Як пересвідчитися, що польський нормативний документ є чинним

Posted by

Як часто вам доводилося чути в чиновницьких кабінетах в Польщі вимогу: “Потрібно вказати, яка у вас podstawa prawna (правові засади)”?

Найчастішою ситуацією, в якій потрібно вказати правові засади, ще донедавна була процедура отримання номеру PESEL. Й хоча зараз у більшості випадків при отриманні PESEL’ю без такої інформації обходиться, навичка все одне залишається затребуваною.
Вимагати вказати правові засади можуть в інших випадках.
Наприклад, коли працівник хоче зарахувати український стаж для тривалішої відпустки.
Або коли переконує, що має право працювати без дозволу.

Припустимо ви зустріли таку пораду, як в нашій статті

Підставою (Podstawa prawna) для видання номеру PESEL  в таком разі буде:

Par. 5, ust. 3 Rozporządzenia Ministra Cyfryzacji z dnia 5 października 2016 roku w sprawie profilu zaufanego elektronicznej platformy usług administracji publicznej.

Ви хочете послатися саме на цю норму закону, але переживаєте – чи вона ще актуальна?

Як пересвідчитися, що та стаття, конкретний пункт нормативного акту або ж весь документ в цілому не був змінений чи скасований?
Для цього потрібно буде послідовно зробити низку нескладних перевірок.

1. Копіюємо або набираємо вручну назву нормативного акту (закону або розпорядження) у віконці пошуку

1

2. Отримуємо приблизно такий перелік:

2

Зверніть увагу – вам підходять лише посилання на сайт sejm.gov.pl!
Ресурс dziennikustaw.gov.pl – це теж офіційне джерело.  Але там публікується лише прийнятий документ, його подальшої історії там немає.

3. Клікаємо на будь-яку зі знайдених пошуковиком посилань на sejm.gov.pl.

У випадку закону далі все буде доволі просто. Закони не так часто повністю втрачають свою чинність. В них зазвичай можуть вносити дуже багато змін, але сам закон залишається актуальним, адже закони приймає Сейм й прийняття нового закону – це складна та довготривала процедура.

Наприклад, часто цитований нами Закон про іноземців (Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach)

4

На сторіці закону немає позначки, що він скасований.
Нам буде потрібне третє посилання (підкреслене синім). За ним розміщено поточну версію закону, яка містить усі попередні правки.

Клікаємо на це посилання. Відкриється сам текст закону у форматі PDF. Пролистуємо закон до тієї статті, зміст якої хочемо перевірити.
Переконуємося, що норма є в тексті, а отже – є діючою.
Спокійно користуємося.
Все!

З розпорядженнями перевірка може виявитися складнішою й потребуватиме більше кроків.
Розпорядження приймаються одноосібно. Тому їх можна переписувати хоч й щодня.
Більше того, деякі розпорядження законодавство прямо зобов’язує приймати щорічно (наприклад – визначення базової ставки для нарахування пенсії).

Як  впоратися в цьому випадку – теж розберемо по кроках.

Припустимо, ми шукали все те ж саме Rozporządzenia Ministra Cyfryzacji z dnia 5 października 2016 roku.

Описані вище  кроки приводять нас на знайомий вже сайт sejm.gov.pl.
Й тут ми бачимо таку картинку:

3

Тобто, розпорядження вже є недіючим.

Але  в новому роспорядженні, яке відмінило знайдене, та ж сама норма може бути  повторена слово в слово. Тобто, по суті рodstawa prawna буде така сама, зміниться лише назва розпорядження та дата його прийняття. Інколи може змінитися номер статті чи параграфу.
І на цей новий правовий акт можна буде й надалі спокійно посилатися.

Отже, рухаємося далі.

4. Спускаємося нижче по сторінці.

Знаходимо рядок  “Uchylenia wynikające z”. Клікаємо. Відкривається додатковий текст

5

Тут ми бачимо, що прийняте нове розпорядження Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 10 września 2018 r. w sprawie profilu zaufanego i podpisu zaufanego, яке скасувало те, яке ми шукали.

5. Клікаємо на посилання Dz.U. 2018 poz. 1760 (підкріслене на малюнку синім).

Відкриється вже знайома картинка:

6

Бачимо, що розпорядження є діючим (Status aktu prawnego: obowiązujący, а не uznany za uchylony).

Тут варто звернути увагу, що це розпорядження теж вже зазнало змін. Про це свідчить останнє підкреслення – прийнято 1 новий документ, який вніс зміни у це розпорядження, але при тому весь документ в цілом залишився діючим. Так теж буває.

Клікаємо на посилання, підкреслене синім. Відкривається текст документу у форматі PDF.
Гортаємо, знаходимо потрібний параграф – і о-па!!! Там немає нічого схожого із тим, що в тексті розпорядження, з якого ми почали пошук (цей текст залишається  доступним попри те, що розпорядження скасоване й тести можна легко порівняти).

Можна навіть піти далі – зробити пошук по тексту нового розпорядження якогось словосполучення з тієї статті, яку ми хотіли процитувати.
У випадку розпорядження Ministra Cyfryzacji z dnia 10 września 2018 r. це нам нічого не дасть – потрібної норми в ньому немає. Принаймні – дослівної. А шукати щось схоже – це доволі складне  завдання.

Тому – видихаємо. Відмовляємося від цієї норми і намагаємося знайти зовсім інше рішення.

Втім, так буде не завжди. Якщо розпорядження змінилося, це не означає, що подальшу  перевірку варто одразу припиняти.

Наочний приклад ситуації, коли назва норматиного документу змінилася, а норма законодавства – ні, можна знайти у нашій статті Як навчання у поліцеальній школі спрощує отримання карти побиту

Там описано як Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę замінив новий документ – Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę й пункт

17) będących absolwentami polskich szkół ponadgimnazjalnych, stacjonarnych studiów wyższych lub stacjonarnych studiów doktoranckich na polskich uczelniach, w instytutach naukowych Polskiej Akademii Nauk lub instytutach badawczych działających na podstawie przepisów o instytutach badawczych;

просто  перетворився на

15) będących absolwentami polskich szkół ponadgimnazjalnych, stacjonarnych studiów wyższych lub stacjonarnych studiów doktoranckich na polskich uczelniach, w instytutach naukowych Polskiej Akademii Nauk lub instytutach badawczych działających na podstawie przepisów o instytutach badawczych;

Але ж при тому суть норми законодавства не змінилася.

Це співпадіння ми знайшли саме завдяки тому, що уважно переглянули список документів, які були відмінені новим розпорядженням.

Якщо цікаво – можете спробувати відпрацювати запропонований нами алгоритм на цьому прикладі.

Іншу ситуацію, коли суттєва зміна  в законах не призвела до змін в підзаконних актах, можна знайти на нашій сторінці Працевлаштування без дозволів. Але це вже зовсім інша історія 😉

Зрозуміло,  що у вас траплятимуться ситуації, коли потребуватиметься пошук, який  буде значно складнішим, ніж наші приклади, наведені вище.
Будь ласка, пишіть про це в коментарях – спробуємо допомогти.

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Це єдине джерело, яке дозволяє нам покривати витрати на підтримку сайту.

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s