До Дня захисту прав дітей. Як права дитини впливають на деякі бюрократичні процедури в Польщі

Posted by

1 червня в багатьох країнах світу відзначають Міжнародний день захисту дітей.
До цих країн належить й Україна, й Польща.

З цієї нагоди ми зібрали в одну публікацію опис ситуацій, часто це – додаткові вимоги до звичайних бюрократичних процедур, пов’язаних з перебуванням в Польщі, які зазвичай викликають здивування й навіть роздратування у наших співгромадян.
Спробуємо пояснити, чому саме ці вимоги виникають.

1. Чому при оформленні національної візи для дитини в консульстві Польщі в Україні / визовому центрі, від батьків вимагають доручення один на одного про дозвіл дитині виїхати за кордон/ в Польщу?

Тут є певною мірою перестраховка, яка все ж таки не позбавлена логіки – консул хоче бути впевнений, що обоє батьків погоджуються на ті поїздки дитини, для яких відкривається віза. (Детальніше –  Дозвіл батьків на виїзд дитини за кордон) 

В основі цієї вимоги лежить стаття 9 Конвенції про права дитини (далі – Конвенція).

2. На який максимальний термін можна оформити дозвіл батьків на виїзд дитини за кордон?

Взагалі, дозвіл дитині від батьків на виїзд за кордон дається не на період, а  на кожну поїздку.
Робиться це для того, аби забезпечити виконаннся тієї ж статті 9 Конвенції

3. Чому при оформленні закордонного паспорта для дитини в консульстві в Польщі, вимагається присутність обох батьків?

Дитині не потрібний дозвіл батків на отриманя паспорту як такого, вона має на нього право. Але хтось з батьків має бути присутнім, аби підписати заяву і погодити витрати.
Дозвіл обох батьків потрібний при виїзді за кордон. І от у випадку, коли дитина вже знаходиться за кордоном, вимога присутності обох батьків/ дозволу другого з батьків – це перевірка того, що вони не заперечують проти поточного знаходження дитини за кордоном. (Детальніше – Все про поїздку підлітка через кордон).

4. Чому інспектор, який веде справу про надання дозволу на тимчасове перебування, інколи може запитати дозвіл на подачу дитини на карту від другого з батьків?

Крім загальної конвенції про права дитини, ще є Конвенція про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей.
Інспектор, як посадова особа, яка діє від імені держави, й бачить з матеріалів справи, що дитина тривалий час знаходиться в Польщі лише з одним з батьків, хоче пересвідчитися, що такого викрадення не було і що обоє з батьків погодили один з одним перебування дитини в Польщі.
Це робиться для того, аби Польщу не звинуватили в тому, що вона не протидіяла викраденню.

5. Якщо самотня жінка народжує дитину в Польщі, то в свідоцтві про народження в графі батько буде стояти прочерк?

Ні, прочерку не буде. Польське суспільство вважає, що в інтересах дитини, аби в свідоцтві був вписаний біологічний або ж вигаданий батько (Детальніше – Все про реєстрацію новонародженої дитини).

При тому процедури реєстрації є такими, щоб спонукати батьків дитини заявити про своє батьківство (таким чином виконується стаття 7 Конвенції).

6. В чом  полягає юридична опіка над дитиною?

Фактична опіка полягає у побутовій турботі: нагодувати, покласти спати, поспілкуватися…
Разом з тим фактична опіка не дає права опікуну виступати від імені дитини, отримувати про неї інформацію (наприклад, про результати у навчанні), приймати рішення стосовно лікування, тощо. Це все може забезпечити лише юридична опіка. Батьки за визначенням є саме юридичними опікунами. (Детальніше – Як правильно організувати опіку дитині на час своєї відсутності)

7. Чи може неповнолітня дитина самостійно вчитися в Польщі, в той час, коли батьки знаходяться в Україні?

В навчальних закладах, з яких діти не щодня іздять додому, діє інтернат (гуртожиток). Очевидно, його умови розповсюджуються як на польських дітей, так й на дітей іноземців. Як правило, ті навчальні заклади, в яких є інтернат, надають послугу опікуна. Ця послуга є безкоштовною. За необхідності мати розширену послугу, можна скористатися послугами агенцій або своїх друзів/ знайомих. (Детальніше – Навчання для підлітків. Покрокова інструкція для батьків)
Віднедавна реалізувати такий план стало ще простіше – діти від 16 років можуть перетинати кордон без супроводу батьків й без їхнього дозволу (Детальніше – Все про поїздку підлітка через кордон).

8. Чи потрібний дозвіл батьків, аби дитина з українським громадянством поїхала з Польщі до України?

Такий дозвіл не потрібний. Український громадянин має право повернутися додому за будь-яких обставин. Отже, польські прикордонники наявність дозволу не перевіряють, ця перевірка не має сенсу.

На додачу до цього переліку запитань варто згадати ще один важливий аспект, пов’язаний із правами дитини.
Коли батьки дитини розлучені, один з батьків планує їхати з дитиною в Польщу, в Україні  доволі популярним вважається домовитися, аби той з батьків, який не живе з дитиною, добровільно відмовився від батьківських прав. Начебто так буде простіше із документами, не потрібно буде щоразу робити дозволи й збирати інші документи.
Насправді, це – дуже хибна ідея. Вона суперечить духу Конвенції та інтересам дитини.

І зовсім наостанок. В Польщі теж є акції зі всякими подарунками до Дня захисту дітей, наприклад:  Bezpłatne podróże PKP Intercity dla dzieci – 1 czerwca 2019
Якщо ви не встигли скористатися ними цього року, варто наступного пошукати щось подібне заздалегідь.

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Це єдине джерело, яке дозволяє нам покривати витрати на підтримку сайту.

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s