Навчання для підлітків. Покрокова інструкція для батьків

Posted by

Останнім часом українські батькі все більше цікавляться можливостями для продовження навчання своїх дітей в Польщі після закінчення 9-го класу в Україні.
Тому є об’єктивні причини – в Польщі в систему загальної середньої освіти добре інтегроване професійне навчання і дитина отримує одночасно – й атестат зрілості, й професію.

Нижче наведена наочна схема польської системи освіти. Так буде, починаючи з осіні поточного року.
У цьому навчальному році (2018/2019) завершується освітня реформа і гімназій більше не існуватиме (цієї весни закінчують навчання останні гімназійні класи).
Одночасно відбудеться перший випуск у початкових школах, які 2 роки тому з 6-річних стали 8-річними.
Таким чином, цього літа у ліцеї, галузеві школи та технікуми будуть поступати одночасно два потоки: випускники гімназій на базі 9-річного навчання та випускники початкових шкіл на базі 8-річного навчання.

Відтак, поточний вступний сезон буде гарячим, як ніколи (наприклад, у Варшаві буде 44 тисячі випускників гімназій та початкових шкіл, при тому місць в навчальних закладах наступного рівню 43 тисячі. Перебір не критичний, але конкуренцію серед учнів він посилить).
Втім,  по ньому не варто судити про ситуацію в польській системі професійної освіти. Наступного року вступна кампанія буде вже  зовсім інша.

29595521_1638378249575956_2290266244266979420_n

Віднині в Польщі після закінчення початкової 8-річної школи учень на вибір продовжує навчання або в загальноосвітньому ліцеї (4  роки навчання), або в технікумі (5 років), або в галузевій школі 1-го ступеню (3 роки).
Після ліцею можна йти до праці, продовжувати навчання в поліцеальній школі або ж у вищому навчальному закладі.
Після 5-річного навчання в технікумі – або праця,  або виш.
Галузеві школи, крім профілю навчання, відрізняються ще й тим, що в них навчання можна починати як з осіннього семестру, так й з весняного (у вересні та у лютому),

Етапи вступної кампанії

Вступна кампанія до польських середніх навчальних закладів складається з таких частин:

 • Визначення точних дат кампанії (приймається воєвудським куратором освіти на початку січня, приклад – розклад по Нижньосилезькому воєвудству на 2019/2020 навчальний рік)
 • Дні відкритих дверей у навчальних закладах (проводяться у березні-травні, кількість  заходів визначає заклад, розклад можна знайти на сайті закладу)
 • Оприлюднення навчальними закладами освітніх пропозицій (спеціалізація класів, критерії відбору) на наступний навчальний рік (у Варшаві така повна пропозиція по всіх навчальних закладах в системі електронного набору має з’явитися 29 квітня)
 • Подання абітурієнтами електронних заявок на вступ (в заявці враховуються результати випускних іспитів з загальних предметів, у профільні класи запитуються результати іспитів із визначених предметів, також є додаткові бали за досягнення). Початок подання заявок цього року – 13 травня, але триватиме він у різних воєвудствах різний період (в Варшаві  – всього тиждень, до 20-го травня, у Вроцлаві – більше місяця, до 25 червня)
 • Профільні тести відповідно до спеціалізації (наприклад, фізична підготовка для спортивних класів, або ж мови для навчання у двомовних класах). Триває цей етап приблизно 2 тижні.
 • Оголошення списків тих, хто може бути зарахований на підставі поданої заяви та зданих тестів ( у Варшаві – 7 червня, у Вроцлаві – 5 липня). Після цього абітурієнти мають загалом приблизно місяць, аби остаточно обрати навчальний заклад (якщо потрапили одразу у кілька списків),  пройти медичну комісію, додатково скласти тести та подати оригінали документів для зарахування.
 • У липні всі навчальні заклади оголошують списки зарахованих учнів по результатах першої хвилі набору.
 • Додатковий набір оголошується в дуже короткий термін (3-5 днів) від того дня, коли школа оприлюднила остаточний список зарахованих учнів у першій хвилі набору і при тому в школі залишилися вільні місця. При додатковому наборі немає електронного подання заяв, необхідно швидко визначитися із найбільш жаданим навчальним закладом, йти туди й подавати документи особисто. “Зловити” місце у заздалегідь визначеному навчальному закладі на цьому етапі складніше, але це додатковий шанс. В тому числі – для українських учнів, які в першу хвилю набору навіть не мали ще тих оцінок, які треба вносити в заявку. У Вроцлаві цей етап цього літа відбуватиметься 26-30 липня. Після того впродовж серпня триває процедура зарахування (подання документів, тестування, медична комісія тощо).

Як обрати ліцей / технікум?

Повний перелік всіх ліцеїв та технікумів, згрупованих по воєвудствах, із вказанням спеціалізації навчання можна знайти на сайті otouczelnie

Можна також робити пошук у відповідному рейтингу ліцеїв та технікумів.

Якщо вам важко визначитися самостійно – можна спробувати такий шлях: шукати в інтернеті за ключовими словами “Doradcy zawodowi+назва міста”.  Пошуковик знайде багато приватних консультантів, але вам радше не до них. Шукайте заклад, який надає комплексну послугу профорієнтації для дітей. Ця послуга має бути безкоштовною. Ось приклад таких безоштовних консультацій.

До скількох навчальних закладів можна подавати заявки?

Тут варто процитувати:

a) kandydat może wybrać dowolną liczbę szkół, dostępną w systemie,
b) kandydat może wybrać dowolną liczbę klas w każdej z wybranych szkół,
c)kandydat ustala kolejność wybranych klas. Klasa wybrana jako pierwsza jest tą, na której kandydatowi najbardziej zależy. Są to tak zwane preferencje kandydata. Szkoła prowadząca klasę wybraną jako pierwszą jest traktowana jako szkoła pierwszego wyboru.

Тобто: кандидат може обрати для подачі заяви буль-яку кількість навчальних закладів й будь-яку кількість класів в одному закладі.
При тому він позначає один заклад, як найбільш бажаний (школа першого вибору) й саме в цей заклад він подає оригінали документів на єтапі першої хвилі набору.

Чи може неповнолітня дитина вчитися в Польщі, якщо батьки проживають в Україні?

В навчальних закладах, з яких діти не щодня іздять додому, діє інтернат (гуртожиток).
Очевидно, його умови розповсюджуються як на польських дітей, так й на дітей іноземців. Чи є в навчальному закладі інтернат та умови проживання в ньому, можна дізнатися на сайті закладу (ключові слова для пошуку –  Szkoła zapewnia zakwaterowanie w internacie).

Як правило, ті навчальні заклади, в яких є інтернат, надають послугу опікуна. Ця послуга є безкоштовною. За необхідності мати розширену послугу, можна скористатися послугами агенцій.

Детальніше про опікунів для неповнолітніх – Як правильно організувати опіку дитині на час своєї відсутності

Як краще вчинити дитині, яка зараз закінчує навчальний рік в Україні?

 • Якщо дитина закінчує 9-й клас, то варто намагатися  поступати у ліцей/ технікум, попри їх ймовірну перевантаженість;
 • Якщо дитина закінчує 8-й клас, то є 2  рівнозначні варіанти:
  • або йти вдома в 9-й клас, отримати атестат про базову середню освіту, весь рік інтенсивно вчити мову та наступного літа спокійно і без надмірної конкуренції вступати у польській ліцей/ технікум разом із випускниками 8-го класу польських початкових шкіл
  • або їхати в Польщу після 8-го класу, знову йти у 8-й клас, але польської початкової школи, за рік освоїти мову та отримати польське свідоцтво про базову середню освіту, з яким теж наступного літа йти у навчальний заклад наступної ланки

При виборі кращого рішення, очевидно, багато чого  залежить від того, де знаходяться батьки дитини та чого хоче сама дитина, звісно.
Також, варто врахувати, що у великих містах ліцеї / технікуми завжди користуються попитом і мають високий конкурс. А в маленьких містечках поступити доволі нескладно, але й вибір там менший

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s