Умови відвідування бюджетних дитячих садків в Польщі

Posted by

Актуальне питання для батьків, які працюють в Польщі, і разом з якими знаходяться їхні діти дошкільного віку: чи є шанс на відвідування дітлахами державних/комунальних (в Польщі вони називаються публічними) садочків? чи українським дітям “світять” лише приватні садки?

Питання батьків є цілком зрозумілим – приватні садки дорожчі, а кошти із малою дитиною аж ніяк не зайві. Не рідко батьки звертаються у найближчий садок, але їм відмовляють (“немає місць”, “потрібно мати сталий побит”, “на печатці не беремо” тощо).

Отже, чи мають право діти українських мігрантів відвідувати ті ж самі дитячі заклади й на тих самих умовах, що й польські діти?

Тут варто почати з того, що в Польщі дошкільні дитячі заклади залежно від віку дитини діляться на 2 рівні  і керуються у своїй діяльності різними законами.

Діти від 20 тижнів і до 3-х років відвідують жлобек (żłobek). Жлобки здійснюють свою діяльність відповідно до закону Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Жлобки можуть створюватися органами місцевого самоврядування (бюджетні жлобки), комунальними установами (для дітей працівників цих установ), приватними юридичними особами, а також фізичними особами.
До жлобків комунальних установ приймаються й інші діти, якщо є вільні місця.

Знайти найближчий жлобек можна за допомогою інформаційно-сервісного порталу Emp@tia Там є дані й стосовно того, яка організація забезпечує діяльність жлобка, яка ціна послуг, чи є знижки,  вільні місця тощо.

Закон, якам регулюється створення та діяльність жлобків, не має жодних обмежень чи особливих умов стосовно того, які саме діти відвідують ці заклади – громадяни чи іноземці.
Отже, українські діти в Польщі можуть відвідувати жлобки на загальних умовах і жодних відмов адміністрації на підставі того, що вони іноземці, бути не може.

Після 3-х років діти зі жлобків переходять до іншого закладу – przedszkole, який є складовою системи освіти, а не опіки,  і регулюється відповідним законом – Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe

В цьому законі, як ми вже раніше писали в статті  Нові умови вступу в поліцеальні школи?, передбачено окремий розділ – Rozdział 7 Kształcenie osób przybywających z zagranicy
Він й буде визначальним у відповіді на основне питання цієї статті – чи є обмеження для українських дітей при бажанні відвідувати публічні (бюджетні) дитячі садки в Польщі.

Для початку зазначимо: оскільки przedszkole належить до системи освіти, відвідування такого закладу у відповідному віці є обов’язковим.

Art. 165.
1. Osoby niebędące obywatelami polskimi korzystają z nauki i opieki w publicznych przedszkolach lub publicznych innych formach wychowania przedszkolnegona warunkach dotyczących obywateli polskich.

Отже – все чітко і ясно.
Чіткіше не буває.
Жодних але, якщо і коли…

Діти, які не є громадянами Польщі, відвідують дитячі садочки (przedszkole) на тих самих умовах, що й польські діти. Крапка.

Щойно вам адміністрація такого дитячого садочка каже, що вам потрібно мати карту побиту чи ще щось – не зважайте. Ваша відповідь – артикул 165 устави “Право освятове”.

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграмі

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s