До Дня захисту прав дітей. Як права дитини впливають на деякі бюрократичні процедури в Польщі

Posted by

1 червня в багатьох країнах світу відзначають Міжнародний день захисту дітей.
До цих країн належить й Україна, й Польща.

З цієї нагоди ми зібрали в одну публікацію опис ситуацій, часто це – додаткові вимоги до звичайних бюрократичних процедур, пов’язаних з перебуванням в Польщі, які зазвичай викликають здивування й навіть роздратування у наших співгромадян.
Спробуємо пояснити, чому саме ці вимоги виникають.

1. Чому при оформленні національної візи для дитини в консульстві Польщі в Україні / визовому центрі, від батьків вимагають доручення один на одного про дозвіл дитині виїхати за кордон/ в Польщу?

Тут є певною мірою перестраховка, яка все ж таки не позбавлена логіки – консул хоче бути впевнений, що обоє батьків погоджуються на ті поїздки дитини, для яких відкривається віза. (Детальніше –  Дозвіл батьків на виїзд дитини за кордон) 

В основі цієї вимоги лежить стаття 9 Конвенції про права дитини (далі – Конвенція).

2. На який максимальний термін можна оформити дозвіл батьків на виїзд дитини за кордон?

Взагалі, дозвіл дитині від батьків на виїзд за кордон дається не на період, а  на кожну поїздку.
Робиться це для того, аби забезпечити виконаннся тієї ж статті 9 Конвенції

3. Чому при оформленні закордонного паспорта для дитини в консульстві в Польщі, вимагається присутність обох батьків?

Дитині не потрібний дозвіл батків на отриманя паспорту як такого, вона має на нього право. Але хтось з батьків має бути присутнім, аби підписати заяву і погодити витрати.
Дозвіл обох батьків потрібний при виїзді за кордон. І от у випадку, коли дитина вже знаходиться за кордоном, вимога присутності обох батьків/ дозволу другого з батьків – це перевірка того, що вони не заперечують проти поточного знаходження дитини за кордоном. (Детальніше – Все про поїздку підлітка через кордон).

4. Чому інспектор, який веде справу про надання дозволу на тимчасове перебування, інколи може запросити дозвіл на подачу дитини на карту від другого з батьків?

Крім загальної конвенції про права дитини, ще є Конвенція про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей.
Інспектор, як посадова особа, яка діє від імені держави, й бачить з матеріалів справи, що дитина тривалий час знаходиться в Польщі лише з одним з батьків, хоче пересвідчитися, що такого викрадення не було і що обоє з батьків погодили один з одним перебування дитини в Польщі.
Це робиться для того, аби Польщу не звинуватили в тому, що вона не протидіяла викраденню.

5. Якщо самотня жінка народжує дитину в Польщі, то в свідоцтві про народження в графі батько буде стояти прочерк?

Ні, прочерку не буде. Польське суспільство вважає, що в інтересах дитини, аби в свідоцтві був вписаний біологічний або ж вигаданий батько (Детальніше – Все про реєстрацію новонародженої дитини).

При тому процедури реєстрації є такими, щоб спонукати батьків дитини заявити про своє батьківство (таким чином виконується стаття 7 Конвенції).

6. В чом  полягає юридична опіка над дитиною?

Фактична опіка полягає у побутовій турботі: нагодувати, покласти спати, поспілкуватися…
Разом з тим фактична опіка не дає права опікуну виступати від імені дитини, отримувати про неї інформацію (наприклад, про результати у навчанні), приймати рішення стосовно лікування, тощо. Це все може забезпечити лише юридична опіка. Батьки за визначенням є саме юридичними опікунами. (Детальніше – Як правильно організувати опіку дитині на час своєї відсутності)

7. Чи може неповнолітня дитина самостійно вчитися в Польщі, в той час, коли батьки знаходяться в Україні?

В навчальних закладах, з яких діти не щодня іздять додому, діє інтернат (гуртожиток). Очевидно, його умови розповсюджуються як на польських дітей, так й на дітей іноземців. Як правило, ті навчальні заклади, в яких є інтернат, надають послугу опікуна. Ця послуга є безкоштовною. За необхідності мати розширену послугу, можна скористатися послугами агенцій або своїх друзів/ знайомих. (Детальніше – Навчання для підлітків. Покрокова інструкція для батьків)
Віднедавна реалізувати такий план стало ще простіше – діти від 16 років можуть перетинати кордон без супроводу батьків й без їхнього дозволу (Детальніше – Все про поїздку підлітка через кордон).

На додачу до цього переліку запитань варто згадати ще один важливий аспект, пов’язаний із правами дитини.
Коли батьки дитини розлучені, один з батьків планує їхати з дитиною в Польщу, в Україні  доволі популярним вважається домовитися, аби той з батьків, який не живе з дитиною, добровільно відмовився від батьківських прав. Начебто так буде простіше із документами, не потрібно буде щоразу робити дозволи й збирати інші документи.
Насправді, це – дуже хибна ідея. Вона суперечить духу Конвенції та інтересам дитини.

І зовсім наостанок. В Польщі теж є акції зі всякими подарунками до Дня захисту дітей, наприклад:  Bezpłatne podróże PKP Intercity dla dzieci – 1 czerwca 2019
Якщо ви не встигли скористатися ними цього року, варто наступного пошукати щось подібне заздалегідь.

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s