Як взяти участь у виборах Президента України, перебуваючи в Польщі

Posted by

31-го березня відбудуться вибори Президента України.
Вони проводитимуться на підставі Закону “Про вибори Президента”, а деякі механізми (зокрема – організація роботи виборчих дільниць) реалізуються за Законом “Про вибори народнвх депутатів України”

Детальна інформація щодо реалізації виборчого права громадянами на цих виборах від Центральної виборчої комісії.

Попри те, що виборча кампанія почалася зовсім нещодавно (зараз ще триває етап реєстрації кандидатів), виборці, які проживають в Польщі, вже непокояться – як саме буде організований процес голосування, адже українців в Польщі проживає багато, далеко не всі вони мають можливість з’їздити додому, а скористатися своїм виборчим правом хочуть.

Тут нам в нагоді стане зручна покрокова, добре структурована табличка:

wybory-672x475

Отже, перша дія, яку має зробити громадянин України, який хоче проголосувати 31 березня 2019 року за кордоном, це НЕ  стати на консульський облік, як зараз  часто переконують наших співгромадян, а перевірити себе у списках виборців.

Для тих, хто сумнівається у тому,  що консульський облік не є обов’язкомим, процитуємо Посольство України в Польщі:

Громадянин України, який проживає або перебуває в період підготовки та проведення виборів за межами України, реалізує своє право голосу на виборах на загальних підставах, незалежно від правових підстав перебування на території іноземної держави, а також перебування чи неперебування на консульському обліку в закордонній дипломатичній установі України.

Отже, те, що ви можете зробити просто зараз, не виходячи з власного помешкання, – це перевірити себе у списку виборців і, у разі необхідності – підготувати заяву про зміну своєї виборчої адреси.
Форма заяви виборця, який проживає чи перебуває за межами України, щодо зміни його виборчої адреси (файл у форматі PDF)

Для того, аби перевірити себе у списках, потрібно зареєструватися на сайті Державного реєстру виборців.
Там є детальна інструкція, як перевірити в реєстрі інформацію, щодо себе.

Якщо ви вже голосували в Польщі на попередніх виборах Президента чи Верховної ради, може так статися, що вам й не потрібно буде змінювати вашу виборчу адресу.
Якщо ж вносити зміни в реєстр необхідно, звертаємо вашу увагу – заяву про зміну виборчої адреси можна подати поштою!
Щоправда, на сайті МЗС сказано, що поштою подати заяву неможливо. І там же пропонують наведену нами вище табличку, яка стерджує, що так робити можна. Тож. запрошуємо допитливих уточнити у Міністерства – яка частина його інформації точніша.

Втім,  цю суперечливість в інформації можна вирішити таким чином:
для подання заяви про зміну виборчої адреси вимагається особиста присутність, а заяву про внесення до консульського обліку можна надсилати поштою.
Наслідком постановки на консульський облік є внесення до списку виборців.
Якщо це так, то це може бути доволі прийнятним виходом для тих, хто мешкає далеко від свого окружного Консульства – надіслати заяву поштою,  перевірити зміну своїх даних в реєстрі і лише в день виборів безпосередньо їхати до виборчої дільниці.
Але, підкреслюємо – це лише варіант прочитання інформації, яка міститься в офіційних джерелах.

Заяви про зміну інформації у реєстрі виборців приймаються не пізніше, ніж за 5 днів до дня виборів!
За кілька днів після подання заяви про зміну виборчої адреси варто перевірити, чи відбулися ці зміни в реєстрі.

Для проведення голосування на виборах в закордонному виборчому окрузі використовуються закордонні виборчі дільниці, утворені Центральною виборчою комісією на постійній основі відповідно до положень Закону України «Про вибори народних депутатів України» за поданням Міністерства закордонних справ України.

Перелік закордонних виборчих дільниць на території Республіки Польща:

  • в Посольстві України в Республіці Польща за адресою: al. J.Ch.Szucha 7, Warszawa (відносяться Мазовецьке, Лодзьке, Великопольське, Любуське воєводства);
  •  в Генеральному консульстві України в Кракові за адресою: al. Beliny-Prażmowskiego 4, Kraków (відносяться Малопольське, Свєнтокшиське, Сілезьке, Опольське, Нижньосілезьке воєводства);
  •  в Генеральному консульстві України в Любліні за адресою: ul. 3 Maja 14, Lublin (відносяться Любельське, Підкарпатське, Підляське воєводства);
  •  в Консульстві України в Гданську за адресою: ul. Bernarda Chrzanowskiego 60A, Gdańsk (відносяться Поморське, Західно-Поморське, Куявсько-Поморське, Вармінсько-Мазурське воєводства).

=======

(Доповнення-1) Наразі позиція українських консульств в Польщі така, що для голосування потрібно стати на консульський облік (що є неправомірною вимогою!)
Таким чином консульства обмежують права тих, хто має право голосувати, але не має підстав для консульського обліку (наприклад – перебуває по безвізу або ж “на печатці”).
З іншого боку – консульський облік має дати змогу проголосувати в обох турах виборів.
Якщо ж вдасться переконати консульство у правомірності зміни виборчої адреси без консульського обліку, варто розуміти, що така зміна дає право проголосувати лише 1 раз. Для голосування у 2-му турі потрібно буде знову подавати заяву на голосування за тимчасовою виборчою адресою.
Було б дуже правильно, якщо таку заяву можна було б подати під час голосування у 1-му турі.

(Доповнення-2) Після численних скарг на Консульство України в Кракові (зокрема – примус до консульського обліку замість прийняття заяви про зміну виборчої адреси) на сайті консульства з’явилося таке оголошення:

26 лютого, 18:59

До Уваги Виборців!
Громадяни України, які бажають проголосувати 31 березня 2019 року на чергових виборах Президента України у закордонній виборчій дільниці при Генеральному консульстві України в Кракові та відповідно стати на тимчасовий консульський облік або скласти заяву до нашої установи про зміну своєї виборчої адреси – повинні зробити це до 19 березня 2019 року включно!

Після вказаної дати, внесення відомостей про виборців для складання уточнених списків виборців  буде НЕМОЖЛИВИМ.

(Доповнення-3) Ми отримали відповідь на нашу скаргу від Секретаріату Уповноваженого ВР з прав людини.
В ній зазначено, що головним органом, до якого наразі варто апелювати щодо порушень виборчого права – це ЦВК.
Тож, закликаємо не витрачати час і подавати скарги щоразу, коли це доцільно.
Наприклад, наразі дивує графік роботи консульств, які виконують функцію реєстру виборців, але не працюють у щоденному режимі, як це передбачено законом.

11111111111

(Доповнення-4) Станом на 10 березня ситуація із реєстрацією для участі у виборах виглядає так:

Хто ще може встигнути проголосувати у Польщі!

1. Ті хто стоїть на консульскому обліку, але треба перевірити себе у списку виборців.

2. Ті, хто не стоїть на консульському обліку, мають карту побиту або візу незалежно від терміну дії візи/карти. Треба стати на звичайний або короткотерміновий консульский облік і теж перевірити себе у списку виборців.

3. Ті, хто не стоїть на консульському обліку, але мають у паспорті печатку про складений внесок на побит. Треба стати на консульскій облік і теж перевірити себе у списку виборців.

4. Інші категорії громадян України у Польщі, котрим було дано право голосування без консульського обліку, вже лишилися такої можливості (в консульстві стверджують, що заяви про зміну виборчої адреси пересилають у паперовому вигляді звичайною поштою до ЦВК і вони просто вже не встигнуть дійти вчасно)

Ті, хто працює у Польщі по безвізу і ті, хто подав документи на побит, а печатки у паспорті не мають вже внести себе у списки виборців (за версією консульства) не встигають, а стати на консульський облік не можуть.

(Доповнення-5)

В Варшаві реєстрацію для участі у виборах подовжено до 23.03.
Прийом ведеться з 9:00 до 20:00. Черг немає.

Якщо станом на кінцеву дату реєстрації по вашому консульському округу ви НЕ встигаєте стати на консульський облік / змінити виборчу адресу – не складайте руки!

Ви ще не спізнилися! Після першого туру буде ще 2-й тур. І він може бути ще важливіший за перший. Отже – не зволікайте. Змінюйте виборчу адресу тоді, коли вийде. Не втрачайте нагоду взяти участь у виборах бодай у 2-му турі!

======

Разом із тим, багато виборців обурюються тим, що 4 виборчих дільниці не зможуть прийняти всіх бажаючих.
Ці побоювання є обгрунтованими.
Справді, яким великим не було б приміщення виборчої дільницяі, скільки б членів комісії не було б в ній задіяно, але прийняти й 50 тис виборців для однієї дільниці нереально. І справа навіть не в кількості урн-кабінок, найбільша загроза тут – організація  підрахунку голосів.
А проста аріфметика доводить,  шо на 1 виборчу дільницю в Польщі може припадати кілька сотень тисяч виборців.

Тож, організація голосування в Польщі справді зараз виглядає неабиякою проблемою.
З іншого боку – є вимоги закону та здорового глузду: голосування має відбуватися на території України, а такий статус за кордоном мають виключно дипломатичні установи.

Що ж робити?
Аби проблему можна було вирішити, про неї мають знати ті, хто  відповідає за виборчий процес.
Якщо у вас є побоювання щодо можливості реалізації вашого виборчого права, ви можете подати офіційну заяву до:
Посольства України в Польщі
МЗС
Центральної виборчої комісії
Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини.

А якщо у вас не обмежена свобода пересування в зв’язку із очікуванням карти побиту і ви мешкаєте не так далеко від кордону, варто вже зараз порахувати – чи не поїхати на день голосування додому?

Безпосоредньо у день виборів для того, щоб виборцю реалізувати своє право голосу за межами України, необхідно:

–   бути включеним до списку виборців на закордонній виборчій дільниці, яка знаходиться на території відповідної іноземної держави;

–   особисто прибути на відповідну закордонну виборчу дільницю в день голосування;

–   мати при собі документ, що підтверджує громадянство України та є підставою для отримання виборчого бюлетеня на закордонній виборчій дільниці (паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України).

Як в Україні, так і за її межами, кожний виборець голосує на виборах особисто. Голосування за інших осіб чи передача виборцем права голосу будь-якій іншій особі забороняється.

Слідкувати за перебігом виборів можна на сайті Центральної виборчої комісії України

Advertisements

2 comments

  1. Я собі уявляю як 150 тисяч украінців із Вроцлава їдуть в Краків або Варшаву в один день ))) а інші перертинають кордон де збереться черга дня на три, не меньше )))))

    Подобається

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s