Що робити, якщо роботодавець не дає PIT-11?

Posted by

Попри наше оптимістичне твердження Про декларування доходів за 2018 рік у Польщі можна вже не переживати, все ж таки підстави перейматися поданням звіту є.

Багато хто заледве дочекався 15 лютого, відколи можна побачити свій PIT-37 онлайн на офіційній платформі та внести в нього правки.
Але не всім це вдалося – на введені цифри система видає помилку.
Або ж  роботодавець не надав працівнику PIT- 11, відповідно у людини  недостатньо даних, аби побачити свою декларацію.
В обох  цих випадках може допомогти профіль ePUAP.

Але при тому залишається ще одна серйозна проблема – людина вже працює в іншому місці, попередній роботодавець не відповідає на дзвінки і невідомо, чи ще існує.  А отже – багато шансів, що звіт роботодавця, з якого податкова має сформувати PIT-37, не був поданий.
А інколи таких місць роботи  у минулому році у людини було декілька.
Що робити? Як отримати ті дані, без яких PIT-37 звірити не вдасться? Чи буде працівник нести відповідальність, якщо він не може самостійно подати PIT-37 з причини відсутності необхідної для цього інформації?

Те, що працівник не отримав від свого працедавця PIT- 11, не звільняє його від подання своєї декларації про доходи (PIT-37).

Яким тут може бути алгоритм дій?

Припускаємо, що роботодавець PIT- 11 склав, та подав його принаймні у податкову.

У такому випадку намагаємося зайти в свій PIT-37 на сайті podatki.gov.pl за допомогою профілю ePUAP

Якщо виявилося, що роботодавець не лише не надав PIT- 11 працівникові, а й не подав його в податкову – треба діяти. Тут справа в тому, що подання декларації – обов’язок платника податку. Він частково може бути виконаний за допомогою роботодавця, але якщо роботодавець ухиляється – контролювати його мають не лише відповідні органи, а й сам працівник також.

Перше, що варто зробити, це спробувати поквапити роботодавця. Робиться це шляхом надсилання рекомендованим листом нагадування (ponagleniа). Зміст цього нагадування дуже простий: працівник просить надати йому ту інформацію (PIT- 11), яка має бути надана відповідно до законодавства.

54361678_2176746752380987_269600921145573376_n

Якщо такий лист не допоміг (відповіді нема, або ж відповідь не містить PIT- 11), прийнятним є подання PIT-37 у встановлені терміни (до 30 квітня) із неповною інформіцією, яка пізніше (якщо будуть отримані нові дані) може бути скоригована. Тут важливо дотриматися термінів подання звіту PIT-37. А при внесенні коригування у нього, підставою подання уточнення вказується несвоєчасне отримання PIT-11.

Втім, є ще й інші можливі дії, які можна встигнути зробити до 30 квітня.
Це – скарга на роботодавця до податковких органів. Оскільки роботодавець зобов’язаний надавати PIT- 11, то невиконання цього обов’язку може призвести до накладання на нього штрафу.
Чудовим допоміжним інструментом тут є послуга e-skarga від інспеції праці.
Для подання такої скарги навіть не потрібно володіти польською мовою та писати розгорнутий текст із описом ситуації. Потрібно лише обрати відповідне воєвудство, заповнити свою контактну інформацію, інформацію про роботодавця і коротко зазначити суть претензії (наприклад – Brak PIT-11).

Крім того, можна скласти запит до податківців, аби вони з власних реєстрів або інших джерел, отримали дані про цього працівника та повідомили їх йому. Ці дані також можна використати при складанні PIT-37.

При тому важливо усвідомлювати наступне: якщо податкова не має даних про суми податків, які роботодавці сплачували за конкретного працівника, вважається, що його доходи не оподатковувалися. І такому працівнику доведеться  сплатити податки самостійно, виходячи з розміру задекларованих ним доходів.
Це дуже неприємна сутауція, але її доведеться пройти у випадку недобросовісного роботодавця.

Отже, відсутність PIT- 11 не звільняє працівника від декларування своїх доходів.
А тим, кому не вдалося отримати PIT- 11 вчасно (до кінця лютого)  варто буде поквапитися, аби встигнути застосувати усі можливі механізми, аби отримати інформацію про сплачені за них податки. І робити це наполегливо.
Адже якщо отримати інформацію не вдасться – доведеться сплатити податки самостійно.
І не забувати при тому, що відсутність інформації про сплачені податки може бути підставою негативного рішення при розгляді заяви про надання дозволу на тимчасове перебування (карти побиту)

Джерело

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s