Робота в очікуванні карти. Нове прочитання закону чиновниками

Posted by

Ми дуже не любимо погані новини, але вони, на жаль трапляються.

Йдеться про добре нам всім відому статтю 88za з закону Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, яку ми неодноразово цитували та аналізували у попередніх статтях.

Art. 88za.
1. Jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, ktory zatrudniał cudzoziemca przez okres nie krotszy niż 3 miesiące w związku z oswiadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanym do ewidencji oswiadczen, złożył przed upływem daty zakonczenia pracy wskazanej w oswiadczeniu wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla tego cudzoziemca na tym samym stanowisku na podstawie umowy o pracę, a wniosek nie zawiera brakow formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie, pracę cudzoziemca na warunkach nie gorszych niż okreslone w oswiadczeniu wpisanym do ewidencji oswiadczen uważa się za legalną od dnia upływu ważnosci tego oswiadczenia do dnia wydania zezwolenia na pracę lub doręczenia decyzji odmownej w tej sprawie.

Ми завжди відстоювали (й продовжуємо відстоювати) точку зору, що трудовий договір (umowа o pracę) за цією статтею є обов’язковою вимогою лише на момент подання заяви на zezwoleniе / карту “pobyt i praca”, а впродовж  попередніх 3-х місяців працівник може працювати хоч й на умові zlicennia.

Як ми щойно дізналися, працівники ужондів можуть дотримуватися іншої точки зору. Про це повідомляють практикуючі правники, зокрема – Halina Lewitcka,  професіоналізму якої ми дуже довіряємо і на яку посилаємося у багатьох публікаціях.

Як саме трактують закон чиновники?
Вони вважають, що норми статті 88za можна застосувати лише в тому випадку, коли іноземець подає на zezwoleniе / карту “pobyt i praca”, пропрацювавши на цьому самому місці роботи 3 місяця виключно на підставі трудового договору.
Чим вони пояснюють таке причатання? Тим, що в статті сказано “zatrudniał” та “na tym samym stanowisku”, а ці терміни стосуються виключно трудових стосунків, а ніяк не цивільно-правових.

Мусимо зазначити, що чиновники лукавлять.
Термін zatrudnienia в Польщі широко використовується як в умовах трудового договору, так й умові zlicennia. Зрештою, й закон називається “o promocji zatrudnienia”, хоча він ніяк не обмежує використання умов  zlicennia при працевлаштуванні.
Із терміном “stanowiskо” трохи складніше, але не безнадійно.

Коли роботодавець оформлює oswiadczenіа, то він має подати наступну інформацію:

3) dane dotyczące pracy oferowanej cudzoziemcowi:
b) stanowisko lub rodzaj pracy,

Тобто, в освядчені може бути вказаний вид виконуваних робіт. А може бути вказана посада, незалежно від типу договору. Роботодавцю ніщо не забороняє вказати stanowisko в умові zlicennia.

Побіжно ці ж чиновники посилаютьна на art. 2 pkt. 43 закону Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Art.2.1. Ilekroć wustawie jest mowa o:
43) zatrudnieniu –oznacza to wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego orazumowy opracę nakładczą

Й формально вони начебто й праві.
Й начебто це добре, коли чиновники почали так ретельно слідкувати за дотриманням термінології, яка використовується у законах.
Але ця ретельність є дуже однобокою та вибірковою.  Адже ця сама норма ніяк не заважає роботодавцям  масово укладати умови zlicennia там, де йдеться про трудові стосунки.

Це дуже прикра тенденція в практиці застосування законодавства в Польщі.
Можливість крутити його так, як вигідно посадовцю в конкретному випадку, – це точно не європейський підхід.

Отже, маємо всі підстави стверджувати, що чиновники читають статтю 88za  упереджено.
Й в результаті  такого прочитання вже є випадки, коли наші співгромадяни отримують відмову в карті побиту на підставі того, що їхня праця в очікуванні карти була визнана за нелегальну. В такому випадку відмова у карті – це лише півбіди. Її можуть супроводжувати вимога виїхати з Польщі та заборона в’їзду на тривалий термін.
Скарги на такі децизії вже подані. Але рішення по ним ще немає.
А тим часом справи про надання побиту продовжують розглядатися із тим самим упередженим прочитанням закону.

Що можна зробити, аби убезпечити себе?

Якщо ви й ваш роботодавець налаштовані співпрацювати й надалі, ви наразі знаходитеся по візі чи безвізу й працюєте на підставі освядчення

  • Бажано, аби в освядчені була вказана посада, а не вид виконуваних робіт
  • Спробуйте переконати роботодавця від самого початку укласти з вами трудовий договір (umowа o pracę). Він виграє від того, що не втратить працівника, поки той чекатиме на карту або буде оскаржувати негативну децизію.
  • Якщо роботодавець наполягає на умові zlicennia, то варто вказати в ній вашу посаду (ту саму, яка потім буде вказана в заяві  на zezwoleniе / карту “pobyt i praca” (а не вид виконуваної роботи).

Якщо після 3-х місяців такої роботи ви подасте на карту “pobyt i praca”, ви маєте повне право працювати в період очікування карти, якщо у вас в паспорті буде штамп, підтверджуючий факт подачі заяви.
Але при тому варто бути морально готовими, що у випадку роботи на умові zlicennia безпосередньо перед поданням заяви, ви можете отримати відмову. Яку  можна буде оскаржити.

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s