Як можна витратити безвіз ще не маючи біометричного паспорта

Posted by

Надміру довге перебування “на печатці” – це порушення. Так не має бути.
І не лише тому, що воно створює людині дискомфорт.
Але й тому, що дуже погано вписується у норми міжнародного права.
Саме тому людям, які перебувають “на печатці” так важко зрозуміти, як у них витрачений безвіз, якщо вони ним не користувалися.

Але зрозуміти принципи обрахунку днів перебування потрібно, аби не  наражатися на штрафи за порушення правил перетину кордону.

Коли ми взялися розібратися Як рахується безвіз для дитини, яка народилася в Польщі, то натрапили на текст від польських прикордонників, якій доволі наочно все пояснює.

W obliczeniach długości pobytu krótkoterminowego nie uwzględnia się wyłącznie okresów pobytu dozwolonych na mocy zezwolenia na pobyt lub wizy długoterminowej.

Tym samym za pobyt długoterminowy (zgodnie z ww. definicją kodeksową) może być uznany wyłącznie udokumentowany pobyty osoby na podstawie zezwolenia na pobyt (decyzja o zgodzie na pobyt/karta pobytu) lub polskiej wizy długoterminowej typ D.

Z powyższego wynika również, że wszelkie inne pobytu nie będące pobytem długoterminowym (co do prawnego charakteru pobytu, a nie jego długości) są zdefiniowane jako pobyt krótkoterminowy tj. max. 90 dni w każdym okresie 180 dni wstecz i wyczerpującym się nawzajem ze wszystkimi innymi pobytami krótkoterminowymi (niebędącymi pobytem długoterminowym) a więc również nielegalnym pobytem, urodzeniem i pobytem dziecka na tej podstawie na terytorium RP, pobytem legalnym na podstawie stampili Wojewody, pobytem na podstawie wizy Schengen typ C czy też pobytem w ruchu bezwizowym na podstawie paszportu biometrycznego.

Отже, систематизуємо:
– перебування у шенгенській зоні (до якої належить Польща) буває двох типів: довгострокове і короткострокове;
– до короткострокового перебування відноситься все, крім перебування по національній візі або на підставі дозволу на перебування (карти побиту), а саме: нелегальне перебування, перебування  новонародженої дитини, перебування “на печатці”, перебування по шенгенській візі та перебування по безвізу;
– всі короткотермінові перебування вичерпують одий й той самий дозволений період перебування за принципом “не більше 90 днів в кожні 180 днів”.

При цьому сутність  короткострокового та  довгострокового перебувння визначається не їх тривалістю, а підставою такого перебування.
Тобто, якщо людина перебуває “на печатці” два роки – це все одне короткотермінове перебування.

З перелічених вище типів перебуваня віза С і безвіз – найпростіші для контролю. І для розуміння також. Тут якщо людина перевищила 90 днів в півроку – обов’язок виїхати та заборона в’їзду.

Зрозуміло, що нелегальне пребування може тривати як завгодно довго, але воно є недозволеним, кваліфікується як порушення  і підлягає покаранню.

А от перебування “на печатці” і перебування новонародженого у вище описану логіку не дуже вписуються.
По-перше, тому що вони у більшості випадків перевищують ті 90 днів, якими мали б обежитися, але при тому все одне  є легальними.
І по-друге, тому що таке перебування зазвичай передує переходу у довгострокове перебування.
Тож, справді важко збагнути, чому тривале (понаднормове) перебування, яке може розтягнутися й на 2 роки є короткостроковим, а перебування по національній візі, яка видається на рік максімум, є довгостроковим.
Але склалася така практика. Абсурдна, погоджуємося.
Та вихід з цього абсурду не в тому, щоб перебування “на печатці” визнати довгостоковим, а навпаки – щоб справи про надання дозволу розглядалася так, як це передбачено законом – максимум 2 місяці. Тоді жодних суперечностей не буде.

Отже, тут ми підходимо до невтішного для багатьох висновку: якщо ви перебуваєте “на печатці” (без візи D і без карти)  понад 90 днів, то у вас вичерпаний  90-денний шенгенський коридор (той, який є спільним для “печатки”, візи С та безвізу).
І якщо ви виїжджаєте за межі шенгенської зони, то швидко повернутися назад вам не допоможе ані безвізовий паспорт (навіть новенький), ані шенгенська віза (“шопінг” або “бізнес” віза, наприклад).

Більше того. Чомусь існує таке переконання, що коли людина довго перебуває “на печатці”, то у неї почергово – 90 днів є безвізовий коридор, а 90 – його немає.
Це не так.  Почерговості при перебуванні в шенгені не виникає. Коли 90-денний коридор вже вичерпаний, він залишається вичерпаним весь час, поки людина знаходится в шенгені (або ж до того моменту, як ця людина отримає дозвіл на перебування (карту) і з короткострокового перебування перейде на довгострокове).

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Це єдине джерело, яке дозволяє нам покривати витрати на підтримку сайту.

 

Advertisements

2 comments

 1. Таке питання – людина “на печатці” в звичайному (не біометричному) паспорті через рік очікування виїжджає з Польщі в Україну. Все законно і польські прикордонники не роблять ніяких відміток про порушення чи перевищення строків перебування в шенгені (хоча строк перебування без шенгенських дозволів 1 рік). За кілька днів ця людина намагається виїхати з України в Угорщину по біометричному паспорту, в якому останній перетин кордону сплило 1 рік тому. Мадьярський прикордонник не бачить заборон і перевищень перебування, інформація про польське законне перебування “на печатці” йому не доступно. Наприклад, люди з анульованою але з незакінченим строком дії карткою Литви вільно в’їжджали в інші країни.

  Подобається

  1. На момент контролю це дійсно так – сканер считує інформацію з чіпа, але система не співвідносить її з попередніми перетинами кордону по небіометричному паспорту.
   Але це не знімає з людини відповідальність за порушення правил перебування в шенгенській зоні.
   По старому паспорту людина в’їхала очевидно по візі, а при оформленні візи здавала відбитки, які вже є в системі.
   Коли новий паспорт суміститься із старими відбитками – інформації немає, але є вже чімало випадків, коли люди отримували заборону в’їзду за подібні в’їзди.
   Ось приклад: https://leewadia.wordpress.com/2018/07/05/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B9-%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82-%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%B2%D1%96%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B9-%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D1%80-%D1%82%D0%B0-%D0%B4/

   Подобається

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s