Що необхідно знати про оренду житла в Польщі

Posted by

У розвиток теми пошуку житла пропонуємо поговорити про укладання договору оренди.

Законодавство, яке  в Польщі регулює правові відносини стосовно житлових об’єктів нерухомості складається з доволі розлогого переліку:

Договір оренди в Польщі має реальну вагу. Відтак, не варто ставитися до договору, який вам пропонує підписати власник квартири, як до пустопорожнього папірця.
Його положення вам згодом доведеться виконувати.
І навпаки – якщо ви щось в договорі не обумовили, вам навряд чи вдасться  добитися від власника виконання додаткових зобов’язань.

Тому – до підписання договору варто підготуватися заздалегідь.

В  договорі обов’язково має бути зазначено:

 • місце та дата укладання
 • визначення сторін договору (імена та прізвища, адреси, номер паспорту, PESEL тощо)
 • опис орендованого об’єкту: площа, кількість кімнат, наявність службових/ допоміжних приміщень, стан приміщень та побутової техніки
 • розмір орендної плати  та комунальних платежів
 • форма та періодичність розрахунків
 • термін дії договору
 • умови розірвання договору (Зразок договору оренди житла із можливістю дострокового розірвання)
 • права та оов’язки сторін договору
 • обмеження для сторін (наприклад – заборона суборенди, дозвіл/заборона на внесення суттєвих змін в приміщення, утримання домашніх тварин тощо)
 • підписи та реквізити сторін (банковський рахунок для внесення оплати тощо)

Не обов’язкова, але можлива складова договору:

 • інформація про витрати на покращення приміщення та процедура  погодження робіт/витрат сторонами
 • способи передачі рахунків на проплату, підтвердження надходження оплати, виїмка кореспонденції з поштової скриньки
 • Прізвища та ім’я всіх орендарів (тобто тих, хто фактично проживає в квартирі, наприклад – діти).

Договір складається у двох примірниках  і зберігається у кожної зі сторін.
Якщо орендарів декілька, може виникнути потреба, аби кожний з орендарів мав оригінал примірника, тоді підписується відповідна кількість оригіналів договору.

Найпоширеніші проблеми, які пов’язані із орендою житла:

 • Kaucja (Застава). Кауція – це зворотня застава орендаря. Часто розмір кауції є співмірний місячній оплаті за житло. Інколи власник погоджується, що кауція може піти в рахунок останнього місяця проживання. Хоча це не обов’язково. Власник має право окремо отримати оплату за останній місяць у терміни, які передбачені договором, а вже після виїзду орендаря повернути суму кауції.  Відсутність кауції є великою рідкістю. І радше може свідчити про не дуже чесні наміри того, хто здає житло.
  Наприклад, ось оголошення про здачу кімнати без кауції, в якому не дотримано мінімальних вимог щодо житлової площі на людину:
  111111111
  Аби при виїзді не виникало суперечок щодо стану квартири та частки кауції, яку власник повертає орендарю, варто в договорі (або в додатку до нього) прописати, які пошкодження вважаються “природніми” і не підлягають штрафам. Якщо в квартирі вже наявні пошкодження,  то варто їх сфотографувати, аби при виїзді не виникало суперечок. Також буде мудрим кроком підписати у якості додатку до договору “Акт/ протокол передачі квартири” в момент в’їзду та в момент виселення (зразок можна знайти тут Protokół zdawczo-odbiorczy lokalu użytkowego będącego przedmiotem najmu)
  Якщо суперечка все ж таки виникла – можна звернетися до суду.
  Суд триває доволі швидко, довго чекати на нього не доведеться.
  Також можна спробувати проконсультуватися у юриста, такі консультації є безкоштовними й ні до чого не зобов’язують, платними будуть послуги, якщо ви захочете, аби вас представляли/ допомагали вам в суді.
 • Оплата комунальних послуг. В оголошеннях про здачу житла у ціну можуть бути включені комунальні платежі (медіа), а може бути, що сума комунальних  додається окремо. Це потрібно уточнити на самому початку. Також буває, що із певною періодичністю (раз в рік або квартал),  комунальники проводять перерахунок реально спожитих послуг і виникає доволі відчутна доплата.
 • Термін  повідомлення про виїзд.  Його теж варто узгодити наперед. Якщо в договорі такого пункту немає, орендарі часто вважають, що це дає їм свободу та переваги – можна повідомити й одразу виїхати. Але часто така підприємливість може закінчитися конфліктом та втратою кауції.
  Ідеально було б, якщо було б вказано у який саме спосіб орендар повідомляє власника про виїзд. Найгіршим способом повідомлення є усне.
  Підписаний обома сторонами акт, смс-ка або майл – будуть вашими рятівниками у разі виникнення кнфлікту.
  Варто пам’ятати, що новіть найкращі власники квартири можуть раптово зіпсуватися, коли орендар виїжджає.
 • Діти. Часто буває, що власники квартир не хочуть здавати житло сім’ям з дітьми. Це обумовлено тим, що в польському законодавстві передбачений захист дітей від їхнього виселення “в нікуди”. У якості проміжного рішення тут може бути використаний “оказіальний” договір оренди, в якому одразу прописується готовність родини виїхати. Інколи  власників житла може влаштувати документ, який підтверджує, що у цієї родини є своє житло (наприклад, в Україні). Тож, якщо ви зустрічаєтеся із принциповим “тільки без дітей”,  варто уточнити причину такого ставлення. Одна справа, якщо власник упереджений, що діти попсують меблі-стіни, або що квартира недостатньо безпечна для проживання дітей – це одне. Якщо ж власник боїться суто правових наслідків, то тут можна спробувати переконати за допомогою документів про власність.

Приклад умови оренди житла із урахуванням вимог цивільного кодексу: umowa najmu (Джерело)

Декілька варіантів умов оренди, зразки актів прийняття приміщення, повідомлення про різірвання умови тощо можна знайти на сайті otodom,  який ми радили серед  ресурсів для пошуку житла в оренду в Польщі

 

До теми – рекомендуємо  дуже корисний й грунтовний блог польською мовою Prawo mieszkaniowe

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Це єдине джерело, яке дозволяє нам покривати витрати на підтримку сайту.

 

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s