Страйк освітян. Що робити батькам учнів?

Posted by

Ранок  8 квітня мав би наводити паніку на батьків, діти яких закінчують гімназію, вчаться в ліцеї, технікумі чи початковій школі або ж ходять до дитячого садка в Польщі. Але здавалося, що батьки переважно розраховують на диво.

Кілька місяців перед тим освітяне намагалися змусити польський уряд покращити їм умови праці. Досягти домовленостей не вдалося.
Вчора, 8 квітня розпочався загальнонаціональний страйк, у якому беруть участь близько  15,5 тис. (78% від загальної кількості) навчальних закладів.

Натомість, українські батькі, які живуть в Польщі,  не дуже активно обговорюють як саме страйк вплине на їхню дитину та що вони можуть зробити в таких умовах. Принаймні у відкритому доступі таких обговорень поки не видно.

Пропонуємо всім, кого можуть стасуватися наслідки цього страйку, збирати корисну інформацію, обговорювати відкрито, гуртуватися та дбати про інтереси своєї дитини.

Ця карта містить найповніший перелік навчальник закладів, які беруть участь у страйку:

Як забезпечити догляд за дитиною, коли школа зачинена?
Як організувати дитині проведення того часу, який вивільнився від занять? 

Як показує перебіг першого дня страйку,  більш складна ситуація в маленьких містечках – там можуть бути зачинені всі навчальні заклади. У великих містах частіше можна зустріти школи, які продовжують працювати.
Деякі зі страйкуючих шкіл не проводять заняття, але при тому організовують догляд за дітьми,

В навчальних закладах батьки також можуть знайти оголошення – як подати заяву й отримати допомогу по догляду (zasiłek opiekuńczy).
Ця допомога – це можливість взяти вихідні дні із оплатою 80% від зарплати. Її може отримати будь-яка особа, яка сплачує внески до ZUS. Тобто, вихідні почергово можуть взяти мама й тато.
Якщо дитина молодша 8 років – то до 14 вихідних, якщо старша за 8 років – то лише 2 дні.
Якщо на підприємстві працює менше 20 працівників, то заява подається в ZUS, якщо більше – безпосередньо роботодавцю.
Заява подається за формою Z-15A.

У великих містах органи публічної адміністрації домовляються із позашкільними закладами та громадськими організаціями, аби вони організували досуг дітям.
Приклад Вроцлава. У інших містах теж є подібні ініціативи.

Також  в Польщі вважається прийнятним прийти із дитиною на роботу, якщо навчальний заклад зачинений. Щоправда, не кожне місце роботи і не кожний робочий графік трудових мігрантів може бути придатний для дитини.

Що буде із випускними іспитами?

Очікується, що найскладніше у найближчі дні буде у середу, 10 квітня. В цей день розпочинаються випускні іспити в гімназіях. Триватимуть вони 3 дні, до кінця тижня.

На наступному тижні, 15 квітня, розпочнуться іспити для випускників 8-річної початкової школи.

Іспити мають відбутися незалежно від намірів страйкуючих.
Адміністрації шкіл формували комісії для іспитів з залученням волонтерів.
Щоправда, за тиждень до початку іспитів директори шкіл стикалися із дефіцитом кадрів при створенні таких комісій.  Міністерство освіти навіть прийняло спеціальний наказ, яким розширяється перелік осіб, які можуть бути членами комісій.
Відповідно до наказу, до комісій цього року можуть бут включені вчителі з інших шкіл, або люди, які мають педагогічну освіту, але не працюють вчителями.
Також кількість учнів, за якими доглядає член комісії може бути збільшена з 20 до 25.

Втім, станом на середину вівторка є повідомлення, що у комісіях все ще бракує людей. Тож, чи відбудуться завтра іспити у всіх, кому вони призначені, на цей момент невідомо.

Публікація буде доповнюватися по мірі розвитку подій та появи нової корисної для батьків інформації. Будь ласка – повідомляйте, з якими проблемами ви стикаєтеся, яку корисну інформацію вам вдалося знайти, що саме хотіли б дізнатися додатково.

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s