Як перетинати кордон тим, хто має два громадянства

Posted by

Ця тема – болюча.
Але, впродовж кількох років, вона все більше загострюється і колись все одне потрібно буде накопичені проблеми розкласти по поличках.
Очікуємо багато запитань та зауважень. Будемо доповнювати. А можливо – напишемо цілу серію.
Нову категорію “Громадянство” на нашому сайті ми вже створили. Адже маємо далекосяжні плани.

Ця стаття почалася з  запитання у фейсбуці:

Людина має громадянство України і громадянство Польщі. По яких документах перетинати кордон при тому маючи не біометричний український паспорт?

й, у не дуже активний час для мережевого спілкування, зібрала за годину понад 100 коментарів. З повним спектром міфів, чуток та упереджень. Ви й самі можете з ними познайомитися, клікнувши на посилання вище.

Спробуємо розібратися, що регламентує законодавство обох країн, а що  є вигадками, які ґрунтуються суто на забобонах чи застарілих уявленнях про світобудову.

Що таке громадянство?

Громадянство  — юридично визначений, стійкий, необмежений у просторі правовий зв’язок між особою і певною державою, що визначає їхні права та обов’язки. Громадянство передбачає певну сукупність взаємних політичних, соціальних та ін. прав та обов’язків.

Підкреслимо: прав та обов’язків! Й від громадянина, й від Держави.
Тобто, громадянство й дає можливості, й обтяжує.
Кожне нове – додатково.

Звідки береться громадянство?

Людина може набути його в момент народження.
Тут законодавство України та Польщі одностайні: новонароджена дитина має право на ті ж громадянства, які на цей момент мають її батьки.
Таким чином, кожна дитина, яка народжується від батьків, які мають різні громадянства,  має право на отримання тих самих громадянств (але батьки мають здійснити певні дії, аби  оформити це документально).

Таким чином, дитина до повноліття може цілком законно мати, щонайменше, 2 громадянства. Про це ми раніше детально писали тут – Друге громадянство для неповнолітніх.

Коли ж людина набуває інше громадянство, ніж те, що має від народження, то ситуація є  відмінною.
Тут законодавства України та Польщі в деяких моментах так само ідентичні, а в деяких – мають докорінні розбіжності.

Підставами для набуття  громадянства можуть бути: прийняття до громадянства, відновлення громадянства, усиновлення тощо.

Набуття польського громадянства нашими співгромадянами переважно відбувається як варіант “відновлення” (зважаючи на те, що населення Польщі зазнало примусового переселення до СРСР, який, очевидно, не визнавав ніякого іншого громадянства, то набуття громадянства від народження фактично розтягнулося на три покоління. Тобто, якщо предки в третьому коліні мали право набути польське громадянство по народженню, то визнається, що умовно вони це зробили та їхні потомки теж отримали право набути громадянство від народження. Трохи штучний підхід, але, в принципі, справедливий).

При тому варто взяти до уваги, що такий варіант набуття громадянства залишиться одним з провідних й в новій міграційній політиці Польщі, яка зараз активно доопрацьовується.

Щодо ставлення  Польщі та України до другого громадянства, найпоширенішим є твердження: “В Україні друге громадянство заборонено, а в Польщі – дозволено”.

Насправді – не зовсім так в обох випадках!

В Україні базове визначення громадянства міститься у ст. 4 Конституції:

Стаття 4. В Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.

Ось це словосполучення “єдине громадянство”  часто трактують як заборону другого громадянства.
Але, “єдине” – це не зовсім те саме, що “одне”.
До того ж,  визнання чогось ще не означає заборону іншого.
У цьому можна переконатися, якщо дочитати до статті 25 тієї ж Конституції:

Стаття 25. Громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство.

Отже, примусово позбавити громадянина України його громадянства неможливо. Тим більше – у випадках, коли громадянство є уродженим, а не набутим.
І якщо цей громадянин сам не відмовиться від громадянства – то як бути?
Прямої ж заборони отримати інше громадянство ані в Конституції, ані в Законі “Про громадянство України немає.

Інша справа – коли громадянство України набуває іноземець. В такому випадку він зобов’язаний відмовитися від попереднього громадянства. Й тут дійсно реалізована вимога щодо одного (єдиного) громадянства.

Тобто, в принципі, Україна й хотіла б, щоб її громадяни не мали іншого громадянства, крім українського, але реалізувати це  практично в сучасних умовах виявляється неможливим.

Разом з тим, й в польському законодавстві немає прямої фрази “Польща дозволяє мати кілька громадянств”.

В законі Ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim є інші положення:

Art.3.1. Obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie.
2.Obywatel polski nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki

Тобто, фрази “В Польщі існує подвійне громадянство” (як антипод статті української Конституції)  в польському законодавстві немає.
Разом із тим, наявність другого громадянства визнається за можливе.
Але, у відносинах громадянина з Польщею, це громадянство не буде мати жодного значення.
Громадянин із двома громадянствами, одне з яких – польське, сприймається Польщею так само, як й громадянин, який має лише польське громадянство.

Власне, як це не дивно, дуже схожа норма міститься й в Законі “Про громадянство України“:

Стаття 2. Принципи законодавства України про громадянство
Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України;

Отже, набути громадянство іншої держави все ж таки можна? І навіть в закон передбачено таку можливість?

Тож, розпочавши з міфу “В Україні друге громадянство заборонено, а в Польщі – дозволено”, ми прийшли фактично до однакової позиції двох країн: якщо (уроджений) громадянин України/ Польщі набув друге громадянство, то в кожній з країн він визнається виключно як “свій” громадянин й наявність іншого громадянства просто не береться до уваги.

Якою ж,  за таких умов, буде вірна відповідь на питання, з якого ми почали цю статтю: як правильно перетинати кордон за наявності двох громадянств?

З тези, що кожна з держав сприймає таку людину за свого громадянина, випливає дуже просте правило: польський кордон така людина проходить як громадянин Польщі, український – як громадянин України. Й усе.
Перейматися щодо кількості днів перебування підстав немає.
Щодо штампів в’їзду-виїзду – також.

Звісно, простіше за все буде, якщо український паспорт у такої людини є біометричним.
Але навіть якщо паспорт старого зразка (як у наведеному на початку статті прикладі) – теж не страшно.

При виїзді з України прикордонники не вимагають наявність візи. Тож, як людина перетинатиме кордон на в’їзд в Польщу, – її особиста справа.

Тим, хто одночасно має громадянство України та Польщі настійливо радимо тримати під рукою ці два базові документи: Закон  “Про громадянство України та Ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim.
Вони обидва є на диво лаконічними: польський закон має всього лише 70 статей, які викладені на 24 сторінках (для порівняння Закон про іноземців викладений на 350+ сторінках), а український взагалі складається всього лише з 29 статей.

Також вам може стати у нагоді ця стаття: Перетин кордону з дитиною, яка має польське громадянство

Варто тут ще додати, що Україна стоїть на порозі прийняття й своєї міграційної політики, в рамках якої має бути передбачено поновлення громадянства для потомків тих українців, які були примусово виселені.
Принаймні про плани повернення українців додому посадовці кажуть все частіше.
І тут буде дуже корисний досвід Польщі, коли зрікатися від наявного громадянства немає потреби.
А отже, доведеться прямо сказати, що заборони мати друге громадянства в законодавстві України насправді немає, а є лише маніпуляції та старий радянський менталітет, який заважає спокійно сприймати відсутність заборон, решіток  та парканів 😉

І наостанок.
“Вага” паспортів різних країн постійно вимірюється.
За останні роки Україна зробила кілька потужних стрибків у рейтингу.
Але, все одне, ці дві країни  ще далеко одна від одної  – Польща на 6-му місці (попереду 29 країн), Україна – на  25-му (попереду 61 країна).

паспорт

Відносно далеко.  19 сходинок подолати не просто.
Але, з огляду на те, що у рейтингу загалом 94 позиції,  то 25 місце виглядає дуже й дуже пристойно. Приміром, понамський та сербський паспорти “важать” менше.

Чи ця різниця у рейтингу підштовхує українців до отримання польського громадянства?
Радше ні. Саме цей рейтинг “зважує” паспорти по можливості вільно / відносно вільно перетинати кордони.
Українці, в масі своїй, не такі мандрівники, щоб це було головним імпульсом.
Тим більше, що Польща надає своє громадянство іноземцям дуже неохоче:

У 2016 році Польща видала іноземцям 3,6 тисяч паспортів (половину з цих нових громадян складали українці). У 2017-му – 4300, а у 2018-му – близько 5200.
У 2016 році громадянство Італії набула 201 тисяча іноземців, а Німеччини – 113 тис.

При тому “вага” німецьких та італійських паспортів вища, ніж у польських.
Наших співгромадян до польського громадянства підштовхують здебільшого 2 причини:
– (романтична) наявність коріння, яке поєднується із переданими “у спадок” мріями предків повернутися на батьківщину  та
– (прагматична) спростити собі працевлаштування.

Тобто, щодо 2-ї причини ще можна якось зрозуміти підстави для моралізаторства.
Але хіба перша причина не є такою, коли набуття громадянства предків й одночасне збереження уродженного громадянства не заслуговує на шанобливе ставлення?
Й від держав, й від мережевих активістів, які дуже люблять зловтішитися у таких обговореннях, як те, що спонукало нас до цієї публікації…

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Це єдине джерело, яке дозволяє нам покривати витрати на підтримку сайту.

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s