Польське громадянство. Як часто його надають іноземцям?

Posted by

В Польщі існує два шляхи набуття громадянства людьми, які мігрували в цю країну і хочуть залишитися надалі:  звернення до воєвуди і до Президента.
Це дуже відмінні одна від одної процедури.
Воевуда –  перевіряє відповідність критерієв чітким вимогам і приймає обгрунтоване рішення, виходячи з об’єктивних даних.
Президент має право приймати суб’єктивні рішення.

Відтак ті, хто прагне отримати польське громадянство зважують ці дві можливості.
Якщо людина відповідає формальним вимогам, доцільніше звертатися до воєвуди.
Тут визначені критерії та коротший період очікування.
При ретельній підготовці пакету документів та відповідності вимогам, позитивне рішення майже гарантоване.

Ті, хто хочуть громадянства, але розуміють, що до формальних вимог не дотягують, намагаються отримати шанс через звернення до Президента.
Серед прихильників цього методу досягнення мети, вважається, що ймовірність отримання позитивного рішення Президента у такій заявці “навмання” складає 50/50, а час очікування суттєво довший – від року і більше.

Спробуємо розібратися на підставі офіційної статистики  – наскільки реальними є шанси насправді.

На чудовому наочному сайті migracje.gov.pl відображаються лише дані щодо тимчасового та постійного перебування, статистики щодо громадянства там, на жаль, немає.

В системі Otwarte Dane представлення даних не таке наочне, але доведеться скористатися ними.
Візьмемо найпізніші з них – за 2017 рік
Там  є інформація  скількі рішень про надання громадянства прийняв Президент (загалом 1640, з них 898 – пожодженням з України) і скільки подібних рішень прийняли воєвуди та консули  (2558).
Є також кількість осіб, які подали заяви про надання громадянства до воєвуд та через консульства  (8290 подано за рік, 9964 перебуває в очікуванні, найбільше – у Мазовецькому воєвудстві, скрізь спостерігається накопичення заявок, отже, в очікуванні знаходиться більше людей, ніж було подано нових заяв за рік).

Тобто, співвідношення кількості поданих заяв й отриманих позитивних рішень через воєвуд/консулів вирахувати можна.
На 8300 заяв виходить 2560 нових громадян. Тобто, задовільняють приблизно кожну третю заявку. Два з трьох заявників отримують відмови.
Тобто, поширене переконання про те, що через воєвуду отримають практично  100%  заявників не підтверджується, але й надто примарною перспективу отримання громадянства теж не назвеш.

Ми також маємо відповідь канцелярії Президента Польщі на інформаційний запит.
В ньому сказано, що в 2018 році канцелярія отримала 5140 звернень з питання надання громадянства, впродовж року Президент надав громадянство 1970 особам, з яких 1769 зверталися за посередництва воєвуди.
З цих цифр також неможна робити точні висновки, на жаль. Адже ми не знаємо, чи всі заяви були розглянуті, чи лише частина з них. Можливо, ті 1970 людей подавалися 2 роки тому, а не 2018-го?
Втім, так-сяк, а ту саму пропорцію (приблизно третина) маємо тут також.

обивательство

Співвідношення кількості рішень Президента і воєвуд останні роки сильно коливається.
Так, у 2016 році з 3, 6 тисяч всіх рішень, 2735 були прийняті Президентом і менше тисячі – воєвудами.
У 2018 році було  вже навпаки – 1973 рішення було прийнято Президентом, а 3213 – воєвудами

На  жаль, вирахувати шанси на успіх при поданні заяви на Президента, нам так й не вдалося – відсутня інформація про те,  скільки таких заяв надходить на адресу Президента.

Загалом кількість отримувачів польського громадянства останні роки зростає.
У 2016 році Польща видала іноземцям 3,6 тисяч паспортів (половину з цих нових громадян складали українці).
У 2017-му – 4300, а у 2018-му – близько 5200.

5200 нових громадян – багато це чи мало?
Для Польщі – багато. Це найвищий показник з 2012 року (саме в цьому році почалася лібералізація законодавства щодо іноземців, а в 2013 році був прийнятий новий закон про іноземців).
Але у порівнянні з європейськими лідерами гостинності ці показники дуже скромні. Так, у 2016 році громадянство Італії набула 201 тисяча іноземців, а Німеччини – 113 тис.
При тому  Польща дуже лояльно ставиться до бажання набуття її громадянства – лише декілька років діє вимога щодо знання мови на рівні В1, а ще Польща дозволяє друге громадянство.

Щоправда, при таких офіційних даних щодо набуття громадянства, незрозумілим є ось яке неспівпадіння: в опитуваннях 80% українських заробітчае кажуть, що хочуть залишитися в Польщі на довго. Але при тому вони, схоже, не поспішають отримати громадянство і знаходяться переважно на візах або ж на картах тимчасового перебування.

При тому  кількість  дозволів на  постійне перебування й випадків набутого громадянства, в принципі, співмірні:

стат

Одночасно із набуттям польського громадянства іноземцями, відбувається й звортня дія – відмова від нього. Щоправда, це трапляється зовсім не часто: в період з 2013 по 2017 року таких осіб було всього 2197.
Така незначна кількість пов’язана із тим, що Польща не заборняє мати 2 громадянства, відтак до відмови вдаються лише ті, хто отримує громадянство тих країн, де друге громадянство не дозволене.
Якщо ж рахувати кількість поляків, які набули громадянство інших країн, то цифра буде значно соліднішою. Лише за 2016 рік паспорти інших країн отримали 20 тис. поляків.

 

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Це єдине джерело, яке дозволяє нам покривати витрати на підтримку сайту.

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s