Терміни дії реєстрації місця проживання (мельдунку)

Posted by

Як відомо, мельдують до кінця дії візи. Якщо у людини є печатка в паспорті, то його можна подовжити ще на 3 місяці.
Наразі багатьом доводиться багато місяців очікувати цю печатку. Відповідно, вони залишаються без мельдунку.

Або ж не так…

Подали заяву на карту, в паспорті є печатка. В ужонді сказали, що з печаткою мельдують лише на 6 місяців. Вони минули, карти ще немає. Мельдунек закінчився.

Чи можна подовжити мельдунек на підставі папірця з печаткою?
Чи можна отримати мельдунок на довший термін, ніж діє віза/ карта?
Як замельдуватися, якщо власник орендованої квартири проти?

Мельдунек – одна з найбільш заплутаних й суперечливих норм польського законодавства. І разом з тим – одна з базових.
Що, власне, й зумовлює майже гарантовані проблемі в кожній родині мігрантів.

Слово meldunek наші співгромадяни зазвичай перекладають як “прописка”, що є не зовсім точним визначенням.
Коректніше сказати, що meldunek – це реєстрація місця проживання. В тому самому сенсі, в якому вона існує зараз й в Україні.
Як відбувається мельдування і які докумкети для цього потрібні можна дізнатися тут.

Відповідно до закону  Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności, мельдунек може бути постійним або ж тимчасовим.
В цій статті нас буде цікавити виключно тимчасова реєстрація, адже ця публікація присвячена проблемам, які виникають у зв’язку із тимчасовим перебуванням в Польщі і не зачіпає питань медьдування тими, хто має в Польщі сталий побит.

Польське законодавство вимагає мельдування для всіх, назалежно від громадянства.  Це стосується також й іноземців, які перебувають в Польщі.
І тут виникає перша суперечність.
Якщо, наприклад, українець приїздить в гості до своєї родини на повний безвіз (90 днів), то згідно закону він зобов’язаний замельдуватися. А з іншого боку – для оформлення мельдунку потрібний документ, який підтверджує підставу для тривалого перебування. Перебування по безвізу такою підставою не є.
Тож, якщо людина перебуває просто в гостях і не подаєься на карту побиту, її не замельдують. Але обов’язок замельдуватися у неї все одне є.

Цей обов’язок, визначений у ст.24 Ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności

Art.24.
2. Obowiązek meldunkowy polega na:
1) zameldowaniu się wmiejscu pobytu stałego lub czasowego;
2) wymeldowaniu się zmiejscapobytu stałego lub czasowego;
3) zgłoszeniu wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej oraz powrotu zwyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej

Порядок мельдування іноземців не дуже відрізняється від того ж порядку для громадян Польщі, хіба що для іноемців встановлюються жорсткіші норми по термінах та по підставах для мельдування.

Art.41.

3. Cudzoziemiec nie wymieniony w ust.1 i 2, (саме до цієї категорії іноземців належать українці – прим.авт.) przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ma obowiązek zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej czwartego dnia, licząc od dnia przybycia do tego miejsca.
4. Deklarowany przez cudzoziemca … okres pobytu czasowego pod określonym adresem nie może przekroczyć okresu, wktórym cudzoziemiec ten może legalnie przebywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z dokumentem potwierdzającym jego prawo pobytu.

Art.42.
2. Cudzoziemcy są zwolnieni z obowiązku meldunkowego, jeżeli okres ich pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie przekracza 30 dni.

Art.43

3. Cudzoziemiec dokonujący zameldowania się na pobyt czasowy przedstawia wizę, a w przypadku gdy wjazd cudzoziemca nastąpił na podstawie umowy przewidującej zniesienie lub ograniczenie obowiązku posiadania wizy albo cudzoziemiec przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art.108 ust.1 pkt 2 lub art.206 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2013r. o cudzoziemcach (тобто – подав заяву на карту і має печатку)  lub na podstawie umieszczonego w dokumencie podróży odcisku stempla, który potwierdza złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej – dokument podróży, tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca, kartę pobytu, dokument „zgoda na pobyt tolerowany” albo zezwolenie na pobyt czasowy, zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub decyzję o nadaniu statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, udzieleniu w Rzeczypospolitej Polskiej ochrony uzupełniającej, zgody na pobyt ze względów humanitarnych albo zgody na pobyt tolerowany.

Тобто, якщо іноземець хоче замельдуватися, то у нього має бути віза, карта побиту або печатка в паспорті, яка засвідчує подання документів на карту побиту (випадки біженців та подібні ситуації тут розглядати не будемо, вони трапляються дуже рідко).
А якщо він не подавав на карту (і не має печатки), то його й не замельдують.
Втім, згідно до ст. 42 такий іноземець, якщо має намір перебувати в Польщі понад 30 днів, все одне зобов’язаний замельдуватися.

Й для повноти картини:

Art.59.

Cudzoziemiec …, który nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego, podlega karze grzywny.

Щоправда, про випадки накладення штрафу на когось з іноземців допоки нічого не відомо.
Тобто, маємо класичну ситуацію – суворість закону  компенсується необов’язковістю його виконання.

При тому мельдунковий обов’язок масово ігнорують всі – на польських сайтах можна легко знайти статті про те, як громадяни Польщі порушують вимоги до реєстрації місця проживання.
Власне, саме тому, що це звичне порушення, власники квартир, які винаймають наші співгромадяни,  часто не розуміють їхнього бажання замельдуватися. Це геть не пов’язано із тим, що орендар – іноземець. Це просто така поширена практика.

Тут ми приходимо до другої суперечності, закладеній у мельдунек.

Вона  полягає в тому, що рівно два роки тому Польща вже була готова відмовитися від обов’язкового мельдування.
Але не сталося.
Замість повної відміни мельдункового обов’язку,  його залишили в повному обсязі, а в якості втішного призу спростили процедуру отримання номеру PESEL.

Як випливає зі статтей закону, термін мельдування за наявності карти або візи визначається терміном дії відповідно карти/візи ТА/ АБО терміном дії умови оренди житла.
Що стосується перебування на печатці, то термін мельдування у такому випадку законом не врегульований. В кожній гміні може бути свій підхід до таких випадків.
Так само в різних гмінах різняться вимоги до погодження мельдунку із власником житла (десь власник має підписатися на заяві, десь – бути особисто присутній при поданні заяви в ужонд, десь – власник про мельдування орендаря може навіть й не дізнатися).

Що відбувається, коли тимчасовий мельдунек, зроблений на час печатки, вичерпався, а карти (і децизії) все ще немає?
Ця ситуація в різних гмінах також може відрізнятися. Потрібно питати безпосередньо в ужонді гміни. Й вимагати подовжити мельдунек, посилаючися на мельдунковий обов’язок, визначений в законі.

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s