Що необхідно знати про оренду житла в Польщі

Posted by

У розвиток теми пошуку житла пропонуємо поговорити про укладання договору оренди.

Законодавство, яке  в Польщі регулює правові відносини стосовно житлових об’єктів нерухомості складається з доволі розлогого переліку:

Договір оренди в Польщі має реальну вагу. Відтак, не варто ставитися до договору, який вам пропонує підписати власник квартири, як до пустопорожнього папірця.
Його положення вам згодом доведеться виконувати.
І навпаки – якщо ви щось в договорі не обумовили, вам навряд чи вдасться  добитися від власника виконання додаткових зобов’язань.

Тому – до підписання договору варто підготуватися заздалегідь.

В  договорі обов’язково має бути зазначено:

 • місце та дата укладання
 • визначення сторін договору (імена та прізвища, адреси, номер паспорту, PESEL тощо)
 • опис орендованого об’єкту: площа, кількість кімнат, наявність службових/ допоміжних приміщень, стан приміщень та побутової техніки
 • розмір орендної плати  та комунальних платежів
 • форма та періодичність розрахунків
 • термін дії договору
 • умови розірвання договору (Зразок договору оренди житла із можливістю дострокового розірвання)
 • права та оов’язки сторін договору
 • обмеження для сторін (наприклад – заборона суборенди, дозвіл/заборона на внесення суттєвих змін в приміщення, утримання домашніх тварин тощо)
 • підписи та реквізити сторін (банковський рахунок для внесення оплати тощо)

Не обов’язкова, але можлива складова договору:

 • інформація про витрати на покращення приміщення та процедура  погодження робіт/витрат сторонами
 • способи передачі рахунків на проплату, підтвердження надходження оплати, виїмка кореспонденції з поштової скриньки
 • Прізвища та ім’я всіх орендарів (тобто тих, хто фактично проживає в квартирі, наприклад – діти).

Договір складається у двох примірниках  і зберігається у кожної зі сторін.
Якщо орендарів декілька, може виникнути потреба, аби кожний з орендарів мав оригінал примірника, тоді підписується відповідна кількість оригіналів договору.

Найпоширеніші проблеми, які пов’язані із орендою житла:

 • Кауція. Кауція – це зворотний залог орендаря. Часто розмір кауції є співмірний місячній оплаті за житло. Інколи власник погоджується, що кауція може піти в рахунок останнього місяця проживання. Хоча це не обов’язково. Власник має право окремо отримати оплату за останній місяць у терміни, які передбачені договором, а вже після виїзду орендаря повернути суму кауції.  Відсутність кауції є великою рідкістю. І радше може свідчити про не дуже чесні наміри того, хто здає житло.
  Наприклад, ось оголошення про здачу кімнати без кауції, в якому не дотримано мінімальних вимог щодо житлової площі на людину:
  111111111
  Аби при виїзді не виникало суперечок щодо стану квартири та частки кауції, яку власник повертає орендарю, варто в договорі (або в додатку до нього) прописати, які пошкодження вважаються “природніми” і не підлягають штрафам. Якщо в квартирі вже наявні пошкодження,  то варто їх сфотографувати, аби при виїзді не виникало суперечок. Також буде мудрим кроком підписати у якості додатку до договору “Акт/ протокол передачі квартири” в момент в’їзду та в момент виселення.
 • Оплата комунальних послуг. В оголошеннях про здачу житла у ціну можуть бути включені комунальні платежі (медіа), а може бути, що сума комунальних  додається окремо. Це потрібно уточнити на самому початку. Також буває, що із певною періодичністю (раз в рік або квартал),  комунальники проводять перерахунок реально спожитих послуг і виникає доволі відчутна доплата.
 • Термін  повідомлення про виїзд.  Його теж варто узгодити наперед. Якщо в договорі такого пункту немає, орендарі часто вважають, що це дає їм свободу та переваги – можна повідомити й одразу виїхати. Але часто така підприємливість може закінчитися конфліктом та втратою кауції.
  Ідеально було б, якщо було б вказано у який саме спосіб орендар повідомляє власника про виїзд. Найгіршим способом повідомлення є усне.
  Підписаний обома сторонами акт, смс-ка або майл – будуть вашими рятівниками у разі виникнення кнфлікту.
  Варто пам’ятати, що новіть найкращі власники квартири можуть раптово зіпсуватися, коли орендар виїжджає.
 • Діти. Часто буває, що власники квартир не хочуть здавати житло сім’ям з дітьми. Це обумовлено тим, що в польському законодавстві передбачений захист дітей від їхнього виселення “в нікуди”. У якості проміжного рішення тут може бути використаний “оказіальний” договір оренди, в якому одразу прописується готовність родини виїхати. Інколи  власників житла може влаштувати документ, який підтверджує, що у цієї родини є своє житло (наприклад, в Україні). Тож, якщо ви зустрічаєтеся із принциповим “тільки без дітей”,  варто уточнити причину такого ставлення. Одна справа, якщо власник упереджений, що діти попсують меблі-стіни, або що квартира недостатньо безпечна для проживання дітей – це одне. Якщо ж власник боїться суто правових наслідків, то тут можна спробувати переконати за допомогою документів про власність.

Приклад умови оренди житла із урахуванням вимог цивільного кодексу: umowa najmu (Джерело)

Декілька варіантів умов оренди, зразки актів прийняття приміщення, повідомлення про різірвання умови тощо можна знайти на сайті otodom,  який ми радили серед  ресурсів для пошуку житла в оренду в Польщі

 

До теми – рекомендуємо  дуже корисний й грунтовний блог польською мовою Prawo mieszkaniowe

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Advertisements

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s