Працевлаштування для няні. Як правильно оформити роботу в сім’ї

Posted by

Ці професії ми переважно не зустрінемо в оглядах найбільш популярних серед іноземців/ українців видів діяльності в Польщі.
Не тому, що вони не популярні. Просто ці фахівці (навіть, фахівчині, якщо точніше) не потрапляють в статистику, їхні роботодавці – фізичні особи.
Йдеться, в першу чергу, про нянь. Або ж опікунок, які працюють не в лікарнях, а в сім’ях.

Ще й зараз такі працівниці у більшості випадків працюють нелегально – або зовсім без оформлення або ж на підставі домовленості сумнівного правового статусу.

Але ситуація потроху виправляється – родини, які наймають наших співгромядянок як нянь, опікунок або ж помічниць по дому дедалі більше пропонують укласти офіційну  угоду.

Це дуже хороша тенденція – офіційний договір має захищати інтереси обох сторін. Для наших співгоромадянок це означає, в першу чергу, офіційний статус та простішу легалізацію, наявність страховки ZUS та страхового пенсійного стажу.

Яким же має бути такий договір?

Одним з популярних видів такого типу договорів для нянь є umowa uaktywniająca (укладання цього договору унормовано в законі Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, в статтях 50 та 51).

Umowa uaktywniająca – це договір про надання послуг, який є подібний до umowy zlecenia. Укладається в письмовому вигляді між батьками дитини та нянею на період, коли дитині від 20 тижнів до 3 років.

Такий договір вигідний батькам дитини тим, що вони будуть оплачувати лише частину страхових платежів до ZUS, які сплачує кожний роботодавець, а частину цих платежів покриватиме ZUS.
Перевірити, чи правильно батьки дитини нараховують та сплачують ці страхові платежі можна у той самий спосіб, що й на будь-якій роботі – Як отримати дистанційний доступ до інформації від ZUS та NFZ

Закон містить дуже прості вимоги до того, хто може бути нянею за таким договором. Це має бути повнолітня особа, яка неє батьком або мамою дитини.
Оформити нянею можна, наприклад, бабусю дитини (увага тим нашим співгромадянам, хто замислюється над питанням,  як легалізувати в Польщі своїх батьків!)

Договір з нянею має містити такі складові:

1) strony umowy/ сторони договору

2) cel i przedmiot umowy / ціль та предмет  договору

3) czas i miejsce sprawowania opieki/ час та місце роботи няні

4) liczbę dzieci powierzonych opiece / кількість дітей

5) obowiązki niani / обов’язки няні

6) wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty/ заробітня платня, терміни її  виплати та спосіб виплати

7) czas, na jaki umowa została zawarta / тривалість договору

8) warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy/ умови зміни та розірвання договору

Детальніше (польською)

Ще один плюс й для няні, й для батьків дитини –  для такого працевлаштування  не потрібно робити тест ринку праці!
Але тут варто відмітити, що польські мами та українські, які працюють в Польщі, мають тут нерівні можливості.
Аби найняти няню-іноземку, потрібно оформити дозвіл на роботу (для початку – oświadczenie), а подавати заяву на такий дозвіл можуть ті, хто має постійне місце проживання, тобто – громадяни, іноземці, які мають сталий побит та довготермінові резиденти ЄС.

 

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграмі

Advertisements

4 comments

 1. Лайфхак для мами-іноземки, яка хоче найняти собі няню-іноземку (маму свою, наприклад), але не може зробити для неї ощвядченіє: дізнавшись про свою вагітність працююча мама-іноземка просить майбутню няню поступити в поліцеальну школу на річний напрямок (напр, опекун медичний). Поки мама народить, поки побуде кілька місяців в декреті, няна закінчить школу, і їй непотрібне буде ощвядченіє.

  Подобається

 2. Можна питання? Якщо я працюю в Укра’iнi нянею, як ФОП, я маю право так само працювати в Польщi, i оплачувати податки i в однiй кра’iнi i в iншiй? Чи це робиться iнакше? Можна працювати легально в Польщi (няня, чи iнша дiяльнiсть), не закриваючи ФОП в Укра’iнi?

  Подобається

  1. Супер питання, дякуємо!
   1. Аби працювати як ФОП за кордоном вам знадобиться оформити зовнішньоекономічну діяльність. А це вже не спрощена система оподаткування, а загальна. Це вам буде невигідно.
   2. Аби працювати як ФОП в Польщі, вам буде потрібне zezwolenie. А щоб працювати як няня в родині вам для початку вистачить oswiadczenia.
   3. Родині вигідно наймати няню саме як фізичну особу, оскільки так зменшується її оподаткування.

   Тож, зі всього цього випливає, що вам вигідно працювати в Украні як ФОП, а в Польщі як фізособа

   Подобається

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s