Все про поїздку підлітка через кордон

Posted by

Останнім часом законодавство України гармонізується із європейським, відбулися зміни які спрощуть виїзд за кордон дітей – Поїхати за кордон з дитиною стане ще простіше (онов. Чинний від 28.08)

Це все значно полегшує подорожі із немовлятами та молодшими дітлахами.
Із підлітками складніше.
Вони дорослішають. У них свої плани. Вони хочуть почуватися вільно.

Незалежно від того, в якій країні вони проводять більшість свого часу, їм хочеться навідувати батьків, бабусь/дідусів, зустрічатися із друзями, їздити на екскурсії з класом, мати особисті стосунки….
При тому вони вже достатньо дорослі, аби претендувати на певний рівень свободи і не  хочуть підлаштовуватися під графік батьків.

Тож, тут зіштовхуються одночасно щонайменше побажання дитини, погляди батьків, навчальні програми, вимоги законодавства обох країн та умови перевізників.

Ми  старалися зібрати до купи все, що стосується оформлення проїзних документів та перетину кордону для неповнолітніх 14-16 років (саме для цього віку встановлені певні додаткові можливості)

Паспорт

Якщо дитина досягла 14-річного віку, у неї має бути внутрішній паспорт (ID-картка). Він є обов’язковим документом при подачі документів на паспорт для виїзду за кордон.

Трапляються випадки, коли дитина 14-15 років з одним з батьків (батьки, наприклад, розлучені) йде замовляти паспорт. Але працівники паспортного сервісу вимагають присутності обох батьків. Така вимога не є правомірною. Дорослий (один!) в цій процедурі потрібний лише для того, аби засвідчити своїм підписом заяву. У випадку, якщо така дія здійснюється за кордоном (у посольстві або консульстві) передбачено наявність письмової згоди від відсутнього батька/матері або ж довідки про наявність заборгованості по аліментах

Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон  затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152 визначає:

7. Оформлення … та видача паспорта для виїзду за кордон здійснюються:

2) особі, яка не досягла 16-річного віку – на підставі заяви-анкети одного з батьків; у разі оформлення …. паспорта для виїзду за кордон у закордонній дипломатичній установі – на підставі заяви-анкети одного з батьків та письмової згоди другого з батьків, яка надається під час подання документів (заява від другого з батьків/законних представників не вимагається, якщо він є іноземцем або особою без громадянства чи за наявності виданої органом державної виконавчої служби довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців). У разі відсутності другого з батьків під час подання документів така заява подається нотаріально засвідченою. Якщо батьки не перебувають у шлюбі, оформлення та видача паспорта для виїзду за кордон здійснюється на підставі заяви-анкети того з них, з ким проживає особа;

Чому така різниця?
Чому в Україні може бути присутній один з батьків і все, а у дипустанові за кордоном або двоє, або письмовий дозвіл?
Дитині не потрібний дозвіл батків на отриманя паспорту як такого, вона має на нього право. Але хтось з батьків має бути присутнім, аби підписати заяву і погодити витрати.
Дозвіл обох батьків потрібний при виїзді за кордон. І от у випадку, коли дитина вже знаходиться за кордоном, вимога присутності обох батьків/ дозволу другого  з батьків  – це перевірка того, що вони не заперечують проти поточного знаходження дитини за кордоном.

Якщо ж батькі розлучені – то в обох випадках потрібно документальне підтвердження, з ким дитина проживає (у положенні не йдеться про рішення суду та призначення опіки, підійде, наприклад,  реєстрація місця проживання або ж умова винайму житла/мельдунек у Польщі)

Дозвіл батьків

До 16-річного віку при виїзді за кордон  дитина потребує дозволу обох батьків.

Стаття 313.  (Цивільного кодексу)
Право на свободу пересування
Фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними, крім випадків, передбачених законом.

Дозвіл не вимагається (нове положення Сімейного кодексу), від того з батьків, хто є боржником по аліментах і це підтверджено довідкою виконавчої служби.

Щодо форми дозволу – існують хибні стереотипи. Часто радять оформити дозвіл на якомога більший термін та на якомога більший перелік країн.  Так робити не можна і не варто.

Відповідно до п. 4 “Правил перетинання державного кордону громадянами України“, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.95 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010р. № 724), виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється:

1) за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску;

Тут можна побачити вимоги прикордонників до вмісту дозволу – саме вони вповноважені контролювати законність вивозу дитини за кордон.
Чому варто робити дозвіл на кожну поїздку окремо?
Аби мати можливість побачитися із своєю дитиною у випадку довготривалої поїздки. Так буває.

І ще одна розповсюджена помилка щодо батьківських дозволів: часто можна зустріти твердження, що при перетині кордону дитини навіть з двома батьками вони мають мати при собі ще й дозвіл на вивезення дитини, виданий один одному, Такої вимоги немає. У дитини має бути дозвіл лише від того з батьків, якого нема з нею при перетині кордону.

Втім, у традиції взаємного дозволу від батьків, є логічне пояснення – оформлення такого дозволу на рік вимагає консульство для відкриття учнівської візи. Насправді це не дозвіл на перетин кордону, а підтвердження батьків, що вони дозволяють дитині мати відповідну візу (що для консула є гарантією того, що обоє батьків в курсі справ). Але зусиллями нотаріусів цей правомірний загалом документ з часом набув таких абсурдних рис.

Все, що написано вище, стосується перетину кордону на виїзд з України. При поверненні в Україну єдиною вимогою є паспорт. Дозвіл від батьків при поверненні додому дитині не потрібний.

Коли йдеться про перетин кордонів інших держав (наприклад, всередині шенгену або при поїздці з шенгену у Єгипет), то керуватися потрібно законодавством тих країн, кордони яких буде перетинати дитина.

Супровід

Коли дитині виповнюється 16 років, вона вже не потребує жодних дозволів від батьків і може самостійно, без супроводу дорослих взагалі,  перетинати кордон в обох напрямках.

Тобто, до 16 років дитина може перетинати кордон виключно в супроводі дорослих. Зазвичай це обоє або хтось один  з батьків. Або старші сестри, брати, інші близькі родичі.

Буває, що це шкільна екскурсія або туристична група.

А буває так, що дитина доволі доросла, батьки не мають змоги її супроводжувати, могли б довірити їх подорожувати самостійно – але ж ні, неможна. Чи вихід все ж таки є?

Деякі авіакомпанії (але не лоукости) надають  послугу супроводу дитини при перельоті. Якщо у вас дійсно є така потреба – спробуйте пошукати на сайті авіаперевізників, які мають зручні для вас маршрути

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s