Все про реєстрацію новонародженої дитини

Posted by

Процедура реєстрації громадянина України, який народився за кордоном, складається з 2-ї етапів:

  • отримання документу про народження
  • отримання посвідки  громадянина України

Документ про народження

В Польщі документ про народження дитини називається akt urodzenia і видає його urzęd stanu cywilnego (USC).

Унормовують цю процедуру 2 закони:

  • Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego
  • Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności

Звертатися потрібно до відповідного теріторіального органу USC за місцем народження дитини. Тобто, якщо батьки мешкають в Варшаві, але дитина, з якихось причин, народилася в Кракові, то реєструвати її потрібно буде в Кракові.
Щоправда, тут існує ще й така можливість: якщо обоє батьків мешкають не за місцем народження дитини, то вони мають право звернутися до USC за місцем проживання, а звідти заява буде надіслана до USC місця народження. Таким чином процес реєстрації буде тривати довше.
Зазвичай в лікарні, в якій відбувалися пологи, видають запрошення до відповідного територіального USC, в запрошенні вказана адреса та графік роботи.

Аби USC прийняв заяву на реєстрацію до виконання, він має отримати карту народження дитини, яку впродовж 3-днів від моменту народження має надіслати спеціаліст, який приймав пологи.

Подати заяву про реєстрацію потрібно впродовж 21 дня від моменту надходження до USC  карти народження  (тобто фактично – не пізніше 24-го дня від народження).
Подавати заяву може батько або мама. При подання заяви особисто потрібно мати при собі паспорт. Якщо батьки перебувають у шлюбі – то також потрібно подати копію свідоцтва про укладення шлюбу. Якщо шлюб укладався в Україні – то потрібний присяжний переклад свідоцтва.

Якщо батьки дитини не знаходяться у шлюбі, то батько дитини  має подати заяву про визнання дитини.  Після  того  працівник USC може вписати йгого у свідоцтво про народження дитини (akt urodzenia).
Також, якщо пара не взяла шлюб, то на реєстрації  повинні бути присутні обоє з батьків.  При тому, аби дати дитині прізвище батька, буде потрібна додаткова процедура, яка може забрати до 3 місяців часу.

Якщо дитину реєструє самотня мама, то польським законодавством (art. 61 ust. 2 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego)  передбачено 3 варіанти, яка інформація буде вписана щодо батька дитини.
Така мама може:
– вказати ім’я та прізвище біологічного батька дитини
– вказати будь-яке ім’я та своє прізвище
– не вказувати нічого (в такому випадку працівник USC сам обере ім’я та прізвище, які впише в графу „imię ojca”).
В такому випадку скорочене свідоцтво про народження буде виглядати звичайно.
А в повному тексті свідоцтва в графі „Uwagi” буде зазначено “dane ojca są fikcyjne“.

Заяву на реєстрацію новонародженої дитини можна подати особисто або через інтернет на порталі obywatel.gov.pl (там є детальна інструкція як це зробити). Для подачі заяви потрібний цифровий підпис або профіль на ePUAP.  При тому варто зауважити, що послуга подачі заяви в електронній формі є новою, її запровадили лише рік тому.

Батьки можуть вільно обирати ім’я / імена (до 2-х) для дитини, але при тому існують деякі правила. Якщо батьки не дотрималися цих правил, керівник USC обирає ім’я самостійно та вписує його в akt urodzenia. Якщо батьки не згодні із таким рішенням, вони можуть оскаржити його воєвуді впродовж 14 днів.

В результаті процедури реєстрації батьки мають безкоштовно отримати

  • 1 екземпляр скороченого акту народження
  • номер PESEL дитини
  • мельдунек дитини

Останні 2 пункти виконуються, якщо батьки від цього не відмовилися.
Втім, може бути й так (навіть має бути), що самого свідоцтва про народження українському немовляті для  отримання PESELu та мельдунку мож виявитися замало. Батькам можуть сказати, що за PESELем та мельдунком варто приходити після отримання дитиною паспорта.

Отримати ці документи можна 3-ма способами: в електронному вигляді у профілі на ePUAP, або у паперовому – поштою чи особисто в USC.
Зазвичай на оформлення зазначених документів потрібна 1 доба.
На випадок необхідності з’ясувати додаткову інформацію від батьків дитини, їм радять при поданні заяви залишити свій телефон та електронну адресу, аби прискорити бюрократичні моменти.

Якщо батьки хочуть крім оригіналу скороченого акту народження мати й його копію, то за неї доведеться заплатити 22 зл.
Нашим співгромадянам крім скороченого акту народження буде потрібний ще й повний. За нього теж доведеться заплатити. Його вартість 33 зл. (але батьки повідомляють, що в різних USC ця сума вар’юється. Може бути й 36, й 39 злотих).

Після того, як дитина має акт про народження, можна переходити до другого етапу.

Отримання посвідки  громадянина України

Тут є два варіанти дій: якщо батьки з дитиною хочуть залишатися в Польщі, то потрібно буде оформлювати паспорт громадянина України для виїзду за кордон, якщо ж у їхніх планах одразу поїхати із дитиною до дому, то можна отримати посвідчення особи для повернення в Україну, а паспорт (за потреби) робити вже вдома.

При зверненні у консульство присутність дитини не обов’язкова.
Процедура реєстрації дитини громадянином України відбувається на підставі частини 1 статті 7 Закону України “Про громадянство України” від 18.01.2001.

Для оформлення  громадянства України один з її батьків подає до консульства такі документи:

а) заяву про оформлення набуття особою громадянства України за народженням (її можна завантажити тут)
б) копію акту про народження дитини та його присяжний переклад українською;
в) копію паспорта громадянина України одного з батьків, що підтверджує факт перебування дитини у громадянстві України на момент її народження.

Заяву з питань громадянства дитини підписує один з її батьків або інший законний представник дитини. Заява та інші документи з питань громадянства дитини подаються одним з її батьків або іншим законним представником дитини за місцем проживання дитини або одного з її батьків чи іншого законного представника (це означає, що у разі потреби можна оформити у нотаріуса доручення іншій особі здійснити таку реєстріцію).

Для оформлення паспорта знадобиться:

1) паспорти батьків та копії 1-ї сторінки
2) оригінал та 2 копії  акту про народження дитини та його присяжний переклад українською (бажано – повного акту, але скорочений також приймуть)
3) фото дитини 10*15 – 1 од
4) копія карти побиту батьків (якщо є) або копія сторінки із візою (якщо є)  (якщо немає ані першого, ані другого, то потрібний доказ проживання батьків в Польщі: умова оренди житла, мельдунек тощо)
5) заява на оформлення паспорту
6) PESEL дитини
7) копія довідки про реєстрацію дитини громадянином України

Присяжний переклад акту про народження коштує 90-120 злотих, в залежності від розцінок перекладача. Якщо паспорт дитини оформлюватиметься в Польщі, то знадобиться 2 оригінали присяжного перекладу акту народження.

Оплата за виготовлення паспорта – 151 злотих.

Звертаємо увагу, якщо паспорт для дитини оформлюється за кордоном, то потрібно або присутність обох батьків, або нотаріальне завірене доручення одного з батьків другому.  Таке доручення можна зробити в Польщі. Якщо доручення польською, то потрібно зробити його присяжний переклад.
Для виготовлення цього доручення потрібні документи: обидва паспорти, повний акт народження дитини та 3 номери PESEL (батьків та дитини). Нотаріальні послуги на посвідчення доручення коштують приблизно 25 злотих.
Твке доручення можна зробити безкоштовно у консула на виїзному приїомі у місті вашого проживання (якщо у вас такі прийоми відбуваються)

Посвідчення особи для повернення в Україну виготовляється за 1 день.

Розуміємо, що багато наших родин вже проходили подібні процедури.
Якщо ваш досвід відмінний від описаного – напишіть про це в коментарях, ми  відобразимо його в тексті статті також.
В статтю вже додані відповіді на питання, які ми отримали в фейсбуці.
Дякуємо!

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s