Як взяти участь у виборах до Верховної Ради, перебуваючи в Польщі

Posted by

Ця стаття мала б з’явитися по завершенню сезону відпусток, десь в кінці серпня, а то й у вересні, адже вибори до Верховної Ради за планом мали б відбутися 27-го жовтня.
Але дещо пішло не так.

21-го травня новообраний Президнт України видав Указ про припинення повноважень Верховної Ради поточного скликання та призначення позачергових виборів.

Закон про вибори народних депутатів визначає, що позачергові вибори відбуваються “в останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування указу президента України”.
Цією датою є 21 липня.
Центральна виборча комісія прийняла постанову про проведення позачергових виборів й розробила відповідний календарний план

За перебігом реєстрації кандидатів та іншими виборчими подіями вже можна спостерігати на тематичній сторінці ЦВК.

Втім, запущений процес ще може зупинитися.
Статися це може 4 червня в результаті розгляду Конституційним судом скарги 62-х народних депутатів.
Правових підстав для такої стакрги є аж 3: відсутність обгрунтування причин розпуску ВР в Указі (це передбачено Конституцією), 30-денна захищенність ВР на період формування коаліції та 6-місячний період до чергових виборів, в які неможна оголошувати позачергові.

Велика палата Конституційного суду (КС) України розгляне на засіданні 11 червня питання щодо конституційності указу президента України Володимира Зеленського про розпуск Верховної Ради та призначення позачергових виборів.
Прогнозувати, яке рішення прийме суд, ще складніше, ніж записатися в деякі ужонди для подачі заяви на карту.  Хоча й чекати розв’язки залишилося недовго.

Чому так важливо, чи будуть вибори черговими, чи позачерговими?
Зовсім не тому, що в середині липня виборцям не дуже хочеться думати про бюлетені.
Тут справа в іншому. Якщо вибори будуть в липні – то вони відбудуться по діючому на сьогодні закону.
Тобто – 225 народних депутатів обиратимуться за партійними списками, а 225 – по мажоритарних округах.
А це означає, що на закордонних виборчих дільницях (тобто – й в Польщі також) виборці зможуть голосувати лише за партійні списки. До парламенту потраплять партії, які отримають на виборах 5% голосів.
За мажоритарних кандидатів можна голосувати лише в межах виборчого округу, по якому цей кандидат балотується.

Якщо ж позачергові вибори будуть скасовані, то буде дуже невеличкий період, коли Верховна Рада може встигнути прийняти новий Виборчий кодекс, який давно вже обговорюється й який планували встигнути прийняти до чергових виборів.

Отже, вже післязавтра може стати зрозумілим, скільни у нас є часу до дня виборів.
Але в будь-якому разі починати готуватися можна вже зараз.

Що варто зробити?

  1. Перевірити себе у списку виборців.
  2. Прийняти рішення – де саме ви будете голосувати. Якщо ви у день голосування (21-го липня) будете перебувати за своєю основною виборчою адресою, то ви зможете обирати й мажоритарника також. Якщо в Польщі – то голосуватимете лише по одному бюлетеню.
  3. У разі необхідності – змінити виборчу адресу. Це можна буде зробити до 15 липня (за кордоном зазвичай ця процедура припиняється раніше, але на виборах Президента консульства України в Польщі приймали заяви фактично у ті ж терміни, що й в Україні).

Якщо ви будете змінювати виборчу адресу – для вас є хороша новина.
Центральна виборча комісія внесла зміни до своєї постанови №893 від 13 вересня 2012 року, якою виключила необхідність при зміні місця голосування надавати підтверджуючий документ. Відтепер лише заява і паспорт.

Якщо ви вирішите голосувати в Україні – тут теж є хороша новина. Ryanair з червня відкриває 3 нові рейси до України. Можливо, ви зможете скористатися одним з них?

Оскільки в нинішньому виборчому процесі є багато невизначеностей, припускаємо, що  до дня виборів, коли б він не стався, буде ще багато нової інформації та уточнень.
Відповідно, ми будемо намагатися оперативно доповнювати цю статтю. Збережіть собі посилання на неї.

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s