагаються “застовпити” собі місце.30728495_589651548036585_9139470834274926592_o

Аж тут виникають несподівані та неприємні ситуації.

“Мені в школі сказали, що приймають лише з картою побиту з позначкою “доступ до ринку праці!” – обурено повідомляють такі абітурієнти.

Так потроху зростають панічні настрої.
Обурення можна зрозуміти – найбільш вмотивованими є мігранти, які чекають на свою першу карту, адже їм й мову хочеться підтягнути, й отримати перспективу кращої роботи, й  пошвидше мати свідоцтво про навчання, аби вже не думати про дозволи на роботу.

Те, що в поліцеальній школі зажадали, аби майбутній учень для вступу надав наявну карту побиту,  є обгрунтованим.

Поліцеальні школи функціонують на підставі закону USTAWA z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe і у своїх вимогах в даному випадку адміністрація школи керується статтею 165 цього закону:

Rozdział 7 Kształcenie osób przybywających z zagranicy
Art. 165.
3. Na warunkach dotyczących obywateli polskich z nauki w publicznych szkołach dla dorosłych, publicznych branżowych szkołach II stopnia, publicznych szkołach policealnych, publicznych szkołach artystycznych, publicznych placówkach i publicznych kolegiach pracowników służb społecznych oraz z kształcenia ustawicznego w formie kwalifikacyjnychkursów zawodowych korzystają:

4) osoby posiadające ważną Kartę Polaka;

11) osoby, którym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej udzielono zezwolenia
na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej
….
14) osoby, które posiadają kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”, wizę Schengen lub wizę krajową wydaną w celu wykonywania pracy na terytorium
Rzeczypospolitej Polskiej.

У п. 5 статті 165 зазначається, що іноземці можуть навчатися у публічних школах для дорослих на платній основі або ж за рахунок отриманих цільових стипендій на навчання.

Зауважимо, що такі вимоги з’явилися не цього року і не напередодні нового семестру, а діють вже принаймні 2 роки.
USTAWA  Prawo oświatowe  впродовж поточного року добряче доопрацьовувалася, з 1 січня 2019 року набувають чинності чергові зміни та доповнення в ній, але всі вони жодним чином не спрямовані на конкретно іноземів, або конкретно поліцеальні школи.

Чи означає це, що наших співгромадян вимогою мати карту “з доступом до ринку праці” обмежили у правах?

DSCN0117Жодним чином!
Навпаки.
У статті 165 йдеться виключно про публічні навчальні заклади, які повністю утримуються з коштів бюджету (у нас їх називають державними або комунальними).
Таким чином стаття 165 урівнює в доступі до освіти за рахунок платників податків не лише громадян Польщі, а й тих хто тут працює і теж сплачує податки.
У статті також перелічені інши категорії іноземців, які мають особий сатус, але зараз мова не про них.

Якщо ви маєте карту побиту, видану по іншим обставинам (проживання з іноземцем, наприклад), не працюєте і знаходитеся на утриманні ваших близьких, то цілком логічним є те, що ваше навчання не будуть забезпечувати платники податків.

Втім, стаття зачіпає інтереси й тих, хто працює та платить податки, і просто ще не встиг отримати карту.
Але визначати у законі окремі можливості для тих, хто має дуже швидкоплинний статус, немає сенсу.
Так, саме швидкоплиний. Адже справу по карті зобов’язані завершити впродовж 2 місяців. Відтак, закріплення в законі того, що є порушенням закону, виглядає абсурдним, погодьтеся.
Якби карту видавали за 2 місяці, то на навчання в поліцеальній школі період очікування карти ніяк би не впливав. Ну, майже.

Що ж робити, якщо вже така ситуація?
Наприклад, зважити на те, що робоча віза є достатньою підставою для навчання та скористатися нашою давньою порадою – зберігати мобільність поки чекаєте на карту.
Або ж оскаржувати довгий розгляд вашої справи в суді.

Але й це ще не все.

Публічними все розмаїття поліцеальних шкіл не обмежується.
Після 7-го розділу, який містить статтю 165, йде наступний  розділ

Rozdział 8 Szkoły i placówki niepubliczne

Цей доволі довгий розділ детально розписує, яким критеріям має відповідати школа, аби бути внесеною до реєстру і мати право надавати освітні послуги.
Але у жодній зі статей цього розділу не регламентується, хто має право навчатися у таких школах.

Отже, не обов’язково намагатися поступати саме у публічну школу.
Альтернативою тут може стати школа непублічна.

Чи  обов’язково за навчання у непублічній школі доведеться платити?

Ні, не   обов’язково.
Кожна непублічна школа  має власну бізнес-модель і пропонує освітні послуги на умовах, які вважає прийнятними.
В тому числі, такі школи можуть навчати спеціальностям, за які отримують оплату не від учнів, а від третіх осіб (бюджету, працедавців тощо).
При тому така школа може мати право видавати свідоцтва про закінчення навчання державного зразка.

Отже, підстав для розпачу нема.
Навчатися у поліцеалних школах мігрантам  можна, і навіть треба.

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s