Зміна місця роботи. Покрокова інструкція

Posted by

Працював у одного роботодавця, але запропонували кращі умови….
Працювала через агенцію, але більше 18 місяців так працювати не вийде, треба шукати прямого роботодавця….
Роботодавець попередив, що в нього роботи більше нема….
Роботодавець не хоче наймати безстроково, а ліміт строкових умов вичерпався
Працюю на півставки (“піветату”), але цього замало для подання на карту побиту…
Працював в одному воєвудстві,  але переїхав до родини в інше….

Це ще далеко не всі ситуації, які є підставою для зміни роботи.
А життя  створює все нові й нові варіації на тему.

Таким чином навіть у тих, хто вже не один рік і не вперше працює в Польщі в якийсь момент виникає питання – а як правильно змінити роботу, якщо у мене…?

Ми вирішили створити невеличкий порадник, який зможе підказати послідовність дій у будь-якій ситуації.

Мріємо, що колись ці тексти перетворяться на красиву, наочну та просту графічну схему, яка додатково  спростить задачу тим, хто хоче або змушений змінити роботу, перебувачи в Польщі.

Для початку, треба добре запам’ятати два основних правила.

Перше.  Для роботи на новому місці перший документ, якій потрібно зробити – це тестування ринку праці (“опінія старости”).
При тому все ж таки існує перелік ситуацій, Коли на новій роботі не потрібно робити тест ринку праці

Друге.  Найшвидший спосіб влаштуватися на нову роботу – це отримати дозвіл, який називається  oświadczenie (серед наших співгромадян поширена його народна назва – запрошення).
По закону на видачу oświadczeniа передбачено максимум 30 днів.
При тому треба розуміти, що по освядченю можна працювати лише 180 днів на рік. Відлік року починається не з 1-го січня,  а з дати початку роботи на підставі попереднього освядченя.
Не варто звертати увагу на поширені чутки про те, що начебто коридори по освядченю відмінили. Це не так. В законодавстві нема терміну коридор. Є визначена кількість днів, в які іноземець має право працювати по цьому спрощеному дозволу. Кількість цих днів – 180, була, є, і жодних змін тут не передбачається. А отже – Коридори НЕ відмінили!

Якщо ж період роботи по освядченю в цьому році вже вичерпаний, то можна спробувати  повернути собі невикористані дні роботи  , якщо, звісно, у вас такі  дні є.

Якщо ж 180 днів роботи по освядченю вичерпані остаточно, на новому місці можна буде працювати лише по іншому дозволу, який називається zezwolenie (так зване “воєвудське запрошення“).
Але воно виготовляється значно довше, ніж oświadczenie (зараз в залежності від воєвудства на zezwolenie можна чекати й 3 місяці, й півроку).
Отже, якщо ваша зміна роботи є запланованою, а не відбувається вимушено і несподівано, варто добре порахувати: заздалегідь замовити виготовлення zezwoleniа та/або спробувати ще й підгадати термін звільнення так, щоб вам знову була доступна можливість працювати по oświadczeniu. Тоді період між двома роботами може вийти найкоротшим.
Всі ці зауваження мають сенс лише в тому випадку, якщо ви не звільнені від дозволу на роботу загалом.

Втім, міркування щодо zezwoleniа та oświadczeniа стосуються виключно скорочення часу очікування, але не надто стосуються  документального оформлення  зміни роботи та, головне, – забезпечення свого легального перебування в Польщі.

Отже, після того, як вже готовий (або ж невдовзі очікується) дозвіл для нової роботи, можна розпрощатися із теперішньою.
Так не завжди виходить спланувати й організувати, але спробувати все ж таки варто.

Звільнення. Як правильно оформити звільнення з роботи в Польщі

А тепер – найважливіше.
Що треба врахувати при зміні роботи, аби й надалі перебувати в Польщі легально.

Поговоримо окремо про кожну з підстав, на якій працюючий іноземець може легально перебувати в Польщі на той момент, коли змінює роботу.

 1. Іноземець має карту “побит і праця” (“від роботодавця“, “по роботі”, із доступом до ринку праці)

Впродовж 15 днів від звільнення потрібно повідомити воєвуду про зміну роботи
Впродовж 30 днів від моменту звільнення – подати нову заяву на карту.
Увага! Якщо ви не встигаєте подати у 30-денний термін нову заяву, це  може бути підставою для скасування вашої поточної карти і відмови у наступній.
Що ж робити, якщо:
–  впродовж 30 днів просто не готовий повний пакет документів. Наприклад, той самий тест ринку праці, про який йшлося вище.
Тоді варто подавати неповний пакет документів. Можливо, є сенс докласти письмове пояснення про те, що ви знаєте, що  відсутній один з документів, що у вас його нема не з вашої вини (не видали вчасно) і що ви його донесете, щойно отримаєте.
немає технічної можливості записатися на подачу документів у встановлений термін
Надіслати пакет документів поштою. Навіть неповний. Тут важливо обов’язково встигнути вкластися у 30 днів, це головна вимога  подальшого легального перебуваня.

Детальніше – Все про 14 та 30 днів на донесення документів від нового роботодавця

2. Іноземець має карту без прив’язки до роботодавця

Йдеться про ситуацію, коли у вас в децізії не вказаний роботодавець, але ви маєте право працювати (із дозволом або без нього).
В цьому випадку нема жорсткої вимоги дотриматися саме 15 та 30 днів.
Але попередити свого інспектора про зміну роботи все одне треба – інспектор має  додати документи від нового роботодавця у вашу особову справу й, можливо, відкоригувати текст  децизії
Попри те, що вкластися у 30 днів не обов’язково, все одне треба намагатися повідомити інспектора одразу, щойно у вас є необхідні документи.

3. Іноземець знаходиться в очікування карти (“на печатці”)

В даному випадку також нема жорстких вимог по термінах інформування ужонду, але інформувати потрібно.
Детально ця ситуація описана в публікації Все про 14 та 30 днів на донесення документів від нового роботодавця

4. Іноземець має робочу візу (національна віза, віза D) 365/365 (річна, “воєвудська“)

В  такому випадку повідомляти ужонд про зміну роботи не потрібно.
Ужонд вам дозвіл на перебування не давав, ваш облік не веде.
Єдине ваше завдання – саме працювати, а не просто перебувати в Польщі, оскільки ви маєте дотримуватися цілі видання візи. А якщо не хочете продовжувати працювати – виїхати.

5. Іноземець має робочу візу (національна віза, віза D) 180/365 (піврічна)

В цьому випадку, так само як й в попередньому, ви не підзвітні ужонду щодо вашого перебування і повідомляти про зміну роботи не потрібно.
Але!
Піврічна віза видається на підставі oświadczeniа і тут є вимоги стосовно обрахунку тих 180 днів, які ви маєте загалом для работи по цьому виду дозволу. Тож, ви не зобов’язані інформувати про втрату роботи, але вам варто це зробити, аби ваш ліміт днів не пропав впусту.
У випадку ж, якщо ви забули/ не знали/ не змогли повідомити про втрату роботи – у вас буде можливість повернути собі невикористані дні роботи

 

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

39 comments

 1. Муж работал на заводе через фирму-посредника na umowę zlecenie , получил карту побыта. Проработал 18 месяцев и переходит на прямую на этот же завод на umowę o prace . Работодатель сделал oświadczenie на 6 месяцев, оповестил воевуду, но умову подписывает пока только на 6 месяцев (типа такие правила), а потом даст на 3 года. Как быть с картой? Складывать wniosek на новую карту на полгода как бы нет смысла.
  P.S карта действительна еще 1 год.

  Подобається

  1. Такі питання варто задавати роботодавцю.
   Якщо роботодавець зацікавлений в працівнику, то хай пояснить йому, як він пропонує йому отримати дозвіл на перебування в таких умовах. Можливо, роботодавець передбачає, що працівник отримає піврічну візу, а коли підпише довгострокову угоду – тоді буде подавати на карту

   Подобається

 2. Доброго дня! сюди я приїхала в кінці липня 2018року по безвізу з 1вересня 2018року офіційно працюю по умові о праці на пів етату по освядченю видане на час від 1.09.2018 до 26.10.2018. В вересні подала на карту побиту з доступом до ринку праці і в квітні ту карту достала. в даний момент мені не відповідає праця і хочу перейти до нового працедавци. прошу про допомогу як це правильно зробити щоб не мусила покидати країну і зачати працювати на іншій роботі. дякую

  Подобається

  1. Ви написали своє запитання під покроковою інструкцію – яким чином змінити роботу.
   Що саме вам не зрозуміло в статті? Яка частина алгоритму викликає ваші сумніви?

   Подобається

 3. Олена. Чоловік має карту побиту від заводу до 02.2020р.. Новий працедавець зробив воєвудське на рік, щоб міг їздити по Європі. Як правильно надалі легалізувати побит? Які перші дії?

  Подобається

  1. 1. Працедавець зробив зезволеніє (“воєвудське запрошення”)? Це дозвіл на працю, воно не дає права на поїздки за межами Польщі
   2. Зі слів “Новий працедавець” можна зробити висновок, що чоловік змінив роботу. Тоді те, що потрібно робити опасано в статті, яку ви коментуєте

   Подобається

 4. Добрый день. Работал по умове о праце. Уволился и устроился на другую работу. Подписал умову о праце и работодатель выдал освядчение на пол года. На руках есть Карта побуту выдана от другого работодателя и действительна до середины 2020 года. Работодатель мне пояснил, что я могу работать на их фирме по старой карте до её окончания. Но при этом должен сразу податься на новую карту побуту. Так ли это? Или по окончании полугодового освядчения я должен ждать пол года чтобы опять получить работу или могу работать до окончания срока действия карты? Спасибо за ответы.

  Подобається

  1. Впродовж 15 днів від звільнення ви повинні були повідомити воєвуду про зміну роботи.
   Впродовж 30 днів (або більше, якщо у вас є безвіз) подати на нову карту.
   Якщо на нову карту ви подаєте пізніше, ніж 30 днів від звільнення – то ваша попеердня карта має бути скасована. Це ваш обов’язок подати заяву на скасування карти.
   На новій роботі виможете працювати пока є освядченя. За цей час потрібно зробити зезволеня, інакше ви не зможете продовжувати працювати, поки не отримаєте карту

   Подобається

 5. У мене віза від воєвуди на рік. Проте хочу змінити працедавця. Скажіть будь ласка як це зробити щоб не виникло проблем? і які документи має надати для мене інший працедавця??

  Подобається

  1. Якщо у вас річна віза, то ви звільняєтеся з однієї роботи як це передбачено вашою умовою. На новій роботі вашому роботодавцю достатньо буде для початку зробити вас освядченя (робиться 7 днів) і ви зможете працювати півроку або до кінця дії візи, а за цей час можна зробити нове зезволеніє (веєвуду) і отримати нову візу

   Подобається

   1. Доброго дня,
    Скажіть, будь ласка, а якщо я в очікуванні на карту тимчасового побуту (на печатці), але хочу поїхати в Україну і відкрити національну візу на рік на підставі umowa o pracę i dyplomu o ukończeniu studiów wyższych.
    То коли мені її відкриють, я зможу змінити роботодавця і чи не анулюється віза (чи віза в даному випадку не прив’язана до роботодавця)? Чи йому все таки потрібно буде робити для мене oświadczenie, щоб я міг в нього працювати?
    Заздалегідь дякую за відповідь!

    Подобається

   2. 1. якщо ви хочете робити візу (і змінити роботу), то вам доцільно написати заяву на відмову від карти.
    2. коли ви маєте візу, ви можете змінювати роботу, віза не скасовується
    3. якщо ви абсольвент, то вам не потрібно робити oświadczenie, але якщо ви будете перетинати кордон після зміни роботи, то вам варто мати з собою не лише умову, а й копію диплому, аби довести прикордоннику, що вам дозволу не потрібно

    Подобається

 6. Доброго дня. Чекаю на карту побиту. Хочу змінити роботодавця. В якій формі я маю повідомити інспектора про втрату роботи? І чи потрібно додатково до листа якийсь документ про розірвання умови? Маю umowy zlecenia. Дякую!

  Подобається

  1. Якщо ви лише чекаєте на карту, вам не потрібно подавати заяву, вам потрібно долучити до справи повний пакет документів від нового роботодавця (заланчнік, опінію старости, умову).
   Але якщо ви до тих документів додасте супровідний лист довільного змісту – він зайвим не буде

   Подобається

   1. Просто маю таку ситуацію: 28квітня цього року отримала листа від інспектора про донесення документів. З 1 травня цього року йду з роботи на основі якої подала документи на карту. На донесення дають 14 днів і я не впевнена що вкладуся в ці 14 днів щоб зробити нові документи. Як мені діяти в такій ситуації?

    Подобається

   2. Вам дуже не пощастило. Лист інспектора прийшов винятково невчасно.
    Документи з нової роботи за такий короткий термін зробити майже нереально. Хіба що вам не потрібна опінія старости, тоді можна встигнути.
    Шкода, що так вийшло, але тут складно щось мудрого порадити

    Подобається

   3. А чи можна відправити довільної форми листа де буде написано що втратила роботу і що протягом 30 днів перешлю необхідний пакет документів?

    Подобається

   4. Ця процедура не працює при очікуванні карти побиту, лише у випадку, коли карта вже є.
    У вашому випадку є лише ті дні, які визначені інспектором в листі

    Подобається

   5. Ще таке: в листі інспектор запросив мене оглянути свою справу на протязі 7 днів. Це щось міняє?

    Подобається

   6. Так. Для огляду справи є можливість зустрітися з інспектором, пояснити ситуацію та домовитися про термін донесення документів з нової роботи

    Подобається

   7. Дуже дякую вам за оперативну відповідь. Ще питання: 7 днів робочих чи рахувати всі дні?

    Подобається

   8. Тобто якщо лист отримала тієї суботи (27 квітня) то дні уже минули? Чи все ж в понеділок ще можна їхати?

    Подобається

   9. Зазвичай працює правило, що коли дата прападає на вихідний, то враховується перший робочий після цієї дати.
    В понеділок варто спробувати потрапити до інспектора, якщо у вашому воєвудстві до інспектора можна потрапити без запису

    Подобається

   10. Знаходжусь в Dolnośląskie воєводство. До інспектора потрібно реєструватись. Але в листі написано: ” W przypadku zamiaru skorzystania z przysługującego prawa należy zgłosić się z niniejszym pismem do tut. urzędu. do inspektora Wojewódzkiego.

    Подобається

   11. В такому випадку вам пропонують можливість, коли в канцелярії вам покажуть вашу папку. Зустрітися з інспектором таким чином навряд чи вийде

    Подобається

   12. А як зараз написати відмову від карти, то чи повернуть мені гроші? І в який термін маю виїхати з Польщі?

    Подобається

   13. Так, можна написати відмову і гроші повернуть.
    В Польщі можна залишатися до листа від інспектора про закриття справи (його можна чекати кілька місяців) + орієнтовно 30 днів на виїзд (цей термін зазначається в листі)

    Подобається

   14. Ще раз ( і не один) ДЯКУЮ Вам за відповіді, за Вашу працю. Вибачте, що так багато питань, просто знаходимося в Польщі сім’єю з дітьми і нам дуже важливо зараз вирішити як далі бути. Якщо я зараз напишу відмову від карти, то через скільки часу маю покинути Польщу? І чи повернуть мені гроші? Дякую!!!!

    Подобається

   15. Якщо ви знаходитеся сім’єю (з чоловіком), то ви можете змінити підстави для карти – не по роботі, апобит з іноземцем (чоловіком) й в понеділок донести новий вньосек і документи до нього в канцелярію

    Подобається

   16. Ми ще всі в очікуванні карти. А в який термін повертають гроші? І куди?

    Подобається

   17. Кошти повертають на той рахунок, який ви вкажете. Чекати кілька місяців.
    Для того, щоб перекваліфікувати вашу підставу перебування, не обов’язково, аби у чоловіка вже була карта. Ви може “приєднатися” до його заяви на карту

    Подобається

   18. Дуже Вам дякую за всі Ваші відповіді!!!!)))) Ви мені дуже допомогли. Дякую!!!!!!

    Подобається

 7. И простите, дополнение) По безвизу, с июня на работу, теперь тоже не смогу заехать. Ведь когда сидел на печати, весь мой безвиз исчерпался.

  Подобається

 8. А если я хочу трудоустроиться, с июня к новому работодателю (Поморское воевудство). На старой работе (Любуское воевудство) имею умову о праце, карту побыту (до августа). Могу ли я получить от нового приглашение, и получить визу, имея на руках карту побыту?

  Подобається

  1. На ваше питання важко відповісти однозначно.
   Є випадки, коли при наявності карти візу не відкривали, і навпаки – є підтверджені випадки, коли це вдавалося.
   Тут вам можна порадити два варіанти:
   АБО при зміні роботи прямо написати в заяві – прошу скасувати карту, отримати на своїй копії штамп, і до заяви на візу додати цю копію заяви як підтвердження того, шо у вас карти вже немає
   АБО перейти не нову роботу, подати заяву воєвуді про втрату роботи і скасування карти, далі перебувати по безвізу, пропрацювати з червня по серпень, і тоді вже їхати по візу, коли термін карти вичерпається

   Подобається

 9. Отже, як почав робити карту побиту з одного заводу, на даний час треба було донести умову зліценя, але роботи нема тому вимушено переіхав на іншу роботу ще й в інше воєвудство.. Що тепер слід зробити? (печатки в паспорті нема, а є тільки на папірці)

  Подобається

  1. Ви зараз прочитаєте позицію, яка, мабуть, не дуже відповідає вашим очікуванням. Ваше право – сприймати її чи ні.

   Потреба Польщі у некваліфікованих працівниках, які масово відгукуються на пропозиції роботи без вимог до досвіду/кваліфікації, суттєво скоротилася і буде надалі зменшуватися.
   Вже рік, як було оголошено, що встановлюватимуться ліміти на кількість працівників по професіях.
   З літа почали з’являтися списки професій, які потрібні в Польщі. Відповідно, для виконання таких робіт дозвіл на перебування отримати буде простіше (ці списки є на нашому сайті).

   Статистика свідчить, що зростає кількість відмов у карті (ця інформація також є на нашому сайті).
   Якщо людина рік чи навіть два чекала на карту, вже встигла облаштуватися і навіть перевезти родину, все одне не означає, що рішення по карті буде позитивним.
   Перенос справи з одного воєвудства в інше – справа марудна.
   Те, що на одному заводі не стало роботи, не означає, що й на іншому не буде так само.

   Якщо людина не має польських коренів і сама не робить зусилля, аби закріпитися (підтверджує/підвищує свою кавліфікацію, опановує нову професію (інформація про навчання є на нашому сайті), покращує своє становище за рахунок збільшення зарплатні, самостійно вивчає вимоги законодавства тощо) – то на сьогодні існує доволі висока ймовірність отримати відмову.
   Але якщо людина хоче спробувати все ж таки карту отримати – то інструкція, що саме треба робити міститься у цій статті.
   Багато чого залежить від того, скільки часу людина вже працює в Польщі і на підставі якого дозволу має намір працювати у новового роботодавця

   Подобається

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s