Що нового буде на польському ринку праці у 2019 році

Posted by

Кожний рік прийнято завершувати підсумками.
Особливо актуальними такі підсумки є, коли Новий рік трапився у довгий вікенд, коли вже трохи втомилися чекати, коли в соціальних мережах якісь жартівники настійливо підкидають відео із промовистим заголовком “зміни 2019 року для заробітчан” і коли вже звикли, що попередні роки були сповнені анонсами змін саме для заробітчан саме у Польщі і саме у підкреслено позитивному антуражі.

Принаймні, саме так було два попередні роки, які актвно діє наш сайт.

shutterstock_101809735Так дійсно було.
У 2016 році нам обіцяли нові можливості на сезонних та короткотермінових роботах та загалом – збільшення доступу іноземців до польського ринку праці.

Минулого  року все друге півріччя пройшло під гаслом “нові, покращені умови праці для іноземців”.
Почалося із радикальних змін щодо освядчень, які відгукуються аж досьогодні запитанями “так відмінили чи не відмінили коридори?”
Потім нам обіцяли збільшення тривалості дозволів на працю з 6 до 9 місяців, які невдовзі виявилися просто новим видом дозволів, який зрештою не став аж настільки революційним, як було анонсовано.

До того ж, обидва попередні роки  потужна  інформаційна кампанія щодо  спрощення працевлаштування супроводжувалася повідомленнями про рекордно низький рівень безробіття в Польщі, чергове суттєве зростання кількості українських заробітчан та надзвичайні суми їхніх переказів додому.

Поточний рік аж до початку осені був таким самим, як й попередні.
В повітрі повисали натяки на нові, ще кращі зміни законодавства, ще привабливіші умови працевлаштування і ще більшу зацікавленість польських роботодавців у  робочих руках з України.

Останній раз нагода говорити про нові можливості на ринку праці була у нас ще 8 серпня, щоправда – вже із легким присмаком обмежень: Спрощення умов, розширення можливостей та встановлення лімітів для працівників, необхідних польській економіці професій
Хорошою новиною відтоді по цій темі є те, що станом на 30 грудня  1-technik-informatyk1-650x400розпорядження прийняте  так й не було.
Поганою новиною є те, що основна частина процесу прийняття розпорядження міністром  відбувається непублічно, а відтак відслідковувати динаміку майже неможливо, з’явитися цей документ може будь-якої миті – хоч сьогодні, хоч 2-го січня, хоч ніколи.

Виникнуть чи ні ці обмеження – залежить від дуже багатьох факторів, які впродовж осені, що вже минула, схоже, були загалом мінливими.
Аби мати принаймні якусь об’єктивну картину,  спробуємо дотриматися хронології, хоча тут різниця у часі насправді мізерна.

Далі ще йшла доволі традиційна у своїй приголомшливості новина – наступного року ринок праці зміниться кардинально. Це стане наслідком прийняття абсолютно нового базового закону. Замість Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracyу у дуже стислі терміни (всього за кілька місяців) польський уряд обіцяв прийняти новий закон – “Ustawa o rynku pracy“.
Для трудових мігрантів цей законопроект готував багато нового, але найголовніше, про  що варто говорити в контексті цього аналізу – в ньому зовсім не знайшлося місця для агенцій тимчасового працевлаштування. І якщо деякі інші зміни можна вважати суто косметичними, прибирання з профільного закону ключової інституції, на якій, власне, й трималася левова частка тієї рекордної статистики, яку в позитивному аспекті повідомляли урядові структури попередні роки, не могла б не призвести до серйозних (м’яко кажучи) наслідків на ринку праці.
Тобто – маємо фактично перший прецедент, коли  заплановані  суттєві зміни на ринку праці не містять в собі обіцянок всіляких спрощень та збільшення можливостей для працевлаштування іноземців.
Радше навпаки. Під прикриттям необхідності оновлення законодавства відбуваються доволі різкі спроби проштовхнути закон, який усуває спеціально розроблені механізми для працевлаштування іноземців. При тому вікова застарілість закону, до якої апелюють,  є сумнівною – йому всього 14 років.
Втім, з невідомих нам причин, до цього законопроекту  ключові гравці серйозно не поставилися. Й були праві.
Не сталося. Поки що. Як ровиватимуться події на початку 2019-го, із наближенням виборів та після них – побачимо.

123456На початку осені (точна дата невідома)  управління у справах іноземців на своєму офіційному сайті публікує спеціальний звіт по Україні за підсумками 9-ти місяців 2018-го року, в якому робить несподіваний висновок, про те, що кількість трудових мігрантів з України в Польщі значно скоротилося.

При тому у звіті наводяться статистичні дані лише за попередні роки, з яких такого висновку не випливає, а дані за 2018 рік відсутні.

11111111Якими саме є дані за поточний рік і чому вони не наводяться у звіті, який присвячений саме підсумкам 9-ти місяців, гадати не будемо. Тим більше, що є інші дані для аналізу. Але тут варто було б ще нагадати що в липні управління у справах іноземців не дуже гучно, але доволі впевнено вперше за багато років заявило, що хвиля притоку мігрантів в країну почала спадати. 
Знову таки – без достатніх на то підстав.
Два рази поспіль – це вже не виглядає як випадковість, правда?

Приблизно у жовтні-листопаді у багатьох польських ЗМІ з’явилися публікації із заголовками на кшталт “Польша втрачає українських працівників”. Вони переважно посилалися на думку всього одного, до того ж – особисто зацікавленого фахівця – керівника агенції з працевлаштування.
Ці матеріали стали джерелом для публікацій також й в українских ЗМІ. На гачок зловилися навіть такі поважні та виважені, як, наприклад, українська служба ВВС та ТЕКСТИ – Польща програє битву за робочі руки українців.

Тут можна було б довго робити аналіз всього того, що було сказано в польських ЗМІ стосовно відтоку українських трудових мігрантів в Німеччину, але вже, мабуть, у ретельному препаруванні сенсу нема.
Страсті потроху вчухають.
Стає все зрозумілішим, що твердження на кшталт “Польща втратить до 60% українських заробітчан, які поїдуть до Німеччини” є маніпуляцією та штучним нагнітаням.
Але чого? Паніки серед поляків, у яких раптово обвалиться економіка? Чи ажіотажу серед українців, які мають поквапитися, аби встигнути потрапити у ті 60%?
Від відповіді на це питання залежить те, хто був цільовою аудиторією маніпуляції.

Адже маніпуляція є  явною.
Німці заявили, що потребують близько 100 тисяч фахівців. Відусюди.
Польські урядовці впродовж років кажуть про півтора мілйони українців в Польщі.
60% від 1,5 мільйона це – мільйон. В десять (!) разів більше, ніж загалом потребують німці. Скільки серед них із вищою освітою і знанням німецької мови – обговорювати марно.
Натомість польські ЗМІ, не моргнувши оком, стверджували, що виїде одразу півмільйона. Мало схоже на інформацію, дуже сильно скидається на істерику, правда?

А тепер, для порівняння, офіційна версія, від Посольства Німеччини:

Проект Закону про імміграцію кваліфікованих працівників, що був прийнятий Федеральним урядом 19.12, ще потребує затвердження в парламенті і набуде чинності не раніше 1 січня 2020 року.

Він виключає імміграцію низькокваліфікованої робочої сили. Закон про імміграцію кваліфікованих працівників встановлює, що освітній диплом іноземця перевіряється на рівнозначність у рамках так званої процедури визнання перед вїздом.

Винятком будуть лише ІТ-спеціалісти з досвідом роботи мінімум пять років, а також робочі місця, узгоджені за посередницьких домовленостей Федерального агентства зайнятості, яке перевіряє рівень знань заявників і визначає, які ще заходи з підвищення кваліфікації необхідні заявникам для визнання їхньої кваліфікації.

Тож, ми щиро раді за тих громадян будь-яких країн, кому подобається Німеччина, хто вчив мову, підтверджував фаховість і шукав там можливості для самореалізації із тим, що нарешті це стане можливим.
Але при тому питання залишаються видкритими: кому була адресована інформаційна операція в Польщі? Чи досягла вона своєї мети? Які її наслідки?

Після хвилі повідомлень “Німці уводять у поляків працівників з України” був ще один, доволі емоційний  епізод на польському ринку праці, який може суттєво зачепити інтереси наших трудових мігрантів. Але не всіх, а лише одну професію – далекобійників.
Про це ми теж писали у грудні.  Поки що тут триває очікувана пауза.

Отже – такі факти.
Змін на ринку праці практично немає. У сухому залишку виключно емоції, відчуття та передчуття.
А тому – висновків робити не будемо.
Висновки пропонуємо робити вам.

Втім, ми зробимо дещо інше.
Тепер, після всього багатослівного аналізу, ми вперше наважимося на те, що наш сайт ще ніколи не робив.

Нижче буде прогноз на наступний рік.
Наш власний.

Цей прогноз не так буде стосуватися ринку праці. як життя українців в Польщі загалом.

У 2019 році українці в Польщі все більше виходитимуть зі свого “культурного підпілля”.
Постане питання українських шкіл або ж, для початку, факультативного вивчення української історії та української культури.
Ставатиме модним українське кіно. І не лише серед українців.
Поляки почнуть більше цікавитися українською книжкою та українським культурним продуктом. В широкому сенсі.
В торгових центрах  можна буде зустріти українські бренди. Але покупці переважно не знатимуть, що ці бренди – українські.
Серед вакансій… (так, без ринку праці все ж таки не обійшлося 😉 )
Так от – серед вакансій особливе місце займатимуть ті, де знання української мови буде зазначатися як перевага.

Наприкінці 2019-го ми згадаємо цю публікацію та перевіримо – справдився наш прогноз чи ні.

А ця картинка – всього лише одна з ілюстрацій того, на чому грунтоється наш прогноз

49204378_1233086420175861_3650895829947908096_n
Перша велика пішохідна екскурсія Краковом українською мовою! 30.12.2018

Перше підтвердження прогнозу

Повідомлення про набір працівників українською мовою

А тут явно потрібні перекладачі:

65955299_1062802817441416_2768288962677047296_n

Й тут теж потрібний перекладач. До того ж, прогноз, що знання української стане перевагою продовжує підтверджуватися. В інтеграційні класи навіть готові брати вчителів зі знанням української

Дитячий садок із українською мовою 

Українка очолить фонд нобелівської лауреатки Ольги Токарчук. Звісно, це ніяк на масова можливість для мігрантів. Але це просто ще один камінець у підтвердження загальної тенденції.

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s