Що краще робити студенту: візу чи карту побиту?

Posted by

Навчальний рік поволі набирає обертів – вже навчаються школярі, ось-ось розпочнеться осінній семестр в поліцеальних школах, й все ближчим стає початок навчання у вишах.

В попередні роки студенти вишів традиційно у серпні-вересні масово отримували річні візи на навчання, в цей період консульства приймали такі візові анкети поза чергою.

Цього року ситуація суттєво змінилася.
Спочатку почали поширюватися чутки, що візу  отримати буде складніше, ніж зазвичай. Відтак, багато студентів налаштувалися поїхати по безвізу й подавати на карту. В першу чергу таке рішення приймали батьки першокурсників, адже (за чутками) потрібно мати вже укладений договір на житло, що практично не реально для тих, хто щойно поступив й не встиг облаштуватися (якщо, звісно, їхні батьки не працюють в Польщі).
Згодом з’явилися інформація, що й вимоги до пакету документів для отримання дозволу на проживання (карту побиту) теж зазнали змін.

Можна лише поспівчувати студентам та їхнім батькам, які ще й досі вагаються – яку тактику легалізації для перебування в Польщі під час навчання обрати.
Адже навчання планували заздалегідь. Вважали, що все розрахували – й тут таке…

Давайте проаналізуємо всі складнощі та можливості по обох видах легалізації (карта та віза). Й подумаємо, що робити, аби відповідати вимогам.

Тонких моментів у пакеті документів для студента наразі 2 – наявність грошей на рахунку та підтвердження місця проживання.

Щодо грошей… Існує старий “перевірений” вихід  – за відносно невелику плату “добра” людина відправляє на ваш рахунок необхідну суму, ви робите виписку й одразу гроші повертаєте.
Це – дуже ризикована операція. Під час розгляду вашої заяви (на карту чи на візу) воєвуда або консул можуть в будь-який момент попросити продублювати ту саму довідку станом на поточний день, або ж запросити довідку про рух коштів…
Надання недостовірних відомостей державним установам країни ЄС дуже легко може спричинити заборону в’їзду. Й – кінець планам на навчання!

Натомість, для підтвердження спроможності утримувати себе під час навчання, існують цілком законні та нескладні способи. Вони всі перелічені у Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 lutego 2018 r. w sprawie wysokości środków finansowych, jakie musi posiadać cudzoziemiec podejmujący lub kontynuujący studia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, на яке посилається Посольство Польщі на своєму сайті:

§ 3. 1. Документи, що можуть підтвердити можливість отримання фінансових коштів для покриття витрат на повернення до країни походження чи проживання…
– довідка про розмір ліміту на банківській кредитній картці, що була видана цим банком;
– довідка про наявність грошових коштів у банку чи у кооперативній ощадно-кредитній касі, що має місцезнаходження на території Республіки Польща;
– документ, що підтверджує надання державної чи закордонної стипендії;
– довідка про працевлаштування і розмір заробітної плати.

Тут звертаємо увагу:
– коли йдеться про гроші на рахунку, то вони мають бути в польському банку, а якщо ж це кредитна лінія – то в будь-якому (український банк цілком підходить).
Якщо студент вже працює – то підійдуть документи від працедавця.
Втім, й спонсорський лист ніхто не відміняв. Тож, працювати може не лише студент, а й батьки, які його утримують.
Відповідно, якщо студент працює, то страховку підтвердить ZUS.  А якщо працюють батьки, то вони мають право включити до свого ZUS’у дитину й старше 18 років, якщо вона вчиться (до 26 років).

Тут ми підходимо до другого чутливого питання – чи потрібно студенту доводити наявність житла?
Звертаємо увагу, що на сайті Посольства про житло, як і раніше,  немає жодного слова. У законі про іноземців – також.
Візові центри при тому мають вимоги підтвердити наявність житла. Правомірно чи ні – сказати важко. Спробувати обійти цю вимогу можна, якщо подати візову анкету безпосередньо до консульства.
Якщо ж й консульство теж зажадає документи про оренду житла, а його ще немає – то тут вже нічого не вдієш, доведеться відмовитися від візи та їхати для початку по безвізу.

Якщо ж студент вже має житло, і це не гуртожиток / безкоштовне проживання у родичів / власна квартира (батьків), то варто добре зважити, чи варто договір оренди подавати в пакеті документів на візу, адже як наслідок, у вас можуть попросити підтвердити додатково ще й наявність коштів на оплату житла.
Ця вимога є абсурдною (адже кошти можуть бути зароблені впродовж року), але – менше з тим.

Щодо віз варто відмітити ще один нюанс – за поточними нормами закону, заяву на студентську візу консул має право розглядати впродовж 60 днів.
По факту – візи оформлюють у звичні терміни. Але! Якщо до початку навчання залишилося менше 60 днів (а це вже реально так), то є шанс спізнитися на навчання.

Попри все застороги, які були висловлені вище, зазначимо – віза для студента все одне є найкращим рішенням. Адже, подолавши всі перешкоди, можна бути певними – студент буде вільний у своїх поїздках, чи додому, чи на екскурсії Європою, чи  зі своїми однокурсниками в рамках навчання чи відпочинку.

Якщо ж зібрати пакет документів для візи не вдалося, залишається план Б – приїхати по безвізу, знайти житло, роботу (не обов’язково, але це дуже допоможе у справі легалізації) та подавати на карту.
При тому потрібно розуміти 2 речі:
– після вичерпання безвізу студент стає невиїзним для шенгену, можна буде лише поїхати додому (хоча на зимових канікулах буде другий шанс отримати візу)
– в пакеті документів на карту точно потрібно буде надати документ про житло й вартість оренди цього житла збільшить суму доходів, яку потрібно буде довести документально.

=======

Аби оперативно отримувати повідомлення про нові публікації нашого сайту підписуйтеся на оновлення або читайте нас в Телеграм

Вам сподобалася ця стаття? Клікніть, будь ласка, на блок реклами нижче. Це єдине джерело, яке дозволяє нам покривати витрати на підтримку сайту.

Залишити відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s