Українців в Польщі порахували у незвичний спосіб

Posted by

Практично від початку існування цього сайту, ми цікавимося спробами порахувати українців, які мешкають в Польщі більш-менш постійно, починаючи від робочої візи і аж до статусу довготермінового резидента ЄС.

Ну,  справді ж цікаво  дізнатися – а скільки нас?
Задачка не виглядає аж такою простою – дані про кількість українців в Польщі є дуже суперечливими.
Спочатку польські урядовці рахували українців в біженцях і нараховували їх понад мільйон.
Потім намагалися рахувати по кількості виданих дозволів на працю, їх виходило ще більше – біля півтора мільйони впродовж року. Потім зрозуміли, що одна  людина може мати кілька дозволів одночасно, а інша – мати дозвіл, але такі не скористатися ним.
У свою чергу, дані по кількості дозволів ніяк не корелювали із кількістю українців, які були зареєстровані в ZUS (тобто – офіційно працювали).  Таких осіб нарахували заледве 308 тисяч.

Впродовж років спритні українці виявляли таку мобільність, що їх не встигала обрахувати жодна перевірена статистична методика.
Це викликало навіть серйозні побоювання – як можна робити якесь планування щодо чогось, реальні обсяги чого невідомі?

Аж тут на українську мобільність знайшлася мобільність трохи іншої природи – мова про смартфони, якими користуються наші співгромадіни в Польщі та маркетингові дослідження, які грунтуються на використанні технологій мобільного зв’язку.

Критерій виборки був комплексний: обраховувалися телефони із польською сім-карткою, в яких встановлений інтерфейс українською або російською мовою та з цього телефону впродовж року хоча б один раз дзвонили на українську мобільну мережу.
Очевидно, що така виборка має суттєву похибку –  були пораховані ті, хто не мешкає в Польщі посттйно, приїздить час від часу, при тому має польську картку й дзвонить з нею додому.  З іншого боку, цілком можна жити роками в Польщі й для дзвінків в Україну використовувати виключно месенджери. А ще з іншого боку у вібірку також потрапило трохи громадян сусідніх країн, у яких була потреби подзвонити в Україну.
Більше того, після того, як результати дослідження були оприлюднені, навіть громадяни Польщі зізнаються, що мають в своєму телефоні українсько-/ російськомовнийий інтерфейс. Просто вони, наприклад, перекладачі. Або ж цілеспрямовано вчать українську. Й  таке трапляється зараз.
Така маленька приємна побічна знахідка завдяки дослідженню.

Втім, попри очевидну приблизність отриманих результатів, точніше, мабуть, наразі ніхто не рахував. й сумнівно, що вдасться порахувати точніше.

Тож, невже ми нарешті підійшли дуже близько до цього сакрального питання:  скільки ж нас?

Точна цифра (так, ми пам’ятаємо про похибку) – 1 млн. 270 тис. 398 осіб.
Стільки українців (якщо точніше – то їхніх  смартфонів) перебувало в Польщі в січні ціого року.
Це приблизно 3,5% від загальної кількості мешканців Польщі.

Особливістю такого методу оцінки є ще те, що він дає найсвіжіші дані.
Інші методи (зокрема, статистика) – значно менш оперативні. Вони, в кращому разі. оперують даними за попереднє півріччя.
А оперативність є критичною, коли дані так швидко змінюються.

Кількість людей, які відповідають обраним критеріям за рік зросла у півтора рази!

1270

За віком українці в Польщі розподіляються так
(тут варто зробити поправку на те, що малі діти не мають телефонів взагалі, а серед старших людей смартфони не дуже популярні, вони переважно орієнтовані на звичайні “дзвонилки”)

вік

А ось так українці розподілені по території Польщі:карта

Цікаво, що поблизу кордону українці переважно не зупиняються, їдуть вглиб.

А найбільшою несподіванкою тут, мабуть, є те, що зосереджені українці переважно не в Нижньосилезькому воєвудстві, як можна було б подумати з огляду на  відомі проблеми із легалізацією, йі не в Мазовецькому, що було б логічно, а в Силезькому та Малопольському.

Джерело

 

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s