Ліцеї та технікуми. Чи є шанси на вступ для українських випускників?

Posted by

Поки українські дев’ятикласники лише готуються здавати державну підсумкову атестацію (ДНА) їхні польські однолітки, які цього року закінчують навчання у гімназії (останній гімназійний випуск) та у початковій школі  (szkola podstawowa) вже змагаються за місця у кращих ліцеях та технікумах.

20 травня завершилася перша хвиля набору на навчальний рік 2019-2020 в ліцеї та технікуми Варшави. В інших містах набір ще триває.

Ця вступна кампанія є складною й для школярів, й для навчальних закладів.
Випускників цього року більше навіть не вдвічі (гіназії + школи), а втричі – проміжний етап начання одночасно закінчують діти 2003, 2004 та 2005 років народження. Так сталося внаслідок реформи освіти, ліквідації гімназій, як освітньої ланки, а також внаслідок зміни віку прийому до школи – у нинішньому  випуску є діти, які йшли навчатися в 6 та в 7 років.

Ліцеї та технікуми готувалися до цього виняткового набору. В  середньому кількість місць в 1-х класах ліцеїв та гімназій цього року збільшилася в 2,5 рази.
Але ажиотажу це не зменшує.
В деяких навчальних закладах на 30 місць в класі претендує півтори тисячі абітурієнтів.

Таку статистику мають одразу кілька ліцеїв Варшави:

bb480e2f-030d-41ac-8c31-d126a9cb9e46

В інших містах Польщі перша хвиля набору ще триває, але немає жодних підстав, аби ситуація там була інша.

Що за таких умов робити українським батькам, які готувалися до того, що їхня дитина закінчить 9-й клас та поїде вчитися в Польщу?

  • не у Варшаві ще можна встигнути подати документи в першій хвилі набору. Потрібно поквапитися й зробити це. Адже додаткового набору може просто не бути. Подавати заявки можна в будь-яку кількість навчальних закладів, кількість заявок не обмежена. Шукати навчальний заклад у маленьких містечках, в яких в інші роки траплявся недобір.
  • отримати свідоцтво за 9-й клас, все одне їхати в Польщу, але не штурмувати ліцей/технікум, а піти навчатися в останній клас школи вдруге (так, буде різніця у віці з однокласниками)  або у галузеву школу.  За цей рік подтягнути мову та звикнути до польської системи освіти. У школі ще й отримати польське свідоцтво про базову середню освіту. Наступного року поступати в обраний ліцей/ технікум.
  • залишитися на цій рік вдома, також вчити мову, підтягувати профільні для обраного навчального закладу предмети та готуватися подавати документи в наступному році в першій хвилі, разом із польськими випускниками.

Який варіант є кращим – залежить від конкретних обставин.
Шанси все одне є. Просто цього року  “trudno”, як сумно сказала журналістам польська цьогорічна випускниця гімназії.

На додачу:

Тут є посилання, де шукати списки навчальних закладів, серед яких робити вибір: Навчання для підлітків. Покрокова інструкція для батьків

А тут – як оформити опіку для своєї дитини, якщо вона навчатиметься в Польщі без вас:   Як правильно організувати опіку дитині на час своєї відсутності

 

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграмі

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s