Як правильно організувати опіку дитині на час своєї відсутності

Posted by

Доволі нескладно уявити таку ситуацію: родина із дітьми мешкає в Польщі, у батьків виникає термінова потреба поїхати на кілька днів додому, в Україну, або ж деінде. У дитини ще немає карти побиту/ вона не може пропустити важливий захід в школі/ стан здоров’я не сприяє подорожі тощо.
Тобто, поїхати разом із батьками дитина не може. А батьки не можуть відкласти поїздку…

Насправді перелічувати ситуації, коли батькам конче потрібно залишити дитину на короткий термін, можна нескінченно — існує безліч випадків, коли цей вибір “неможливо не поїхати” та “неможна залишати дитину” доводить ледь не до божевіля.
Ситуація ускладнюється й тим, що у батьків в Польщі може ще не бути друзів/ близьких, яким можна було б доручити дитину.
А навіть якщо вони є  – невідомо, як в іншій країні до ситуації поставляться адміністрація школи, сусіди, соціальні служби…
Й так само невідомо, як  в цій країні зазвичай прийнято вчиняти у подібних випадках.

А якщо додати, що цілком може бути, що дитина живе лише з одним з двох батьків (з татом або мамою), то тут ситуація може виглядати вже зовсім патовою.

Чи існує в Польщі якийсь прийнятний алгоритм, який дозволить розв’язати цей складний клубок, якщо дійсно трапиться така ситуація?
Відповідь на це питання може виявитися простішою, ніж здається на перший погляд. Й складнішою одночасно.

Польща, так само як й Україна, має велику кількість мігрантів. Польські батьки так само ставали перед тією ж дилемою.
Відтак, тут вже напрацьовані готові рішення. Винаходити велосипед в кожній окремій родині нема потреби.

Основним нормативним актом в цій справі буде  Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Загалом існує два види опіки над неповнолітньою дитиною –  фактична та правова (юридична). Так є скрізь, але в Україні ми з цією термінологією зустрічаємося не часто.

Фактична опіка полягає у побутовій турботі: нагодувати, покласти спати, поспілкуватися…
Разом з тим фактична опіка не дає права опікуну виступати від імені дитини, отримувати про неї інформацію (наприклад, про результати у навчанні), приймати рішення стосовно лікування, тощо. Це все може забезпечити лише юридична опіка. Батьки за визначенням є саме юридичними опікунами.

Здавалося б,  все просто. Якщо батькам є на кого залишити дитину, варто підписати із цією людиною угоду, а ще краще – завірити доручення у нотаріуса, й проблема вирішена. У разі нагальної потреби представляти інтереси дитини в офіційних установах (лікарня, школа, поліція тощо) у такої людини, яку визначили батьки, будуть належні підстави для певних дій у разі потреби.
Але – ні.
Така угода насправді не має юридичної сили.
Тобто, вона цілком може бути. Вона навіть є обумовленою і доцільною.
Але вона може містити домовленості виключно в рамках фактичної опіки (як супроводжувати в школу, скільки кишенькових грошей давати, які безрецептурні ліки застосовувати тощо).  Також ця угода може регламентувати, як фактичний опікун забезпечує зв’язок із батьками у випадку необхідності.

Навіть більше – така  умова допомагає формалізувати домовленості між батьками та їхніми добровільними помічниками й уникнути багатьох непорозумінь.
Й навіть ще більше – коли дитина вже достатньо доросла, наявність такого документу допоможе пояснити їй певні правила поведінки за відсутності батьків саме завдяки тому, що вони викладені на папері.

Звісно, жодного шаблону такої угоди не може існувати – це внутрішня справа самої родини,
Але тим батькам, у яких дитина вже достатньо доросла, аби обговорювати із нею взаємну відповідальність, а тим більше тим, хто замислюється над подальшим навчанням в іншій країні, варто починати складати  внутрішньородинний документ  приблизно такого змісту:

Ми (дані батька) та (дані мами), батьки (дані дитини) укладаємо умову про фактичне опікунство із (дані опікуна), яке полягає у наступному:

  • опікун зобов’язаний…
  • батьки зобов’язані…
  • опікун має право….
  • батьки мають право…
  • опікун повинен зв’язатися із батьками у випадках….
  • види зв’язку із батьками (найбільш повний перелік)

За умови ретельно продуманої угоди, всі сторони (батьки, опікун та дитина) будуть почуватися впевненішими та захищенішими.
Коли дійде до підліткового віку, наявність подібної угоди може взагалі стати рятівним колом у певних випадках.

Але при тому важливо пам’ятати:  такий обраний батьками опікун не має права приймати рішення/ підписувати документи від імені батьків/ дитини.
Якщо такі пункти в угоді будуть – саме вони юридичної сили все одне не матимуть.

Право офіційно визначати юридичного опікуна дитини в Польщі має лише суд. В кожному районному суді є підрозділ опікунського/ родинного суду, який займається таким питанням.
Й батьки, які, наприклад, їдуть працювати за кордон та залишають дитину під опікою родичів, мають оформити цю опіку через суд.

Очевидно,  що таке (судове) рішення в нашому випадку не годиться. Якщо в українських мігрантів й виникає нагальна потреба залишити дитину, то а) вона виникає дуже спонтанно й б) термін відсутності батьків у таких випадках мінімальний.
Тобто, насправді йдеться виключно про опіку фактичну, а не юридичну.
Втім все одне існує ймовірність (хай й невелика), що за час відсутності, може трапитися ситуація, яка вимагатиме присутності батьків або їхнього рішення.

Що ж робити?
Звісно, можна покладатися на удачу (ми швиденько, дитина розумна, нічого не накоїть…)
Але, мабуть, найкращим рішенням в такому випадку буде порадитися у школі (як не дивно виглядає такий крок з точки зору українських батьків).

Деякі навчальні заклади в Польщі надають батькам послугу фактичного опікуна для підлітків, коли вони навчаються на значній відстані, в інтернатній системі тощо. Й тому школа знає, як грамотно розмежувати фактичну та юридичну опіку.
Саме адміністрація школи може підказати батькам, як правильно вчинити, аби й дитині було найкраще, й самим бути певними, що вони вчиняють відповідно до усталених норм країни, в якій мешкають.

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Це єдине джерело, яке дозволяє нам покривати витрати на підтримку сайту.

Якщо ви хочете нас підтримати й допомогти розвитку сайту – ви можете перерахувати будь-яку зручну для вас суму на наш рахунок PayPal

 

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s